Banskobystrické Veľkonočné trhy sú už otvorené

KULTÚRA
0 /

Stánky pre predajcov s pódiom na banskobystrickom Námestí SNP, ktoré zdobí aj veľkonočná breza, sú už otvorené. Viacerých návštevníkov potešia ľudovo-umelecké výrobky s tematikou sviatkov jari.

Veľkonočné trhy 2023 začali kultúrnym programom, ktorý otvoril Detský folklórny súbor Dupkáčik zo ZŠ Spojová. Pri pódiu je  veľkonočný koč vycifrovaný ozdobami žiakov zo ZŠ SVV, ZŠ Spojová 14 a ZŠ s MŠ Radvanská 1, ktorý sa stal krásnou dekoráciou historického centra mesta pod Urpínom.

O pestrý kultúrny program sa v ďalších dňoch postarajú detské folklórne súbory, žiaci základných škôl či Základná umelecká škola J. Cikkera.

Program tvorí dvanásť podujatí. Nebudú v ňom chýbať ľudové spevy a tance, vynášanie Moreny, ako i rozprávky Divadla Žihadlo o Zajkovi Lajkovi či O kohútikovi a sliepočke. Pre obyvateľov a návštevníkov sú pripravené tvorivé dielne, na ktorých si budú môcť vyrobiť kašírované vajíčka a svoj vlastný korbáč.

Žiaci 2.stupňa základných škôl i osemročných gymnázií budú v Robotníckom dome súťažiť o najkrajší veľkonočný aranžmán. Zmena programu je vyhradená. Aktuálne informácie o zrušení jednotlivých vystúpení v prípade nepriaznivého počasia budú zverejnené na stránke www.banskabystrica.sk.

Návštevníkom je k dispozícii takmer 20 stánkov. V ponuke sú kraslice, prútené korbáče, kvetinové ikebany, umelecké predmety z kože a dreva, medovníky, domáce pekárenské i cukrárenské výrobky, med, medovina či výrobky z včelieho vosku a ďalšie.

Veľkonočné trhy potrvajú do 5. apríla tohto roka.  Predajná doba v stánkoch je denne od 9:00 do 19:00 hod. Mesto Banská Bystrica srdečne pozýva všetkých na najkrajšie slovenské námestie.

Zdroj: (tom) , Foto: mesto BB a ilustračné