Kto by nepoznal svetoznámeho maliara Dominika Skuteckého. S TV Hronka a historikom Jozefom Ďuriančíkom sa môžete prejsť po vile slávneho banskobystrického rodáka na Hornej ulici 55.
Vo vile sa nachádza stála expozícia maliara Dominika Skuteckého. Je sprístupnená verejnosti ako jediná trvalá expozícia Stredoslovenskej galérie od roku 1994. Otváracie hodiny okrem pondelka sú v utorok – piatok od 10:00 do 15:00 hod.
Maliar európskeho významu, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov realistickej a čiastočne impresívnej (luministickej) žánrovej, figurálnej aj krajinárskej maľby pôsobil v Banskej Bystrici v rokoch 1889-1921. Expozícia je od roku 2012 reinštalovaná a návštevníkom predstavuje tvorivé obdobia umelca od benátskeho až po vrcholné banskobystrické obdobie, ďalej približuje jeho portrétnu prácu a prezentuje diela s tematikou kotlárov z medených hámrov.
Expozíciu obohacuje virtuálna prehliadka o živote a tvorbe Dominka Skuteckého a galerijno-vzdelávací projekt pre deti od 3-6 rokov „Dominikov zábavný kufrík“. Počas programu sa deti hravou formou oboznámia s maliarskym povolaním, problematikou farieb, svetla, portrétov, námetov obrazov a realistickým štýlom autora. Historická vila v Hornej ul. č. 55 odkrýva aj svedectvo životných osudov umelcovej rodiny, najmä dcéry maliarky Karoly Skuteckej-Karvašovej a jej syna, spisovateľa Petra Karvaša.
Dominik Skutecký (1849 – 1921)
Pochádzal z rodiny židovského pôvodu, ktorá sa z rodného Záhoria presťahovala za lepšími existenčnými podmienkami do Viedne, centra rakúskej monarchie. Výtvarné štúdiá absolvoval (1865-1869) v Odbornej škole historického maliarstva na Akademie der Bildenden Künste vo Viedni a Škole historickej maľby na Reale Accademia di Belle Arti v Benátkach.
Vývin umelcovej tvorby zásadnejšie ovplyvnil kontakt s benátskym prostredím, kde sa aktuálne rozvíjala žánrová maľba a formoval módny mestský žáner. Ďalší doplňujúci študijný pobyt v Mníchove, vtedajšom stredoeurópskom umeleckom centre, znamenal už definitívny odklon autora od strnulej akademickej historickej maľby.
Po prechodnom pôsobení vo Viedni (1871-1875), kde sa venoval najmä portrétnej maľbe na objednávku, sa vrátil do Benátok (1876-1889). Podarilo sa mu získať významnejšie zákazky od zahraničných obchodníkov s obrazmi a začal vystavovať na medzinárodných výstavách. Úspech získal najmä žánrovou maľbou populárnych sentimentálnych či anekdotických námetov z miestneho prostredia a chrámových interiérov.
S rozrastajúcou sa rodinou sa maliar neskôr rozhodol usadiť v pokojnejšom prostredí Banskej Bystrice. Lokálne podmienky a podnety výraznejšie poznamenali aj charakter umelcovej tvorby, v ktorej sa posunul k tendenciám realizmu a rozvinul svetelné zámery aktuálneho stredoeurópskeho prúdu luminizmu v civilnejších maľbách žánrových výjavov z miestneho mestského exteriéru, plenérov a portrétnej tvorby.
Odkaz diela Dominika Skuteckého ako aj jeho osobnosti je potrebné čítať v rovine stredoeurópskeho kontextu. Profilovanie a pôsobenie maliara sa odohrávalo v migračnom pohybe s pevnými centrami – Viedeň, Benátky, Banská Bystrica – ale tiež podstatnejšími názorovými vplyvmi Mníchova a neskôr Budapešti.
Stála expozícia maliarovho diela bola zriadená v zrekonštruovanej pôvodnej rodinnej vile umelca v roku 1994 v koncepcii Mgr. Zuzany Bartkovej. Začiatkom roku 2012 bola expozícia reinštalovaná. Aktuálne ponúka návštevníkom prehliadku maliarovej tvorby v štyroch celkoch. V úvodnom sa prezentuje charakter vývinu výtvarnej tvorby umelca v prierezovom výbere diel žánrových malieb a plenérov. Druhý celok predstavuje jeho portrétnu tvorbu v lokálnom kontexte.
Na poschodí expozície sú v pôvodnom priestore umelcovho ateliéru vystavené vo voľnejšej inštalácii diela rôzneho charakteru, od štúdií približujúcich výtvarné postupy autora až po definitívne diela žánrových portrétov. Štvrtý výstavný celok je venovaný dielam z osobitého cyklu, v ktorom Skutecký rozvíjal tému z prostredia práce kotlárov a kováčov v medených hámroch. V priestoroch expozície je pre návštevníkov sprístupnená virtuálna prezentácia bližšie mapujúca dielo umelca a osudy jeho rodiny a reprodukcie autentických fotografií z umelcovej pozostalosti.
Autor: Katarína Baraníková a Zuzana Majlingová , Zdroj: Stredoslovenská galéria