Advent v Stredoslovenskom múzeu bude v znamení remesiel a bližšie k seniorom

KULTÚRA
0 /

Banská Bystrica si, podobne ako ďalšie slovenské mestá, tohtoročné adventné obdobie zrejme nepripomenie tradičnými remeselníckymi trhmi či stánkami s občerstvením. Situáciu v tomto smere aj naďalej ovplyvňujú protipandemické opatrenia.

Predvianočný rínok

Návštevníci Stredoslovenského múzea si ale aj napriek tomu, budú môcť aspoň  trochu vychutnať to,  čo im doteraz neodmysliteľne dotváralo obdobie pred najkrajšími sviatkami v roku. V priestoroch múzea sa totiž uskutoční malý „Predvianočný rínok – Ne/tradičný trh remesiel v múzeu“

Stredoslovenské múzeum sa rozhodlo ponúknuť príležitosť prezentovať výrobky niekoľkých remeselníkov v priestoroch svojich domov už od nedele – 6.12.2020. Drobný vianočný tovar  bude tematicky rozdelený v troch expozíciách: Thurzov dom, Matejov dom a Tihányiovský kaštieľ.

V priebehu dvoch týždňov sa v nich na návštevníkov bude tešiť spolu desiatka lokálnych remeselníkov. Návštevníci si budú môcť zakúpiť napríklad produkty na vianočný stôl, drobnosti pre najmenších, či ozdoby a šperky.

Uvedomujeme si, že situácia na Slovensku je aj naďalej pomerne komplikovaná, čo sa týka bežného fungovania, na ktoré sme boli všetci doteraz zvyknutí. Našťastie, brány Stredoslovenského múzea sú pre našich priaznivcov a návštevníkov naďalej otvorené.  Okrem aktuálnych výstav a expozícií sme pre nich pripravili tzv. Predvianočný rínok. Organizujeme ho v spolupráci s remeselníkmi, takže návštevníci budú mať jedinečnú možnosť niečo pekné si od nich zakúpiť. Radi by sme aj takýmto spôsobom potešili verejnosť a aspoň z časti pomohli aj trhovníkom – výrobcom a predajcom, ktorých aktuálne obmedzenia mimoriadne zasiahli. Veríme, že našou akciou prispejeme k  výnimočnej vianočnej atmosfére,

vysvetľuje riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Predvianočný rínok – Ne/tradičný trh remesiel v múzeu“ môžete navštíviť  od 6. až do 20. decembra 2020, a to počas otváracích hodín  expozícií Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Vstup a pobyt v múzeu sa aj v tomto prípade riadi platnými protiepidemiologickými opatreniami.

 Bližšie k našim seniorom

Seniori nad 65 rokov, ktorým celoročne patrí naša vďaka a úcta, sa počas decembra dostanú do expozícií Stredoslovenského múzea zdarma. Vstup, aj s komentovanou prehliadkou, im bude umožnený vo vyhradenom čase, a to od 10:00 do 11:00 hodiny v rámci akcie „Seniorská hodinka“.

Každá z troch expozícií Stredoslovenského múzea bude pre seniorov sprístupnená v iný deň, aby mali možnosť si ich pokojne všetky pozrieť. Matejov dom im otvorí svoje brány každý utorok, Tihányiovský kaštieľ v stredu a v Thurzovom dome ich radi privítame vo štvrtok, a to vždy od 10:00 do 11:00 hodiny.

Hoci Stredoslovenské múzeum spúšťa akciu v predvianočnom období, plánuje v nej určite pokračovať aj v nasledujúcom roku. Keďže fasáda Thurzovho domu prechádza reštaurovaním, je z technických dôvodov dočasne obmedzená jeho návštevnícka prevádzka. Pre informáciu o jeho dostupnosti sledujte sociálne siete SSM, prípadne sa viac môžete dozvedieť na telefónnom čísle 048/412 58 97.

Zdroj: Kristína Hatarová, Foto: ilustračné