Fotonávrat k úspešnej Vínšpacírke 2023: Takmer 2 000 degustujúcich a viac ako tisícka fliaš vína

KULTÚRA
0 /

Deviaty ročník Vínšpacírky je za nami. Bol to emóciami nabitý slnečný deň, kedy na Námestie SNP v Banskej Bystrici zavítalo takmer 40 vinárstiev. O piatej hodine popoludní bolo vypredané, čo hovorí o tom, že Vínšpacírka a Banskobystričania k sebe jednoducho patria.

Rekordná Vínšpacírka 2023

Organizátori hovoria, že očakávali vysokú účasť, ale počet degustujúcich ich príjemne prekvapil. Skvelý pocit si z Banskej Bystrice odnášal aj Miroslav Petrech, ktorý získal Ocenenie Vínšpacírky.

Slnečný a miestami horúci deň pritiahol na námestie mnoho Banskobystričanov. Od otvorenia Vínšpacírky o 14:00 hodine prichádzali stovky degustujúcich, ktorí mali záujem okoštovať produkciu slovenských vinárov, ale aj ponuku zahraničných vín.

Spustenie fontány primátorom Jánom Noskom vygradovalo atmosféru, ktorá vyvrcholila odovzdávaním Ocenenia Vínšpacírky Miroslavovi Petrechovi, kráľovi slovenských rizlingov.

„Sme radi, že pán Petrech odchádzal spokojný a že sa mu u nás páčilo. Prišiel k nám aj s Ondrejom Korpásom, jeho priateľom a spolužiakom, ktorý získal ocenenie Vínšpacírky v roku 2019. Banská Bystrica ho prekvapila a milé stretnutia s jeho fanúšikmi ho potešili, a to je pre nás, organizátorov veľká pocta,“

uvádza Martin Turčan, mestský poslanec a člen organizačného výboru.

O piatej hodine, keď na pódiu vystupovala jazzová legenda Peter Lipa, bola Vínšpacírka vypredaná.

„Vedeli sme, že sa na Vínšpacírku chystá veľa ľudí a aj predpoveď počasia nahrávala vysokej účasti. Mali sme záložný plán a aj ten sme vypredali. Takže okrem rekordného počtu vinárov a degustujúcich vzoriek máme rekord aj v účasti – takmer dvetisíc degustujúcich. Vysoký záujem dokazuje aj počet prázdnych fliaš – bolo ich viac než tisíc,“

hovorí Andrej Patráš z Cechu hostinských.

O rok čaká Banskú Bystricu jubilejný 10. ročník a už dnes je zrejmé, že bude zaujímavý a špeciálny. Pre Banskú Bystricu a Bystričanov je to dobrá správa.

Viac na www.vinspacirka.sk.

Úspešný bol aj United Europe Jazz Festival

V poradí už 27. ročník United Europe Jazz Festivalu sa zapíše do histórie nášho mesta znova ako vydarené podujatie. Uplynulý víkend pritiahli džezové tóny do historického centra tisícky Banskobystričaniek a Banskobystričanov, ale aj návštevníkov z iných miest.

Je to dôkaz, že festival má v meste pod Urpínom svojich verných fanúšikov a ponúka výber toho najlepšieho.

Primátor Ján Nosko k tomu uviedol:

„Hudobníkom ďakujem za vynikajúce výkony. Nedá mi nepoďakovať i mojim kolegom z Robotníckeho domu a nášho oddelenia kultúry, ktorí akciu organizačne zabezpečovali. Som rád, že mnohí z vás odchádzali po vystúpeniach s úsmevom na tvári. Verím, že už teraz sa môžete tešiť na hodnotný 28. ročník, ktorý takto o rok, pre vás, pripravíme.“

Zdroj: Black Apple a (tom, Foto: Vínšpacírka a T. Polešenský