Štvordňový jazzový festival prinesie v závere apríla do Banskej Bystrice kvalitné koncerty

KULTÚRA
0 /

Banskobystrické Námestie SNP, Robotnícky dom, Hogo Fogo Jazz & Art Club a Štátna vedecká knižnica sa stanú od 25. do 28. apríla 2024 dejiskom 28. ročníka United Europe Jazz Festivalu. Na podujatí s bohatou históriou, ktorý prepája tri krajiny – Slovensko, Česko a Poľsko, sa predstavia opäť výnimoční domáci i zahraniční muzikanti. Vstupenky na jednotlivé koncerty je možné zakúpiť si na tomto odkaze.

Prvý deň festivalu, štvrtok 25. apríla

Festival sa začne vo štvrtok, 25. apríla 2024 o 16:00 hod. v Hudobnom átriu Štátnej vedeckej knižnice filmovým dokumentom Kena Burnsa Čistá radosť. Zachytáva vývoj jazzu v období rokov 1935 – 1937 na pozadí Veľkej hospodárskej krízy a diskrimináciu čiernych hudobníkov vo verejných zariadeniach.

Hogo Fogo Jazz & Art Club sa v tento deň o 19:00 hod. uskutoční koncert Dana Costu (UK), klaviristu a skladateľa známeho zo spolupráce so svetovou jazzovou špičkou ako John Palitucci či Mike Stern. Doprevádzať ho bude Banskobystričan Peter Solárik na bicích a Matej Štubniak na kontrabase.

Druhý deň festivalu, piatok 26. apríla

Druhý deň festivalu odštartuje duo Lash & Greyso speváčkou Kristínou Mihaľovou a gitaristom Jakubom Šedivým, ktorí patria medzi najvýraznejšie objavy slovenskej hudobnej scény posledných rokov. Spolu s nimi zahrajú na pódiu Robotníckeho domu talentovaní českí muzikanti Tomáš Baroš na kontrabase a Marek Urbánek na bicích,“

hovorí Zuzana Kohútová z Kultúrneho centra Robotnícky dom.

Nevšedný hudobný zážitok prinesie návštevníkom festivalu nepochybne aj druhý koncert piatkového večera v podaní poľského kvarteta THE CHOICE v Hogo Fogo Jazz & Art Club o 21:00 hod. Kvarteto tvorí jeden z najvýznamnejších poľských jazzových saxofonistov a skladateľov Adam Wendt, Piotr Wyleżoł (klavír), Mariusz Bogdanowicz (kontrabas) a Sebastian Frankiewicz (bicie).

Tretí deň festivalu, sobota 27. apríla

28. ročník United Europe Jazz Festivalu bude v sobotu, 27. apríla okrem kvalitných hudobných hostí ozvláštnený aj tradičným vínnym festivalom Vinšpacírka. V sobotu popoludní na Námestí SNP zahrá Big Band a Saxofónové kvarteto ZUŠ J. Cikkera.

Po vystúpení žiakov banskobystrickej základnej umeleckej školy odohrá koncert výborná slovenská jazzová speváčka Svetlana Rymarenko, ktorá okrem rôznych jazzových zoskupení pôsobí v a cappelle Fragile. Spoločnosť na pódiu jej budú robiť Richard Csino (basa), Roland Kánik (klávesy) a Gabriel Vohlárik (bicie/perkusie).

Hudobný program na námestí uzavrie jedna z najvýraznejších slovenských speváčok rnb, soulu, low-keyhousu, funku a jazzu Anita Soul, ktorá predstaví svoj nový album s názvom Balans. Na pódiu nebude sama, ale s Davidom Hodekom, Richardom Csinom, Petrom Kunzom, Oskarom Törökom a Michalom Bugalom.

Anita Soul

Anita Soul

Sobotný program sa z námestia opäť presunie do priestorov Robotníckeho domu, kde čaká na návštevníkov festivalu výnimočný hudobný zážitok v podaní českého speváka a textára Dana Bártu. Jeho originálna tvorba je rešpektovaná publikom, hudobníkmi aj kritikmi. S rôznymi zoskupeniami vydal viac než dve desiatky autorských albumov, úspešne koncertuje v Čechách, na Slovensku i v zahraničí,“

dopĺňa Kohútová.

Dan Bárta

Dan Bárta

Dana Bártu bude na pódiu v Robotníckom dome sprevádzať Robert Balzar Trio, ktoré tvorí kontrabasista Robert Balzar, pianista Jiří Levíček a hráč na bicie nástroje Kamil Slezák.

Štvrtý deň festivalu, nedeľa 28. apríla

Posledný deň festivalu ukončí na Námestí SNP koncert mládežníckeho orchestra z Borského Mikuláša Big Band Storm (o 14:00 hod.) a big band slovenského trubkára a skladateľa Lukáša Oravca (o 15:30 hod.). V trinásťčlennom zoskupení Lukáš Oravec Orchestra účinkujú poprední hudobníci zo Slovenska, Česka, Nemecka, Maďarska a USA.

United Europe Jazz Festival

Organizuje sa v Banskej Bystrici už od roku 1996. V čase svojho vzniku bol jediným dixielandovým festivalom na Slovensku. V roku 2002 mestá Banská Bystrica, Hradec Králové (ČR), Zakopane (PL) a Salgótarján (HU) spojili svoje jazzové festivaly a vytvorili spoločný projekt s názvom Stredoeurópsky jazzový most.

V súčasnosti tento hudobný festival prepája tri krajiny – Slovensko, Česko a Poľsko. Medzinárodná spolupráca pretrváva už 22 rokov. V českom Hradci Králové a v poľskom Zakopanom odohrá v rámci 28. United Europe Jazz Festivalu koncerty najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény Peter Lipa.

Zdroj: Zdenka Marhefková a Zuzana Kohútová, Foto: mesto BB a ilustračné