Komédia ALE, ALE, PANI PLUKOVNÍKOVÁ alebo Popol a pálenka v Banskej Bystrici + súťaž o lístky

KULTÚRA
2 /

V meste pod Urpínom bude koncom marca veselo. Umelecká agentúra LECA 24. marca 2023 uvedie v Aule SZU na Bernolákovej 8 svetovo úspešnú čiernu komédiu ALE, ALE, PANI PLUKOVNÍKOVÁ alebo Popol a pálenka v réžii Vladimíra Strniska.

Ale, ale pani plukovníková

Komédia jedného z najúspešnejších škandinávskych dramatikov Bengta Ahlforsa. V pomerne čiernej komédii o manželstve, vzťahu rodičov a dospelých detí, urne s popolom, domácej pálenke a starostlivo utajených plánoch, ktoré nakoniec aj tak vyjdú najavo, exceluje v hlavnej úlohe Božidara Turzonovová.

Hra z pera súčasného fínskeho autora sa odohráva v jednej trochu pomätenej rodine. Svojrázna pani plukovníková sa rozhodne, že si urnu svojho práve zosnulého manžela odnesie z cintorína domov, čo vnukne jej potomkom nápad, ako sa zmocniť dedičstva po svojom otcovi. Pretože im k utajenej realizácii plánu chýba dôvtip, skončí všetko krachom a celá hra nečakaným happy-endom.

Komédia sa odohráva počas dvoch večerov na prelome zimy a jari v byte Viery Bergerovej. Text je napísaný podľa starej francúzskej praxe: nový obraz sa spravidla začína pri každom vstupe postáv.

Producenti z agentúry LECA production – Andrej Antonio Leca a Roberto Leca sú presvedčení, že práve v dnešných neľahkých časoch diváci potrebujú kvalitnú divadelnú komédiu.

Siahli po čierno-humornom titule od Ahlforsa, jedného z najúspešnejších škandinávskych dramatikov. V bláznivej komédii, ktorá bola preložená do mnohých jazykov a uvedená v desiatkach štátov sveta, nechýba životný optimizmus a láska, ktorá kvitne v každom veku.

„Je to vynikajúca komédia, akých je veľmi málo v súčasnej dobe, to samo o sebe bol dôvod, že som ju veľmi rád a s chuťou inscenoval. Kládol som dôraz na grotesku a na text. Sám o sebe je tak bohatý, tak divadelný, že je ho radosť robiť. Má neobyčajné premeny, neobyčajné obrazy,“ 

povedal po premiére režisér Vladimír Strnisko.

Popri hereckej legende Božidare Turzonovovej divákov iste potešia ďalšie herecké osobnosti ako Zuzana Kocúriková v alternácii s Katarínou Mrázovou v úlohe naivnej pomocníčky v domácnosti, ktorá ale vie oveľa viac, než by ste vôbec čakali, Karol Čálik v úlohe „pána z minulosti“, Zuzana Frenglová v alternácii s Oľgou Belešovou ako dcéra pani plukovníkovej, bigotná veriaca a napriek tomu niekoľkokrát rozvedená s mnohými deťmi.

Ďalej účinkujú  Peter Trník a Tomáš Vravník ako syn pani plukovníkovej, Lucia Vráblicová v alternácii s Juditou Hansman ako mnohokrát rozvedená „dáma“ a Michal Jánoš v alternácii s Přemkom Boublíkom v úlohe psychiatra.

Autor: Bengt Ahlfors
Preklad: Peter Kerlik
Réžia: Vladimír Strnisko
Producent a promotér:  LECA production, s.r.o. Andrej Antonio Leca a Roberto Leca
Scéna: Ema Terenová
Kostýmy: Monika Rybárová
Vedúca produkcie: Tatiana Kořínková
Foto: Desana Dudášová

Komédiu ALE, ALE, PANI PLUKOVNÍKOVÁ alebo Popol a pálenka môžete vidieť v Banskej Bystrici  24. marca 2023  o 19:00 hod. v  Aule SZU na Bernolákovej 8 – vstupenky. Dĺžka predstavenia je 2 hodiny aj s prestávkou.

Súťaž o dve vstupenky na banskobystrické predstavenie Ale, ale pani plukovníková

Vážení fanúšikovia dobrého divadla. Vstupenky predstavenie „Ale, ale pani plukovníková alebo Popol a pálenka“ 24. marca 2023 v Banskej Bystrici  môžete získať aj v našej malej súťaži.

Do žrebovania o dvojicu lístkov zaradíme všetkých, ktorí nám do nedeľnej polnoci 5. marca 2023 zašlú na mail  consulting.toman@gmail.com správnu odpoveď na otázku:

„Ako sa volá predstaviteľka hlavnej postavy čiernej komédie Ale, ale pani plukovníková?“

K odpovedi nezabudnite pripojiť svoju spätnú adresu s telefónom, aby sme Vám v prípade vylosovania mohli odovzdať výhru. Ďakujeme za porozumenie.

Autor: (tom), Foto: ilustračné a Desana Dudášová