Československá atmosféra na Univerzitnej noci literatúry už v utorok

KULTÚRA
0 /

Rok 2018 sa niesol v znamení stého výročia vzniku Československa a v tomto roku vyšlo na Slovensku a v Čechách aj veľa kvalitnej pôvodnej literatúry.

Voľba idey pre šiesty ročník Univerzitnej noci literatúry bola preto jednoduchá, pripomenúť si čítaním slovenskej a českej pôvodnej prózy, vydanej v roku 2018, spoločnú minulosť, no aj pretrvávajúcu blízkosť našich dvoch krajín.

Potvrdzuje to tiež pôvod našich čítajúcich a aj dva jazyky, ktoré budú v utorok 16. apríla 2019 od 17:30 hod. znieť na siedmich stanovištiach v priestoroch Univerzity Mateja Bela na Tajovského ulici 40.

Do češtiny sa môžeme započúvať hneď trikrát vďaka historikovi, hispanistovi a vysokoškolskému učiteľovi Jiřímu Chalupovi, členke Centra nezávislej kultúry Záhrada a taktiež zdravotnej klaunky organizácie Červený nos Markéte Dulavovej a herečke banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí Mariane Mackurovej.

Úryvky zo slovenských kníh predstavia úspešná slovenská spisovateľka, televízna a rozhlasová redaktorka a dokumentaristka Veronika Homolová Tóthová, lekárka bez hraníc a lekárka na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU a FNsP FD Roosevelta Eva Kušíková a tvorca a moderátor úspešnej zábavno – inšpiratívnej tolkšou Povec ty Marek Polo Polomský.

Šťastnú sedmičku uzavrú Zuzana a Michal Handzušovci, absolventka EF UMB a bývalý profesionálny hokejista, ktorých môžete zažiť pri čítaní zo slovenskej detskej knihy v blízkosti detského kútika.

Veríme, že aj na šiestom ročníku bude vďaka všetkým, ktorí prijmú pozvanie organizačného tímu, výborná knižná atmosféra. Ak vás (nielen) čítané knihy zaujmú, môžete si ich hneď zakúpiť v predajnom stánku banskobystrického Artfora za zvýhodnené UNL ceny, tešiť sa môžete aj na tombolu a rôzne upomienkové predmety spojené so šiestym ročníkom UNL.

Kto sa na UNL chystá prvýkrát, mal by vedieť, že sa číta na siedmich rôznych stanovištiach, špeciálne upravených univerzitných priestoroch, medzi ktorými sa budete orientovať pomocou mapky alebo nášho vzácneho dobrovoľníckeho tímu, nikto sa nestratí.

Všetky čítania sa začínajú naraz o 17:30 hod., vždy v intervale 15 minút čítanie a 15 minút prestávka na presun na ďalšie stanovište, preto môžete začať ktorýmkoľvek miestom.

Nezabudnite, šiesty štart UNL je naplánovaný na utorok 16. apríla 2019 od 17:30 hod. na Tajovského 40 a 51 v Banskej Bystrici. Členky tímu UNL sa tešia na spoločný knižný zážitok.

Pre ďalšie informácie sledujte facebookovú, instagramovú alebo webovú stránku Univerzitnej noci literatúry.

Zdroj: Júlia Dziaková, Eva Kovaličková, Ema Kušnierová, Foto: UMB ilustracne