V sobotu 13. mája 2023 sa uskutoční 19. ročník podujatia Noc múzeí a galérií

KULTÚRA
0 /

Po roku je tu opäť Európska noc múzeí a galérií, v rámci ktorej otvoria svoje brány mnohé kultúrne inštitúcie po celom Slovensku. Výnimkou nebudú ani múzeá a galérie v Banskej Bystrici a vo Zvolene, v ktorých v sobotu, 13. mája 2023 od 16:00 hod. takmer až do polnoci zažijete zaujímavé, neobyčajné, ale aj zábavné prehliadky, workshopy, kvízy, divadelné vystúpenia či koncerty.

Noc múzeí a galérií

V Stredoslovenskom múzeu sa vydáte po stopách bájnych a mytologických bytostí ukrytých v expozícii v Matejovom dome. V Thurzovom dome na vás čaká rozprávanie o strážcoch pokladov či tajomstvách rozprávkového sveta a v Tihányiovskom kaštieli v Radvani budete môcť vlastným meraním zistiť, koľko meria ekologická stopa. Ak navyše neviete, čo ekologická stopa vlastne je, tu budete mať jedinečnú príležitosť sa to dozvedieť!

Thurzov dom

Thurzov dom

V Stredoslovenskej galérii sa na komentovaných prehliadkach dozviete, ako prebiehala renovácia Skuteckého vily a potom si môžete oddýchnuť pri káve na pikniku so zábavnými hrami v jej záhrade. V Pretóriu si užijete interaktívne aktivity a v Bethlenovom dome zážitkové prostredie „SPACE IS THE PLACE“.

Literárne a hudobné múzeum ŠVK pripravilo pre svojich návštevníkov program pre širokú verejnosť a všetky vekové skupiny. Svoju noc v tomto múzeu môžete začať s detským divadelným súborom a ich stvárnením knihy Dušana Tarageľa „Rozprávky o neposlušných detičkách a starostlivých rodičoch“ alebo sa stretnúť so spisovateľkou Katarínou Lucinkiewiczovou na workshope o písaní v minulosti a dnes. Záver Noci múzeí a galérií bude patriť klasickej hudbe v podaní Univerzitného speváckeho zboru a Univerzitného komorného orchestra Mladosť.

Literárne a hudobné múzeum ŠVK

Literárne a hudobné múzeum ŠVK

V Múzeu Slovenského národného povstania sa spoločne s Klubmi vojenskej histórie vydáte po stopách jedného výnimočného príbehu z čias SNP, s pomocou múzejníkov vyriešite prípad záhadnej postavy a najmä sa presvedčíte, že aj vlastným pátraním sa dokážete dotknúť minulosti! Po náročnom dni plnom informácií z našej histórie sa navyše budete môcť zabaviť pri skvelej hudbe kapely Družina!

Pohľad na banskobystrické Námestie SNP si aj tento rok budete môcť vychutnať z výšky Hodinovej veže a v THURZO – FUGGER zážitkovej expozícii v Barbakáne sa prenesiete do čias, kedy Banská Bystrica vďaka úspechu v baníctve najviac prekvitala.

Skuteckého vila

Skuteckého vila

V Slovenskej národnej galérii na Zvolenskom zámku je pre vás pripravená interaktívna prehliadka expozícií zámku tematicky zameraná na ročné obdobia, ktorú môžete zakončiť vo fotokútiku a na pamiatku si spraviť fotku s bohyňou Primaverou, či spoločne s kurátorkou objaviť pri obrazoch starých majstrov „Šteklivé chute Nizozemska“.

V Lesníckom a drevárskom múzeu budú pre vás pripravené tvorivé dielne, maľovanie na tvár, hry a aktivity pre deti doplnené ukážkou hipoterapie na koníkoch z Koniarne na Hornej Trebuli, múzejné kvízovanie so zaujímavými otázkami nielen o lese a na záver aj hudobný hosť večera – Andrea Bučko Band.

Zvolenský zámok

Zvolenský zámok

Na všetko postačí jedna vstupenka, využite predpredaj a súťažte

Prostredníctvom spoločnej vstupenky v jednotnej cene 3 € (deti do 6 rokov a ZŤP majú vstup ZDARMA) získate vstup do siedmych múzeí, galérií, na hodinovú vežu, no najmä na množstvo jedinečných podujatí, ktoré sú pre vás pripravené.

Vstupenka zároveň platí ako lístok na bezplatnú MHD v oboch mestách v čase od 16:00 – 00:00 hod. (resp. do posledného pravidelného spoja) pri spiatočnej ceste z múzea alebo galérie a navyše sa vďaka nej môžete medzi obidvoma mestami prepraviť dobovým vlakom, ktorý sa nám aj tento rok podarilo zabezpečiť vďaka železničným nadšencom z Klubu historickej techniky pri Rušňovom depe vo Zvolene.

Hodinová veža

Hodinová veža

Atraktívnu prepravu dobovým vlakom finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom odboru kultúry. Bezplatná MHD je možná vďaka podpore miest Banská Bystrica a Zvolen. Upozorňujeme cestujúcich návštevníkov, aby v prostriedkoch MHD v Banskej Bystrici využívali na nástup výhradne prvé dvere!

Predpredaj vstupeniek na podujatie je možný od 1. mája. 2023 v zapojených múzeách, galériách a v Informačnom centre v Banskej Bystrici. Vstupenku na podujatie nebude možné zakúpiť si na železničných staniciach ani priamo vo vlaku!

Tak nech sa páči, príďte! Ponorte sa do nevšednej atmosféry múzeí, poprechádzajte sa chodbami galérií a obdivujte ich zákutia v originálnej nočnej atmosfére. Zapojte sa aj do súťaže! Stačí nazbierať štyri pečiatky za vstupy a budete v žrebovaní o jedinečné ceny. Pre viac informácií sledujte weby a sociálne siete zapojených múzeí či galérií v Banskej Bystrici i vo Zvolene.

Zdroj:  Michaela Bučeková  , Foto: ilustračné