Divadelný štvrtok v SOS Banská Bystrica: Zabudla som

KULTÚRA
0 /

Stredoslovenské osvetové stredisko (SOS) v Banskej Bystrici pripravilo na január 2019 pokračovanie cyklu divadelných predstavení DIVADELNÝ ŠTVRTOK. Tentoraz to bude inscenácia divadelnej hry Kataríny Hitzingerovej  ZABUDLA SOM v podaní členov Divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna.

Zabudla som

O tom, že starnutie nie je vždy smutné, že aj babky sa vedia pohašteriť kvôli frajerovi, že nie vždy je všetko len biele alebo čierne, sa môžete presvedčiť na vlastné oči v divadelnej inscenácii breznianskeho divadelného súboru vo štvrtok 31. januára 2019 o 18:00 hod. v Komornej sále Stredoslovenského osvetového strediska Banská Bystrica na Dolnej 35.

V inscenácii „Zabudla som“, ktorú režíruje Ljuboslav Majera, hrajú Alžbeta Vagadajová, Veronika Cerovská, Viera KňažekováGabriel Obernauer. Predpredaj vstupeniek je v IC Banská Bystrica, bližšie informácie nájdete na www.sosbb.sk. Vstupné je 5 €.

zabudla som3

„Hra autorky Kataríny Hitzingerovej „Zabudla som“ je trpko – smiešny príbeh o stretnutí generácií. Otvára témy viacgeneračného rodinného spolužitia, túžby oslobodiť sa. Mladá generácia túži vymaniť sa z područia lásky a príkazov svojich rodičov. Chce rozprestrieť krídla a letieť …“

hovorí o pripravovanom uvedení inscenácie na doskách Stredoslovenského osvetového strediska Banská Bystrica režisér a odborný pracovník SOS pre divadlo Maroš Krajčovič.

maros krajcovic

Na druhej strane, starnúca generácia si vyžaduje viac pozornosti, starostlivosti a pomoci. V strede je tá, ktorá to má všetko zvládnuť. Vedieť sa rozdať a pritom zostať sama sebou. Len nie vždy má dosť sily …

V jednom byte sa rozohráva príbeh starej matky, trpiacej stratou pamäte, snívajúcej svoje sny, matky ktorá má pocit, že stráca všetkých a všetko okolo seba a dcéry, túžiacej mať svoj vlastný život, ísť do sveta a žiť.

„Zabudla som je príbehom troch ženských generácií o hľadaní zmyslu života v dnešnej dobe, o začlenení sa nielen do spoločnosti, ale nájdenia si miesta vo vlastnej rodine. Prijať, odovzdať, porozumieť, poláskať, zasmiať sa, rozplakať i vyblázniť. To sú emócie, ktoré sršia z piatich postáv spomínanej divadelnej hry. Je venovaná mojej starej mame a mame, ktoré ma naučili, že život sa skladá z maličkostí, z ktorých neskôr vznikajú veľké veci. Ak sa nepotešíme z maličkosti, neočakávajme, že sa raz budeme tešiť z veľkých vecí,“ 

povedala o svojej hre autorka Katarína Hitzingerová.

katarina hitzingerova

Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno

Patrí medzi najstaršie a najaktívnejšie amatérske divadelné súbory na Slovensku. Dlhé roky pracoval pri Dome kultúry v Brezne a dnes vystupuje ako občianske združenie.  Momentálne má okolo 35 aktívnych členov.

Pri súbore vyvíja svoju činnosť i Štúdio mladých, ktoré zastrešuje záujemcov hlavne zo žiakov stredných škôl. Súbor v minulosti spolupracoval s významnými profesionálnymi umelcami (Peter Scherhaufer, Ivan Petrovický, Igor Ciel, Roman Polák, Matúš Oľha, Ján Sládeček, Ljuboslav Majera – režiséri, Jozef Ciller, Aleš Votava, Peter Hudák – scénickí výtvarníci).

Viaceré inscenácie, ktoré so súborom pripravili sa zapísali do dejín slovenského ochotníckeho divadla. Súbor získal desiatky ocenení z divadelných festivalov a prehliadok na Slovensku i v rámci Jiráskovho Hronova – bývalej celoštátnej divadelnej prehliadky do roku 1990. Je trojnásobným držiteľom Ceny za tvorivý čin roka udeľovanej na Scénickej žatve v Martine.

divadelny subor j. chalupku brezno

Brezniansky divadelný súbor je známy aj tým, že sa systematicky venuje uvádzaniu hier slovenských klasikov, zabudnutých autorov resp. ich inscenácií či novým pohľadom v súčasnosti. Súbor sa veľmi úspešne prezentoval na festivaloch v zahraničí – Agrigento (Sicília), Gent (Belgicko), Gruzínsko, Dánsko, Poľsko, Česká republika, Srbsko a Maďarsko.

Jeho doménou sú však predstavenia, ktoré pravidelne uvádza medzi našimi Slovákmi žijúcimi na Dolnej zemi – Rumunsko, Maďarsko a hlavne v Srbsku – Vojvodine, kde s Divadlom VHV v Báčskom Petrovci udržiava už viac ako 30 – ročnú spoluprácu.

plagat zabudla som

 

Autor: (dem) , Foto: ilustračné