Petra Vlhová triumfovala v slalome v Kranjskej Gore, je už líderkou tejto disciplíny

ŠPORT
1 /

Slovenská reprezentantka, členka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová dovŕšila víťazný hetrik v slalome v novom kalendárnom roku. Po triumfoch v Záhrebe a Flachau sa tešila aj v nedeľu v Kranjskej Gore. Na najvyšší stupeň v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní sa postavila po štrnásty raz v kariére.

Aktuálny triumf Petry Vlhovej bol aj dielom šťastia. Dlho to vyzeralo na prvé víťazstvo v kariére v podaní úradujúcej vicemajsterky sveta Švédky Anny Swennovej Larssonovej. Severanka vyhrala 1. kolo a v druhej jazde dokonca zvýšila svoj náskok pred slovenskou favoritkou na 1,17 s. Lenže niekoľko bránok pred cieľom sa dostala do záklonu a spadla. Je treba dodať, že Vlhová na ňu predtým vytvorila potrebný tlak najrýchlejšou jazdou druhého kola.

Prvé kolo

Petra ako členka banskobystrickej Dukly štartovala s číslom dva a na ľadovej trati nepredviedla ideálnu jazdu v prvom kole. Chýbala jej väčšia agresivita. Predviedla jazdu bez zreteľnej chyby, no okrem suverénnej Švédky nestačila o 0,42 sekundy ani na Nórku Ninu Haverovú-Lösethovú, resp. o 0,32 sekundy na Švajčiarku Wendy Holdenerovú. Dvadsaťštyriročná Slovenka išla slalom po takmer mesačnej prestávke. Nespravila viditeľné zaváhanie, ale švédska líderka išla agresívnejšie a čistejšie.

Po prvom kole Petra Vlhová pre RTVS uviedla:

„Vrchnú časť so išla veľmi pomaly. Zrejme som nechytila správny rytmus. Podmienky na trati sú náročné. Je to ľadové a ten ľad je šmykľavý, strmá časť je hrboľatá, no dá sa ísť. Ja som urobila veľmi veľa chýb. Som teda štvrtá, no nie je tam veľká strata na víťazku. Musím ísť v druhom kole rýchlejšie a naplno. Chcem sa zlepšiť.“

Na pretekoch neštartovala z rodinných dôvodov najlepšia slalomárka sezóny Američanka Mikaela Shiffrinová.

Druhé kolo

Vlhová sa nevyhla drobným chybám ani v 2. Kole. Útočila zo štvrtého miesta. V ňom však nakopla svoje motory a od prvej po poslednú bránku atakovala na hrane rizika. Išla dravo a malé chyby pramenili z agresívnej jazdy. Výsledkom bolo najrýchlejšie 2. kolo spomedzi všetkých pretekárok. A keďže Švajčiarke Wendy Holdenerovej a Nórke Nine Haverovej-Lösethovej druhé jazdy nevyšli podľa predstáv, Vlhová sa posunula na stupeň víťaziek. Z toho najvyššieho ju mohla zosadiť ešte Švédka Swennová Larssonová. Nepodarilo sa jej to. Niekoľko bránok pred cieľom spadla, hoci predtým jazdila výborne a podľa medzičasov suverénne na čele. Až po štvrtom urobila väčšiu chybu a vzápätí aj druhú, ktorá vyústila do tretej a následného pádu.

Petru Vlhovú vypadnutie súperky netešilo, ale z výhry mohla s odstupom času prejaviť radosť. V prvom televíznom rozhovore pred početným publikom v slovinskom stredisku naša lyžiarka povedala:

„Mala som veľké šťastie, lebo Anna bola veľmi rýchla. Nakoniec urobila chybu a všetko sa zmenilo. Som rada, že som v sebe našla silu zlepšiť sa v druhom kole, lebo to prvé bolo v mojom podaní zlé. Veľmi si užívam prakticky domáce prostredie, ktoré som mala v Kranjskej Gore. Ďakujem všetkým fanúšikom, ktorí utvorili takú skvelú atmosféru.“

Pre RTVS už Petra podrobnejšie opísala svoje pocity z víťazstva ako aj druhú jazdu:

„Je to nečakané, každý videl, že Anna bola veľmi rýchla a kebyže neurobí chybu, tak má asoi obrovský náskok v cieli. Toto je šport. Dnes som mala obrovské šťastie. Do druhého kola som sa snažila dať maximum, lebo prvé som pokazila. Ak som chcela vyhrať, musela som mať aj šťastie a napokon som ho i mala. Vďaka tomu sa teším z víťazstva. Anna mala tlak na štarte, nie je to jednoduché byť poslednou na štarte druhého kola. Určite vedela, že som išla dobre, takže je to ťažké hodnotiť, ale išla výborne. Je to šport, treba byť plne koncentrovaný až do konca, možno sa už videla v cieli a spravila chybu. Mrzí ma to, lebo si to víťazstvo dnes zaslúžila. Aj ja som mala tlak, lebo som vedela, že musím dať najrýchlejšie kolo, ísť na riziko, aby som zvíťazila. Na pódium som verila. Bol to trošku súboj s hlavou. Nastavila som sa, že idem na víťazstvo a nič iné neberiem. Ďakujem za to aj mojej mentálnej trénerke.“

Petra Vlhová je po troch víťazstvách v slalome v rade razom v hre o malý krištáľový glóbus, k čomu poznamenala:

„Áno, som v hre o malý krištáľový glóbus, no musím zostať koncentrovaná. Stále makať na sebe a pokračovať v dobrých výkonoch.“

Líderka celkového poradia Svetového pohára a najlepšia slalomárka sezóny Shiffrinová stráca v hodnotení slalomu na Vlhovú 20 bodov.

V súboji o veľký krištáľový glóbus sa Vlhová posunula na tretiu priečku pred Talianku Martu Bassinovú. Za Shiffrinovou zaostáva o 154 bodov.

Budúci víkend majú ženy v SP na programe zjazd a alpskú kombináciu vo švajčiarskej Crans-Montane. Najbližší slalom sa pôjde 8. marca v nemeckom Ofterschwangu.

Výsledky:  

Slalomu SP žien v slovinskej Kranjskej Gore:

  1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:47,56 min, 2. Wendy Holdenerová (Švajč.) +0,24, 3. Katharina Truppeová (Rak.) +0,89, 4. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +0,99, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,34, 6. Chiara Mairová (Rak.) +1,90, 7. Emelie Wikströmová (Švéd.) +2,32, 8. Kristin Lysdahlová (Nór.) +2,43, 9. Michelle Gisinová (Švajč.) 02,49, 10. Magdalena Fjällströmová (SWE) 02,59.

Celkové poradie v SP (po 26 z 40 súťaží:

  1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 1112, 3. VLHOVÁ (SR) 1071, 4. Marta Bassinová (Tal.) 711, 5. Holdenerová 703, 6. Corinne Suterová (Švajč.) 617

Poradie v slalome (po 6 z 9 súťaží):

  1. VLHOVÁ 460 bodov, 2. Shiffrinová 440, 3. Liensbergerová 276, 4. Holdenerová 260, 5. Swennová-Larssonová (Švéd.) 235, 6. Haverová-Lösethová 228

Autor: (bl), Foto: Zdroj: TASR