FOTO: Detský čitateľský maratón „Čítajme si …2019“ v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici sa už po desiatykrát zapojila do detského čitateľského maratónu „Čítajme si …2019“.

Organizátorom uvedeného podujatia je Linka detskej istoty, n.o., ktorá v spolupráci s partnermi uskutočnila už 12. ročník uvedeného projektu. Podujatie sa konalo minulý štvrtok od 9:00 do 15:00 hod. Zapojiť sa mohli knižnice, školy, kluby a ďalšie organizácie na celom Slovensku.

Cieľom projektu je zatraktívniť knihu v očiach detí, projekt má tiež ambíciu posilniť aktivity, ktoré podporujú čítanie u detí, pretože pre rozvoj osobnosti dieťaťa i mladého človeka má kniha nenahraditeľný význam.

V rámci projektu sa v bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei v Auparku besedovalo s čítajúcimi deťmi na tému „Deti a čítanie“. Výsledok detského čitateľského maratónu bol vyhlásený na záver podujatia o 16:30 hod., keď sa sčítal počet čítajúcich detí z celého Slovenka.

Krstnou mamou uvedeného projektu je už od samého začiatku spisovateľka Oľga Feldeková. V tohoročnom ročníku čítalo na Slovensku 32 425 detí. Rekordom maratónu z roku 2018 bolo naraz čítajúcich 46 040 detí po celom Slovensku.

V knižnici deti čítali v štyroch pobočkách: pobočka Fončorda, kniha Peter Karpinský: Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali (86 čítajúcich detí); pobočka Sásová, kniha Peter Karpinský: Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali (100 čítajúcich detí); Oddelenie pre deti, kniha Peter Karpinský: Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali (113 čítajúcich detí) a pobočka Sídlisko, kniha Cressida Cowell: Čarodeji dávnoveku (81 čítajúcich detí).

Celkom sa v banskobystrickej knižnici do čitateľského maratónu zapojilo 380 žiakov základných škôl.

Zdroj: Soňa Šóky, Foto: VKMK a ilustračné