V Banskej Bystrici sa začiatkom februára bude natáčať film o rozpade Československa

KULTÚRA
27 /

Poéma o svedomí, Tlmočník, Kočka, Pokoj v duši, 10 percent nádeje, Hromy divo bijú, Alžbetin dvor, Zrelá mladosť, Smrť chodí po horách či Očovské pastorále. To sú len niektoré filmy a seriály, v ktorých bolo na záberoch vidieť celú alebo len určitú časť mesta pod Urpínom.

Už čoskoro sa počet snímok rozšíri o ďalšiu. Filmový štáb zavíta 2. a 3. februára 2023, okrem iných miest, aj do Banskej Bystrice. Počas uvedených dní nebudú platiť žiadne zásadné obmedzenia pre obyvateľov ani návštevníkov.

Banská Bystrica na prelome rokov 1992-93

Banská Bystrica na prelome rokov 1992-93

V slovensko-kanadsko-českej koprodukcii vzniká film „Konečne máme republiku“ v réžii Michala Kováča. Zahrajú si v ňom známi slovenskí, ale aj zahraniční herci. Dej filmu sa odohráva počas silvestrovskej noci 31. decembra 1992. Michal a Charlie (jeho kanadská priateľka) prichádzajú domov, aby oslávili rozpad Československa, ale nachádzajú rodinu v chaose.

Michalov otec utrpel infarkt po tom, čo sa objavili usvedčujúce dôkazy, že zradil krajinu i rodinu v spolupráci s hanobenou tajnou políciou odchádzajúceho režimu. Zatiaľ čo zdravie otca závisí od nemocničného personálu, jeho miesto v rodine visí na vlásku, keď sa členovia rodiny obracajú proti sebe a debatujú o svojich vlastných reakciách, o svojich predchádzajúcich znalostiach a o tom, či môžu svojmu patriarchovi odpustiť šokujúcu minulosť.

Režisér Michal Kováč

Režisér Michal Kováč

Je rozpad Československa časom na oslavu alebo na smútok? S rovnako dilemou sa konfrontuje  aj rodina Varchlovcov a ich kanadský hosť, ktorí sa stretávajú na silvestrovskej oslave nového roku 1993. Odrazu ale stoja pred oveľa osobnejšou otázkou. Ako sa zmieriť so zradou svojho otca…

Filmári budú 2. februára 2023 natáčať hlavne pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie na Námestí Štefana Moysesa. Na druhý deň, 3. februára tohto roka, plánujú filmovať priamo v spomínanom kostole, ako aj na Námestí SNP a čiastočnej i v Lazovnej a Národnej ulici.

Našou snahou v pripravovanom filme je vrátiť sa v čase o tri desaťročia. Na miestach, kde sa budeme pohybovať potrebujeme vytvoriť dobovú atmosféru. Po intenzívnej komunikácii s príslušnými odbornými útvarmi mesta Banská Bystrica sme nastavili celé filmovanie tak, aby boli eliminované situácie, ktoré by obyvateľom a návštevníkom výrazným spôsobom komplikovali pohyb. Nakoľko budeme filmovať aj vo večerných a nočných hodinách, urobíme maximum pre to, aby sme nenarušili nočný pokoj Banskobystričanov v danej lokalite,“

povedala o natáčaní filmu  v našom meste Andrea Varečková z produkčnej spoločnosti B Production, ktorá film pripravuje.

Vozidlá s filmárskou technikou budú umiestnené priamo na mieste, vrátene pešej zóny. Chodcov prechádzajúcich po námestí a priľahlých uliciach bude usmerňovať Mestská polícia Banská Bystrica.

„S filmármi sme absolvovali obhliadku miest, ktoré si vybrali do pripravovanej dobovej snímky. Príslušníci mestskej polície budú štábu nápomocní v koordinovaní chodcov, aby v čase natáčania nevbehli filmárom do záberov,“

poznamenal Viliam Pischko, náčelník mestskej polície.

Obyvateľov, ako aj návštevníkov prosíme o trpezlivosť a ohľaduplnosť. Vodičom sa vopred ospravedlňujeme za prípadné komplikácie spôsobené krátkodobými obmedzeniami v doprave. Film „Konečne máme republiku“ vzniká pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Československa. Snímka by sa mala dostať do kín ešte počas roka 2023.

Zdroj: Miroslav Strelec a (tom), Foto: ilustračné