FOTO: Taký bol jubilejný 10. ročník Univerzitnej noci literatúry – o rešpekte a tolerancii

KULTÚRA
2 /

V apríli sa priestory na Tajovského 40 a 51 už po desiaty raz otvorili vernosti na podujatí Univerzitná noc literatúry a pozvanie prísť a vypočuť si sedem ukážok zo siedmich zaujímavých kníh v podaní siedmich dôležitých osobností prijalo takmer 400 ľudí.

Desiaty ročník bol aj príležitosťou obzrieť sa do roku 2014 a zaspomínať. Študentský organizačným tím sa už úplne obmenil, no mnohé tváre, ktoré spoluzakladali podujatie, sa na pôdu alma mater vrátili práve pri príležitosti jeho okrúhleho výročia. A prišli aj ďalší absolventi a absolventky, viacerí kolegovia a kolegyne, ale aj študentstvo banskobystrických stredných škôl, ako aj širšia verejnosť všetkých vekových kategórií.

Žiada sa pripomenúť, že tohtoročná sedmička nebola zostavená náhodne, na jednej strane svojím životom a činnosťou napĺňajú idey tolerancierešpektu, ktoré sa stali hlavnou témou 10. ročníka UNL, na strane druhej tri hlasy sú úzko spojené s prvým ročníkom. Keď o UNL ešte nikto nepočul, bolo to niekedy v zime v roku 2013, organizátori s ostychom a malými dušičkami oslovovali prvých čítajúcich.

Peter Zemaník aj herečka BDNR Ivana Kováčová bez zaváhania súhlasili, a súhlasili aj ostatní. Myšlienka urobiť literárne podujatie v spolupráci so študentstvom sa tiež nezrodila náhodne, stojí za ňou Alžbeta Brozmanová Gregorová, zakladateľka banskobystrického Centra dobrovoľníctva a dlhoročná prezidentka Platformy dobrovoľníckych centier, ktorá na pôdu Univerzity Mateja Bela priniesla okrem iného aj pedagogickú stratégiu servicelearning, zostavila interdisciplinárny medzifakultný tím.

Okrem nich čítal aj Rado Sloboda, riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Amnesty International Slovensko, spoluzakladateľ antifašistickej platformy Nie v našom meste, festivalu Embargo, konferencie Human Forum, vzdelávacieho programu Školy za demokraciu a od roku 2022 aj člen Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Tiež Emília Rigová, vizuálna umelkyňa a aktuálne aj vedecko-výskumná pracovníčka na Akadémii umení v Banskej Bystrici, laureátka Ceny Oskára Čepana aj za odzbrojujúcu otvorenosť, s akou hovorí o svojej menšinovej skúsenosti Rómky na Slovensku a ako túto skúsenosť dokáže pretaviť do mimoriadne silných diel.

Pozvanie prijal tiež Matej Tóth, päťnásobný olympionik, olympijský víťaz z roku 2016 a majster sveta v atletike (v disciplíne 50 km chôdza),ktorý od začiatku svojej športovej kariéry bojuje za čistotu v športe. Siedmy hlas patril Milanovi Zvadovi, dramaturgovi a projektovému manažérovi kultúrneho centra Záhrada, členovi neformálnej skupiny INOKRAJ, ktorá sa snaží prepájať LGBTI ľudí v Banskobystrickom kraji so svetom a svet s nimi.

A ani sedmička knižných ukážok sa nezrodila z večera do rána. Detské stanovište ovládol fínsky autor Tomi Kontios príbehom Pes menom Mačka o psovi s menom Mačka, osamelom, podľa iných trochu čudnom psovi, ktorý sa zoznámi s bezdomovcom Kunom. Ich bezhraničné priateľstvo ich zachráni pred osamelosťou.

Román Špina talianskej autorky Beatrice Salvioni je príbehom priateľstva, ale aj voľnosti a dôležitosti nemlčať a neposlúchať, najmä ak žijete vo fašistickom režime. Elena Lacková v románe Narodila som sa pod šťastnou hviezdou píše o rómskej kultúre, tradíciách, rodinných hodnotách, myslení aj spôsobe života, no napokon aj o rómskom holokauste, o utrpení počas druhej svetovej vojny.

V zbierke esejí Muži mi to vysvetlia Rebecca Solnit upozorňuje na nerovnovážny, diskriminujúci vzťah medzi mužmi a ženami, ako aj na rodovo podmienené násilie. Telesná výchova Martina M. Šimečku hovorí o láske k pohybu, k športu, o túžbe víťaziť aj o prekážkach, ktoré tomu bránia, ale tiež o férovosti a solidarite.

Dušo Martinčok s knihou Niekto sa nájde nás vracia k osamelosti, človečenstvu a k rodovej identite a vyjadruje potrebu nebyť sám. Nuž a V hniezde je tak trochu hold Banskobystričanovi Petrovi Karvašovi, určite mestu Banská Bystrica, no aj láske k rodičom.

Všetkých sedem kníh, všetkých sedem čítajúcich a celý organizačný tím spája ľudskosť, základný predpoklad rešpektujúceho spolunažívania. Emília Rigová povedala, že by stačilo naozaj málo, nerobiť iným to, čo nechceme, aby iní robili nám.

A Tomi Kontio píše:

„Dávame veľa, ale dostávame málo, to je štedrosť.“

Organizátori počas desiatky UNL dali veľa, ale dostali sme omnoho viac. Nielen, ak sa na vec pozrieme štatisticky: viac ako 64 rôznych študentov a študentiek v organizačnom tíme, takmer 300 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, 70 skvelých kníh, 54 výnimočných čítajúcich, takmer 15 000 videní dvoch online ročníkov a viac ako 2 700 návštevníkov a návštevníčok, spolupráca s menšími alebo strednými vydavateľstvami s názorom a dušou… ale najmä, ak sa pokúsime o malú rekapituláciu.

Nie je to spomienkový optimizmus, ale všetci oslovení prijali ideu UNL a rozhodli sa ju podporiť – rektor UMB doc. V. Hiadlovský, dekani Filozofickej fakulty UMB doc. V. Biloveský, prof. K. Görner, doc. M. Schmidt, ako aj vedenie ďalších fakúlt, osobitne Pedagogickej fakulty. Otec Martin, vedúci Univerzitného pastoračného centra, vedenia Univerzitnej knižnice UMB, hlavný generálny partner ESC Banská Bystrica, niekoľko desiatok regionálnych podnikateľov, ktorí prispievali finančne alebo materiálovo či vecnými darmi do tomboly, regionálne médiá, otvárajúce svoje dvere našim študentom a študentkám.

Tiež Dagmar Šúrová, vedúca útvaru prevádzky a referentka správy majetku, ktorá ukázala návštevníkom „tajné“ zákutia  budov, vďaka čomu sa organizátorom darilo čítania umiestniť do zaujímavých, netradičných priestorov a umocniť tak zážitok z počúvania. Istotne sa patrí poďakovať aj Rudovi Kraščeničovi za logo UMB a grafiku prvých rokov, na ktorého prácu úspešne nadviazal Andrej Brummer.

A ďalším, ktorých pre nedostatok priestoru nemožno menovať. Určite však ešte treba spomenúť jedno: nadšenie študentiek a študentov, ktorí chcú aj UNL 2024 a odkaz, ktorý sa šíri – vďaka Ľube Tomkovej majú Spojovácku noc literatúry na ZŠ v Banskej Bystrici, vďaka Lucii Panáčkovej existuje púchovská Noc s LITERAtúrou, vďaka Vladimíre Kamhalovej majú svoju noc s literatúrou aj na košickom gymnáziu a ďalšie.

Pri príležitosti desiateho ročníka od organizačného tímu prišiel krásny darček. Spomienková kniha nielen plnú fotiek, ale najmä odkazov od súčasných, no aj bývalých členov a členiek organizačného tímu. Upozornili na jednu vec – že vznikla komunita UNL. Podarilo sa skromne vysnívané, hovoriť o dôležitosti knižnej kultúry a šíriť povedomie o kvalitnej súčasnej pôvodnej a prekladovej literatúre.

„Ostáva poďakovať sa všetkým, ktorí o UNL vedia a podporujú ju, poďakovať sa všetkým, ktorí milujú literatúru, umenie a kultúru, poďakovať sa všetkým, ktorí nám vstúpili do životov, pretože aj nás sa UNL či rozpravy na hodinách aj mimo nich dotýkajú a trošku nás aj menia. Ľudskosti je veľa, ale potrebujeme jej ešte viac, omnoho viac. Ďakujeme,“

uzatvárajú svoj pohľad na 10. ročník UNL Zuzana Bariaková a Martina Kubealaková.

Zdroj: Dana Straková, Foto: UMB a UNL