Duchoňovci z Banskej Bystrice majú svoj nový videoklip S úsmevom…

KULTÚRA
0 /

Tesne pred Vianocami banskobystrická skupina Duchoňovci zverejnila svoj prvý oficiálny videoklip so skladbou „S úsmevom“, ktorú pre Karola Duchoňa zložil Pavol Zelenay a text napísal Ľuboš Zeman.

Prvý videoklip Duchoňovcov

Ako uviedol Andrej Krajčovič, manažér skupiny Duchoňovci, klip nahrávali u bratov Bošeľovcov v Môlča records v Turovej. Pieseň „S úsmevom“ nesporne patrí medzi najznámejšie skladby z repertoáru legendárneho slovenského speváka Karola Duchoňa. Napokon, populárne a obľúbené boli snáď všetky jeho skladby. Boli a stále sú.

Aj keď v novembri uplynulo od smrti Karola Duchoňa tridsaťtri rokov,  piesne, ktoré preslávil svojím nezabudnuteľným hlasom, stále znejú z rádií, na koncertoch, zábavách. A to aj v podaní skupiny Duchoňovci, ktorá vznikla vlastne celkom spontánne vlani v zime.

Duchoňovci1

Jeden náš priateľ sa rozhodol, že dá dokopy rôznych banskobystrických muzikantov a spevákov a zorganizuje večer na počesť Karola Duchoňa. Pôvodná myšlienka bola taká, že každý spevák zaspieva jednu pieseň, no po prvej skúške so mnou bolo vlastne rozhodnuté. Spomínaný večer som nakoniec odspieval celý sám. Vystúpenie malo taký úspech, že sme sa rozhodli pokračovať. Duchoňove piesne máme radi, radi ich spolu hráme, sú veselé i vážne, mnohé z nich stále aktuálne,“

hovorí spevák skupiny Martin Handrush Androvič, známy z kapiel Brainscan a Liquid Boogie Roll.

01

Nikto z kapely sa s Karolom Duchoňom osobne nestretol, aj keď, ako poznamenáva Martin:

„Máme v kapele bubeníka, Tonyho Benedeka, ktorý hrával s takými legendami ako sú Elán, Richard  Müller alebo David Koller, no Karol Duchoň odišiel priskoro a nemali sme teda nikdy možnosť stretnúť sa s ním.“

Kapela Duchoňovci hrá a spieva najväčšie hity Karola Duchoňa, ktoré pre neho zložili známi slovenskí skladatelia, ale aj piesne prevzaté od svetových interpretov z rôznych časových období v modernom prevedení. V tomto zaujímavom zoskupení sa stretli muzikanti z kapiel rôzneho štýlu a práve toto spojenie dáva celému projektu originálny výraz.

Medzi najžiadanejšie skladby na koncertoch a rôznych podujatiach, kde Duchoňovci vystupujú, patria najväčšie hity Karola Duchoňa, medzi ktorými sú aj pôvodné slovenské piesne od overenej skladateľskej dvojice Peter Hanzely a Ľuboš Zeman, ako napríklad V dolinách alebo Čardáš dvoch sŕdc.

03

Okrem, už spomenutého Martina Handrush Androviča, ďalšími členmi kapely sú klávesista a spevák Stano Hupian (Pigs on the wing Pink Floyd Revival), basgitarista Vladimír Šipkovský (Peacock Ball), gitarista Tomáš Lauko (Orchester Nového Primitivizmu) a skúsených nestor bicích Tony Benedek.

Najbližšie sa s Duchoňovcami môžeme stretnúť na Silvestra v banskobystrickom Dixone. Po novom roku zahrajú a zaspievajú na plesoch v Oravskom Podzámku a Galante či na koncerte v Nitre. Ich klip S úsmevom si však môžete vypočuť a pozrieť teraz:

Karol Duchoň

Karola Duchoňa (†35) považovali za najlepšieho nielen u nás. Aj Karel Gott priznal, že slovenského kolegu obdivoval, ale zároveň sa ho aj trochu bál, pretože ho v speve poľahky prekonal. Žiaľ, hoci bol Karol Duchoň hudobný génius, nedokázal zvládnuť démonov, ktorí ho nakoniec priviedli do hrobu.

Karol Duchoň sa narodil 21. apríla 1950 v Galante. Sudičky si s ním zažartovali hneď na začiatku: ako spolužiačku na základnej škole mu nadelili Evu Mázikovú, z ktorej takisto vyrástla speváčka. Tá na Karola vždy spomínala v dobrom:

Karol bol môj kamarát, spolu sme vyrastali, dokonca sme spolu utiekli z domu. Naši chceli, aby sme sa zobrali.“

Nadaný mladík začal veľmi skoro vyznávať hudbu, spev a gitaru. Otec mu to zakazoval, aj prvú gitaru mu rozrúbal, ale mama, po ktorej syn zdedil talent, sa ho vždy zastala.

karol duchon3

Nadaný spevák

Ako 15 – ročný zaujal Karol na speváckej súťaži a neskôr uprednostnil muziku na úkor školy: strojnícku priemyslovku v Partizánskom nedokončil. Kým boli rodičia v roku 1968 na dovolenke, odišiel s orchestrom Jaroslava Mikulu do zahraničia. Potom to už išlo rýchlo.

V roku 1968 sa zoznámil so spevákom Robom Kazíkom, ktorý mal vtedy bítovú skupinu The Ice Boys. S „ľadovými chlapcami“ začal Karol hrať na rôznych podujatiach. V roku 1969 spieval s Evou Mázikovou a s Orchestrom Braňa Hronca.

Keď sa Duchoň objavil v Malej televíznej hitparáde s pesničkou Uber pary, čo bola slovenská cover verzia hitu Sugar, sugar, milovníci dobrej muziky a kvalitných hlasov zbystrili pozornosť.

Obdobie slávy a úspechov prepuklo v roku 1970, keď Duchoň spieval na Bratislavskej lýre pieseň Kto má ťa rád. Nezískal síce cenu, ale všetci odborníci v ňom spoznali speváckeho majstra a fanúšikovia mali nový idol.

karol duchon2

Gottov sok

Nasledoval jeden hit za druhým a vystúpenia nielen vo vtedajších socialistických, ale i v západných krajinách. Za veľkého hudobného soka ho považoval Karel Gott. Na festivale Bystrické zvony mu povedal:

„Keby som ja mal to, čo tebe nadelil Boh, bol by som šťastný. Ja som si to musel všetko vydrieť.“

Žiaľ, začal čoraz viac popíjať. Jeho stav zhoršovalo i to, že v detstve prekonal infekčnú žltačku, takže alkohol bol preňho smrtiaci. Nedbal však na to a diagnostikovali mu cirhózu pečene. Mal iba 35 rokov, keď zničený, schudnutý a vysilený zomrel 5. novembra 1985 v Bratislave, deň po svojich meninách.