Pocta folklóru v srdci Slovenska pomohla Svetielku nádeje s viac ako 4 tisíckami eur

KULTÚRA
0 /

Koncom. januára sa v Aule Beliana v Banskej Bystrici konal benefičný galavečer na podporu  občianskeho združenia Svetielko nádeje „Pocta folklóru v srdci Slovenska“.  Jeho dozvuky sú užitočné pre malých onkologických pacientov v banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici aj dnes.

Srdce Slovenska pomohlo srdcom

Na koncerte MUDr. Pavel Bician, predseda o. z. Svetielko nádeje z rúk folkloristov šek vo výške 3 000 €.  Moderátor Peter Cítenyi vyzval divákov na zbierku aj počas samotného galavečera. O tom, že návštevníkom sa rovnako ako program galavečera v réžii Martina Urbana páčila aj myšlienka podpory detí s onkologickým ochorením, svedčí   výška  1 012 € vyzbieraných príspevkov od ľudí.

Jedinečný program so sólistami a súbormi  prepojil folklór ako pevný základ s jeho prienikmi do súčasného umenia. Neutíchajúci potlesk znel sálou nielen na záver, ale i počas celého emóciami tanca a spevu nabitého podujatia.

Finančný výťažok zo zbierky ľudí počas folkórneho benefičného galavečera v stredu  odovzdali rektor UMB doc. Ing. Vladimír Hiadlovský PhD.Mgr. art. Maroš Čupka, organizátor koncertu, priamo na Klinike detskej onkológie FNsP v Banskej Bystrici. Folkloristi  a návštevníci tak priniesli dvojnásobnú radosť nielen do sŕdc divákov, ale aj tým, ktorí ju najviac potrebujú.

Benefičný koncert s prehliadkou stredoslovenského folklóru

Organizátorom koncertu bol Univerzitný  folklórny súbor  Mladosť, v spolupráci s Národným osvetovým centromUniverzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Počas benefičného  galavečera sa v živom prúde predstavilo  takmer 200 účinkujúcich zo stredného Slovenska a Vojvodiny: UFS Mladosť,  FS PartizánŽSSk Trnki z Banskej Bystrice, MSSk HorehronciFS Krtíšan z Veľkého Krtíša, FS Podpoľanec z Detvy, Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca a sólisti Monika ZapletalováAndrej Babiar, Katarína Mosnáková – Bagľašová a Jozef Varga.

Nechýbalo múdre slovo od Igora Kovačoviča a Ľubomíra Tatarku. Programom sprevádzal Peter Cítenyi, réžiu mal Martin Urban. Záštitu nad galavečerom prevzala ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, ktorá bola v hľadisku medzi hosťami spolu s predsedom vlády SR  Petrom Pellegrinim a ďalšími osobnosťami politického a spoločenského života.

Premiér Peter Pellegrini o koncerte povedal:

„Aj Banská Bystrica vzdala poctu folklóru benefičným koncertom. Náš krásny slovenský folklór prináša nielen jedinečný umelecký zážitok, ale v tomto prípade výťažok pomôže aj malým onkologickým pacientom. A budem sa opakovať, ale hádam neexistuje na svete krajina ako je Slovensko, kde na takom malom kúsku zeme môžeme vidieť takú rôznorodosť a pestrosť folklóru. Milujem folklór, pretože poteší nielen srdce, ale i dušu.“

Projekt Folklór – duša Slovenska pokračuje

Z iniciatívy ministerky Ľubice Laššákovej rezort kultúry otvoril nový dotačný program v oblasti podpory miestnej a regionálnej kultúry vo výške 2 milióny eur, ktorý je nástupcom projektu „Folklór – duša Slovenska“. Jeho súčasťou okrem dotácií pre ľudových umelcov a folklórne súbory v regiónoch bol aj benefičný koncert v Banskej Bystrici.

O finančnú dotáciu sa môžu do 12. februára 2020 uchádzať neprofesionálne folklórne telesá, ale aj individuálni ľudoví umelci. Všetky potrebné informácie ohľadne podania žiadosti nájdete na webe sídle Ministerstva kultúry SR: http://www.culture.gov.sk/vdoc/842/podpora-miestnej-a-regionalnej-kultury-2020-359.html.

Zdroj: (tom) a UMB, Foto: Roman Krnáč a MK SR