FOTO: Banská Bystrica žila na Deň Ústavy SR jedinečným Slovenským dňom kroja

KULTÚRA
3 /

Šiesty ročník Slovenského dňa kroja v Banskej Bystrici priniesol nezabudnuteľné chvíle plné folklórnych tradícií, tancov, spevu, krojov. Bol to skvelý umelecký zážitok, na ktorý sa nezabúda. Prinášame vám z neho bohatú fotogalériu.

Na zaplnenom banskobystrickom Námestí SNP  čakal návštevníkov od 12:30 hod. bohatý folklórny program. Ten skončil sprievodom folkloristov a o 20:30 hod. slávnostným galavečerom, ktorý v priamom prenose odvysielala RTVS.

Slovensko je veľmi bohaté na folklór, ľudové zvyky a tradície, ktoré majú svoje špecifiká na základe jednotlivých oblastí, ktoré majú spoločné zázemie a prírodu. Žiadna iná európska krajina nemá tak silné a rozmanité ľudové tradície ako slovenský folklór. Prakticky každá obec má svoj vlastný charakteristický kroj.

Slovenská príroda ovplyvňovala aj náš hudobný folklór. Ľudové piesne, patria k najstarším prejavom našich predkov. Človek si spieval pri práci, v radosti i žiali.

Slovenský deň kroja je ojedinelé podujatie zamerané na šírenie tradícií, prezentáciu slovenských ľudových krojov, hudby, piesní a tanca zo slovenských obcí a regiónov, predstavuje naše kultúrne dedičstvo. Vďaka Márii Rehákovej a časopisu Slovenka sa koná každoročne v Banskej Bystrici.

Primátor Ján Nosko spoločne s organizátorkou podujatia Máriou Rehákovou vyzdvihli tento slávnostný deň slovami:

„Dobrej myšlienke treba veriť do poslednej chvíle. Je to krásne stretnutie generácií, ktoré nás spája a právom môžeme byť na to hrdí. Dnešok je niečo, načo možno ani naši predkovia nemysleli, ale my na to myslíme denne. Banská Bystrica je hlavným mestom folklóru, stretnutia generácii a spolupatričnosti. Tešíme sa na ďalšie ročníky. Od dediny k dedine, od doliny k doline je tá rôznorodosť fascinujúca. A dnes máme o to väčší dôvod oslavovať. Aj takýmto spôsobom sa dá udržiavať tradície a zvyky, pripomínať si históriu, lásku k folklóru, ako aj chuť rozvíjať a odovzdávať ho budúcim generáciám.“

Na pódiu Námestia SNP v Banskej Bystrici sa v piatok vystriedalo množstvo originálnych folklórnych súborov, ktoré potešili početné publikum. Bola to jedinečná prehliadka originálneho slovenského folklóru v jeho najrôznejších podobách.

V meste pod Urpínom na Slovenský deň kroja  vystúpila takmer tisícka folkloristov z celého Slovenska, prišlo veľa návštevníkov, viacerí oblečení v krojoch alebo s ľudovými doplnkami na oblečení. Naozaj máme byť my Slováci na čo hrdí, toto kultúrne dedičstvo si vážme a uchovávajme pre ďalšie generácie…

Autor: (tom), Foto: Slovenský deň folklóru FB