Bábkové divadlo na Rázcestí uvádza inscenáciu Európa v korešpondencii

KULTÚRA
0 /

Láka vás história, kariérny či súkromný život významných politikov, umelcov či vedcov o ktorých ste sa učili na hodinách dejepisu alebo poznáte ich diela?  Nech sa páči, prijmite pozvanie do divadla a dotknite sa európskej atmosféry tak, ako ste to nikdy predtým nezažili.

Európa v korešpondencii na doskách BDNR

V stredu 29. januára o 19:00 hod. uvádza Bábkové divadlo na Rázcestí inscenáciu  Európa v korešpondencii. Ide o podmanivý divadelný kus z oblasti činohernej alternatívy, venovaný dospelým a mladým divákom a diváčkam. Prináša sugestívne divadelné obrazy sprítomňujúce osudy významných osobností Európy, rovnako ako bežné príbehy medziľudských vzťahov plné radostí, bolestí, emócií.

Autorský text inscenácie Európa v korešpondencii pozostáva z autentických výpovedí, spovedí, listových tajomstiev výrazných osobností Európy. Ide o ikony vedeckého, politického či umeleckého života, ktoré žili na tomto kontinente od polovice 19. storočia až do dnešných dní, ako boli Èmile Zola, Marie Curie Sklodowská, Hannah Arendt, Martin Heidegger, Winston Churchill, sestra Mária Faustyna, T. G. Masaryk, M. R. Štefánik, Jiřina Šiklová, S. H. Vajanský, Dežo Ursiny, Július Satinský… a mnoho iných.

Inscenácia vznikla s nádejou, že porozumieme a dozvieme sa viac o udalostiach, ktoré ovplyvnili a ovplyvňujú našu prítomnosť. Herecký tím sa pokúša preniknúť do osudov európskych duší, oživiť, avšak neprivlastniť si ich históriu, bolesti a radosti. Tak vzniká priestor, do ktorého inscenačný tím vpisuje svoj vlastný „list“.

Na pomedzí prežívania a predvádzania, na pomedzí dobového dokumentu a divadla. Prostredníctvom magickej hry divadla na divadle. Inscenácia vytvára List, ktorý sprítomňuje históriu z pozície už prežitých a prebolených udalostí, s odstupom, i emocionálnym angažovaním.

Autorkou divadelného scenára je Iveta Horváthová, ktorá pre BDNR pripravila už nejeden pozoruhodný text:

„Zaujímavej európskej korešpondencie je, samozrejme, veľa. Oveľa viac, ako sa nachádza v inscenácii. Naše zdroje museli prejsť veľmi hustým sitom. Na jednej strane sme vybrali korešpondenciu výsostne intímnu, ktorá modelovo zastupuje vzájomné listy mnohých dvojíc. Na opačnej strane spektra sú listy zásadne dôležité, ktoré rozhodli o osude miliónov ľudí.“

Herci BDNR pod režisérskou taktovkou Mariána Pecka

V inscenácii účinkuje celý herecký súbor BDNR, pod režijným vedením Mariána Pecka. Rešpektuje významové kontrapunkty listov a protirečivosť dejín a udalostí, čo hýbali osudmi adresátov i pisateľov listov.

Posúva autenticitu listových odkazov do imaginatívnych dimenzií a súčasných divadelných obrazov. Práve ich výpovednou silou je známy rukopis tohto úspešného režiséra. Premiéra inscenácie Európa v korešpondencii sa v BDNR uskutočnila  17. novembra 2017.

Scenár: Iveta Horváthová, Réžia, výprava: Marián Pecko, Dramaturgia: Iveta Škripková, Monika Tatarková, Hudba: Róbert Mankovecký a. h.

Účinkujú: Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Jozef Šamaj, Mária Šamajová, Filip Štrba, Anna Zemaníková, Martin Frank a. h.

Predstavenie sa uskutočňuje v rámci cyklu Dotyky s históriou. Zriaďovateľom BDNR je Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR