Duklistka Petra Vlhová je najlepšia alpská lyžiarka na svete v sezóne 2020/2021

4 /

Slovenská lyžiarka v službách banskobystrickej Dukly Petra Vlhová v sobotu spečatila najväčší úspech histórie slovenského zjazdového lyžovania aj vlastnej kariéry. V slalome vo švajčiarskom Lenzerheide totiž získala potrebné body na to, aby sa stala celkovou víťazkou Svetového pohára v sezóne 2020/2021 a získala veľký krištáľový glóbus.

Je to bezprecedentný úspech slovenského športu, nik iný nevyhral celosezónny seriál v zimnom olympijskom odvetví. V prípade alpského alebo zjazdového lyžovania ide navyše o jeden z najmasovejších a najatraktívnejších športov s obrovskou konkurenciou tímov zo všeobecne najvyspelejších krajín sveta.

V aktuálnej sezóne si Petra Vlhová pripísala zatiaľ šesť víťazstiev v pretekoch Svetového pohára, vo februári na majstrovstvách sveta získala dve strieborné medaily. Doterajšími jej najžiarivejšími úspechmi bol zisk malého glóbusu za slalom zo sezóny 2019/2020 a aktuálne už šesť medailí z MS (1-4-1).

O malý glóbus v slalome bojovala naša Duklistka aj v sobotu vo Švajčiarsku. Po prvom kole patrila Vlhovej šiesta priečka, keď v hornej časti trate spravila chybu a za najlepšími zaostala. V cieli pre RTVS povedala:

„Hneď na začiatku som spravila drobnú chybu, vyviedlo ma to z miery a od tej bránky až dole som nešla dobre. Stavba trate nebola náročná, no náročné sú podmienky. V strmine je dvadsať brán dobrých s tvrdým snehom, no potom sú už také guličky a je to mäkké. Takže som skôr bojovala s podložkou tejto trate než so skladbou. Priznám sa, že pociťujem obrovské tlaky, možno aj preto som nezvládla prvé kolo. Vydám však zo seba maximum v druhom kole a uvidíme ako to dopadne.“

V druhom kole vyštartovala slovenská lyžiarka ako šiesta od konca a prišla do cieľa na druhej priečke, neposunula sa dopredu, ale napokon si udržala šieste miesto, žiaľ o priebežné prvenstvo v slalome prišla. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide totiž zaostala o 3,15 sekundy za víťaznou Rakúšankou Katharinou Lienbsergerovou, ktorá získala malý glóbus. Druhá skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (+1,24 s) a tretia bola Švajčiarka Michelle Gisinová (+1,95 s).

Trať druhého kola narysoval rakúsky tréner. Pokiaľ by sa rodáčka z Liptova vo výsledkovej listine posunula na druhé miesto, vybojovala by si slalomovú trofej bez ohľadu na meno víťazky. Už však neriskovala za každú cenu, v rytmicky postavených bránkach si čoskoro našla svoj rytmus a vyvarovala sa chýb.

Petra Vlhová na definitívu potrebovala v sobotňajšom slalome akýkoľvek bodovaný výsledok, takže sa mohla radovať z veľké glóbusu. Nič na tom už nezmení ani nedeľňajší obrovský slalom, nech dopadne akokoľvek. Po skončení pretekov pre RTVS Duklistka so slzami v očiach vravela:

„Neuvedomujem si ani tento pocit, že som vyhrala veľký krištáľový glóbus, pretože som sklamaná z výsledku tohto slalomu. Získať však veľký glóbus je drina, pretože som išla kompletný program okrem zjazdu na majstrovstvách sveta. Bojovať o celkové prvenstvo je niečo, čo sa nedá ani opísať. Mala som určité predstavy, aké by to mohlo byť, ale realita je oveľa ťažšia. V prvom rade sa chcem poďakovať môjmu tímu, lebo bez nich by som to nedokázala. Veľký krištáľový glóbus bol náš cieľ od začiatku sezóny. Išli sme za tým, teším sa z toho, ale uvedomím si to asi až zajtra, keď ho budem držať v ruke. Dnešok ma veľmi mrzí, lebo celú sezónu som v hodnotení slalomu viedla a v poslednom preteku som žiaľ neurobila najlepší výsledok. Musím sa z toho vyspať a zajtra bude lepšie. O nič už nepôjde, budem si môcť preteky užiť, ísť v pokoji, vydať zo seba maximum.“

Petra Vlhová získala veľký glóbus celkovej víťazky Svetového pohára v alpskom lyžovaní a malé trofeje vybojovali štyri jej súperky. Rakúšanka Katharina Liensbergerová v sobotnom slalome víťazstvom zvýraznila aj titul majsterky sveta a na záver „uchmatla“ malý glóbus Vlhovej i Mikaele Shiffrinovej, ktorá triumfovala v troch sezónach predtým. Američanka už druhý rok po sebe nemá žiadnu celozimnú cenu SP, ďalšie glóbusy získali Talianka Marta Bassinová za obrovský slalom, Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová za super-G a v zjazde bola najlepšia Talianka Sofia Goggiová.

Naša lyžiarka si však veľký glóbus zaslúži napriek tomu, že nezískala ani jeden zo štyroch malých. Na rozdiel od svojich najväčších konkurentiek jazdila všetky disciplíny na solídnej úrovni a ako jediná absolvovala doteraz všetkých 30 pretekov. Ambiciózna Duklistka okrem šiestich víťazstiev v tejto sezóne ukoristila aj dve druhé aj dve tretie miesta. Až 21-krát z 30 pretekov skončila v najlepšej desiatke a práve táto štatistika výrazne naklonila misky váh na jej stranu v boji o veľký glóbus. V Top 10 bola deväťkrát v slalome, päťkrát v obrovskom slalome, trikrát v super G a zjazde a raz v paralelnom obrovskom slalome.

Vlhovej tréner Livio Magoni sa dočkal druhého veľkého glóbusu v kariére. Ten prvý získal so Slovinkou Tinou Mazeovou v sezóne 2012/2013. Maximalista Magoni najprv posunul Vlhovú zo slalomárky na „obrakárku“ a táto pôsobivá zmena vyvrcholila titulom majsterky sveta v Aare 2019. V uplynulej sezóne, ktorej záver už výrazne poznačili koronavírusové škrty, to Liptáčka prvýkrát dotiahla až k dvom malým glóbusom. V sezónnom sumáre Svetového pohára sa tešila z triumfu v slalome a paralelných disciplínach. V postupnosti cieľov nasledoval útok na veľký glóbus a aj ten sa vydaril. Vo finále v Lenzerheide jej zahralo do karát aj zrušenie zjazdu a super G, kde mala brať „povinné“ body jej švajčiarska rivalka Lara Gutová-Behramiová. Ale na to sa história pýtať nebude. Napokon Vlhovej stačilo na potvrdenie veľkej krištáľovej gule aj šiesto miesto v záverečnom slalome sezóny.

Emóciám sa tak v sobotu nevyhol ani Vlhovej taliansky kouč Livio Magoni, ktorý pre RTVS uviedol:

„Zažil som to s Tinou, ale teraz cítim, že je to trochu viac, pretože teraz som bol hlavným koučom. Začali sme pred piatimi rokmi, keď som sa stretol s Petrinou rodinou a dohodli sme sa. Tam sa začal náš príbeh a ten sa teraz naplnil. Lomcujú mnou veľké emócie.“

K svojej budúcnosti v tíme Petry Vlhovej doplnil:

„V tíme budú nejaké zmeny, ale šéfom tímu je Igor Vlha. Už sme sa o tom bavili, prebrali sme si všetky pozície. Igor bude mať posledné slovo v tom, ako to bude vyzerať v ďalšej sezóne.“

Jedinou nesplnenou métou pre Vlha Team, ktorý spolovice tvoria talianski trénerskí profíci a z druhej rodinní lyžiarski fanatici, zostáva medaila a možno aj zlato zo zimných olympijských hier. Šancu splniť aj tento najväčší úspech v kariére väčšiny športovcov bude mať o necelý rok v Pekingu. A tréner Magoni už v minulosti neraz podotkol, že olympijská medaila mu v zbierke úspechov chýba.

Autor: (bl), Foto: AP