Petra Vlhová prvýkrát v sezóne na ´bedni´, v Killingtone skončila v slalome druhá + HLASY

ŠPORT
0 /

Na štvrtý pokus sa slovenská zjazdárka z banskobystrickej Dukly Petra Vlhová dočkala prvého pódiového umiestnenia v novej sezóne Svetového pohára.  V druhom slalome sezóny vybojovala v americkom Killingtone druhú priečku, keď nad jej sily bola iba domáca Mikaela Shiffrinová.

Fenomenálna 24-ročná Američanka Shiffrinová zvíťazila v slalome v domácom prostredí štvrtýkrát za sebou. V Killingtone stále nenašla v klasickom slalome premožiteľku. V súčte oboch kôl triumfovala s obrovským náskokom 2,29 sekundy. Obhajkyňa veľkého, ale aj slalomového glóbusu si pripísala 62. triumf v pretekoch Svetového pohára (42. slalomový), čím sa vyrovnala legendárnej Rakúšanka Annemarie Moserovej-Pröllovej na druhom mieste histórie. Ženskou líderkou je iná Američanka Lindsey Vonnová s 82 víťazstvami.

Prvé kolo:

Naša Duklistka Vlhová odštartovala v mierne veterných podmienkach s číslom 1. Hneď v úvodnej pasáži sa nevyhla viditeľnej chybe, ďalšia prišla tesne za druhým medzičasom, kde točila do jednej z bránok o čosi neskôr. Napriek tomu sa najviac priblížila k Shiffrinovej s trojkou, ktorá od prvých metrov nastavovala samostatné parametre prvého kola (51,98 s). Na všetkých medzičasoch jednoznačne viedla. Ostatné lyžiarky mali na trati problémy a okrem Vlhovej (+1,13) a Švajčiarky Wendy Holdenerovej (+1,74) nabrali na líderku odstup viac než dve sekundy. Petra pre RTVS po prvej jazde vravela:

„Vo vrchnej časti je úplne iný sneh, agresívny, v strmej časti je zase iný. Už na prehliadke som cítila, že lyže reagujú ináč. Potvrdilo sa to, preto som spravila aj drobné chyby vo vrchnej pasáži. V strmine som sa chytila, potom som však tiež urobila chybu a nakoniec je to sekunda za Mikaelou. Je to veľa, netreba sa pozerať moc dopredu, ale sústrediť sa na ďalšiu jazdu.“

Druhé kolo:

V druhom kole sťažil situáciu pretekárkam predovšetkým v hornej pasáži silnejší vietor. Trať bola technickejšia s viacerými „zatvorenými“ bránkami a častejšími zmenami rytmu. Rovnako ako v prvom kole sa slalomárky museli vyrovnať aj s rozličným snehovým podkladom. V úvodnej časti bol sneh agresívnejší, v strmejších pasážach to už bolo ľadovejšie. Z deviateho miesta sa na pódium vyšvihla Swennová-Larssonová. Vyťažila aj zo zaváhania Holdenerovej, ktorá vypadla hneď na druhej bránke pre špicar.

Petra Vlhová vyrazila na trať so svojou typickou dravosťou, opäť ju však pribrzdili viaceré zaváhania, po ktorých sa už nedokázala vrátiť do ideálneho rytmu a pripísala si až osemnásty čas druhého kola.

Shiffrinová mala pohodlný náskok, tiež sa dopustila zaváhaní, ale na rozdiel od Petry vygradovala svoj výkon, zvládla aj kľúčovú kombináciu zavretých bránok na terénnej nerovnosti tesne pred tretím medzičasom a v cieli slávila prvé miesto s obrovským náskokom. Agentúra SID ju citovala nasledovne:

„Bola to riadne divoká jazda. Išla som úplne na limite.“

Duklistka Petra Vlhová v cieli pre RTVS uviedla:

„Ak mám povedať úprimne, cítila som sa hrozne. Najmä som bojovala sama so sebou, bolo pre mňa trošku ťažšie potvrdiť pódium po tom, čo sa stalo v Levi. Veľmi som to chcela. Možno som mala aj šťastie, vyše dve sekundy od Mikaely sú veľmi veľa. Som však spokojná, že som na pódiu a teším sa. Ako som povedala, trápila som sa sama so sebou. Dnes som jazdila v 2. kole veľmi zle. Neriskovala som, skôr som to len zišla… Veľmi som chcela byť na stupňoch víťazov. Som dosť zničená, včera aj dnes bola veľká zima. Trochu si teraz oddýchnem a pred ďalšími pretekmi v St. Moritzi potrénujem.“

Po pretekoch

Shiffrinová má aktuálne na čele Svetového pohára 340 bodov, Vlhová je už tretia zo 138 bodmi. Len o 10 bodov viac má na druhej priečke Švajčiarka Michelle Gisinová. V slalome má Američanka plný počet 200 bodov z dvoch pretekov. Druhá je Švédka Anna Swennová Larssonová so 110 bodmi, Vlhová poskočila na štvrtú pozíciu s 80 bodmi. Petra sa dočkala 27. pódiového umiestnenia v pretekoch SP v kariére, k deviatim víťazstvám a ôsmim tretím miestam pridala desiatu druhú priečku. V slalome sa osemnástykrát postavila na stupne víťazov. K piatim víťazstvám a piatim tretím miestam pridala po ôsmy raz druhú pozíciu.

Petra obhajuje v slalome celkovú druhú pozíciu v hodnotení Svetového pohára z uplynulej sezóny. V úvodných pretekoch v tejto najtočivejšej disciplíne vo fínskom Levi neuspela, keď po líderskej pozícii v 1. kole v druhej jazde už po prvom medzičase urobila chybu a preteky nedokončila.

Výsledky Killington (USA) – nedeľa:

Slalom žien (1.+ 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:50,45 min (51,98 + 58,47), 2. Petra Vlhová (SR) +2,29 s, 3. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +2,73, 4. Christina Ackermannová (Nem.) +3,08, 5. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +3,41, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) +3,73

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 2 z 9 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 200 bodov, 2. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) 110, 3. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) 90, 4. Petra Vlhová (SR) a Wendy Holdenerová (Švaj.) po 80, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) 76

Poradie vo Svetovom pohári (po 4 zo 41 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 340 bodov, 2. Michelle Gisinová (Švaj.) 148, 3. Petra Vlhová (SR) 138, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) 128, 5. Federica Brignoneová 125, 6. Marta Bassinová (obe Tal.) 122.

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR