MOJE BABY vyrážajú po Slovensku, najbližšie ich uvidí aj banskobystrické publikum

KULTÚRA
0 /

Tri generácie žien – dcéra, mama, stará mama a jeden rok v ich živote. Hľadanie strateného otca, hľadanie potenciálneho partnera, hľadanie zmyslu života aj narodenie dieťaťa a jedna smrť. To všetko v novej divadelnej hre MOJE BABY, ktorá mala v januári premiéru na domovskej scéne v bratislavskom Štúdiu L+S.

V úlohe starej mamy skvelá Zuzana Kocúriková, v postave jej dcéry alternujú Zuzana Fialová a Anna Šišková a vnučku alternujú Zuzana Porubjaková a Viktória Šuplatová.   Už 17. marca 2024 o 18:00 hod.  zavíta táto nová komédia do Banskej Bystrice, v Aule SZU na Bernolákovej 8: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/moje-baby-banska-bystrica-2024-03-17/.

Táto írska komédia má príznačný humor a láskavosť. Tri ženy vo vzájomných monológoch hovoria o všetkom bežnom, neštandardnom, prekvapivom, zásadnom, ale aj príjemne banálne-obyčajnom, čo priniesol jeden rok v ich živote.

Hlavné predstaviteľky rozprávajú tak ako im „zobák“ narástol a ich jazyk je naozaj írečitý. Vynikajúce vzájomne sa prelínajúce monológy bez sentimentu a s veľkou dávkou humoru vykresľujú nielen ich vnútorné pocity, ale aj každodenné starosti, radosti, rodinné vzťahy či začlenenie do komunity.

Moje baby – to je príbeh o tom, aké ťažké je byť zodpovednou matkou, ako sa naučiť žiť so svojou samotou a aké prospešné môžu byť hodiny salsy…

Zuzana Kocúriková

Zuzana Kocúriková

Keď hru dramatičky Elaine Murphy v roku 2008 premiérovali na dublinskom divadelnom festivale Fringe, anglosaské médiá vyzdvihovali do nebies „úžasný debut“, čoskoro si dielo vyslúžilo titul najlepšia írska hra rokov 2008 a 2009.

Britský Guardian v roku 2010 vo svojej recenzii napísal, že prelínanie monológov je írskym forte, teda silnou stránkou. Autorka Elaine Murphy je v ich používaní majsterkou a práve to je veľkou prednosťou jej hry o troch generáciách dublinskej rodiny. Akurát na konci je vraj Murphyová trošku manipulatívna, ako keby divákom chcela dať záver, po ktorom sa budú cítiť dobre.

Zuzana Fialová

Zuzana Fialová

„Pochádzam zo severného Dublinu a zistila som, že v divadelných hrách sa len minimálne objavujú jednoduché ženy z robotníckej vrstvy – ak nejde o prostitútky a kriminálničky. Ženy, o ktorých píšem, sú prototypom tých, ktoré som vo svojej práci stretávala. Tvrdo pracujú, nie sú ani chudobné, ani bohaté,“

povedala o svojej hre autorka Elaine Murphy. Hra Little Gem bola inscenovaná vo viacerých krajinách. V českej metropole už dosiahla niekoľko stoviek repríz.

Viktória Šuplatová

Viktória Šuplatová

Za vznikom novej divadelnej komédie stojí producentská dvojica Andrej Antonio Leca a Roberto Leca, réžiu hry zverili do rúk Aleny Weisel Lelkovej, o scénografiu sa postaral Juraj Poliak.

Táto komédia určite nie je len pre ženské publikum, ale aj pre všetkých chlapov, ktorí chcú nahliadnuť do ženského sveta, veď napokon všetko sa aj v tejto hre okolo nich točí…

Choďte si to pozrieť sami, výkon troch výborných herečiek stojí za to. Chvíľu sú ich trampoty vtipné, inokedy dojemné, veď nejde o nič viac a o nič menej ako hľadanie strateného otca, partnera aj zmyslu života.

Zdroj: LECA FILM production, Foto: hra Moje baby