Klubový máj v Banskej Bystrici sa bude niesť v znamení filmových komédií

KULTÚRA
0 /

Hoci program Filmového klubu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici počas mája ponúkne predovšetkým skvelý výber európskych komédií, dá priestor aj vážnym témam, ktoré súvisia s našou históriou i prítomnosťou.

Hneď prvá májová projekcia 6. mája o 19:00 hod. patrí repríze filmu o rodine veliteľa Rudolfa Hössa, ktorí sa snažia vybudovať si vysnívaný život v dome so záhradou vedľa tábora Osvienčim. Mrazivý film Zóna záujmu režiséra Jonathana Glazera o banalite zla získal Veľkú cenu na MFF v Cannes a Oscara za najlepší zahraničný film roka.

Vo filme maďarského režisér Gábora Reisza sa stredoškolák Ábel snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky, ktorá má však neopätovaný objekt lásky, ženatého učiteľa dejepisu. Napätie v polarizovanej spoločnosti nečakane vypláva na povrch, keď sa Ábelova maturitná skúška zmení na celonárodný škandál. Film Vysvetlenie na všetko premietne Filmový klub 13. mája o 19:00 hod.

Po prvotnom diváckom úspechu sa premietne opäť aj český film Prišla v noci, v ktorom pár tridsiatnikov vedie pokojný život v čerstvo zrekonštruovanom byte v Prahe. Keď pustia cez jeho prah náhodne pricestovanú matku jedného z nich, netušia, že sa práve ocitli v nečakanom očistci. Komorná čierna komédia o horore, ktorý môže postretnúť každého z nás, získala dvoch Českých levov a v Banskej Bystrici  sa premietne opäť 16. mája o 19:00 hod.

Máj prinesie aj premiéru nekorektnej komédie od autorov filmového hitu Nedotknuteľní, tentoraz o dvoch až po uši zadlžených mužoch, ktorí sa pridajú ku skupine klimatických aktivistov, a to len preto, že ich láka jedlo a nápoje na ich stretnutiach. Film Ťažký rok, ktorý chce zabávať, poučiť a provokovať sa bude premietať 20. mája o 19:00 hod.

V máji sa bude opäť premietať aj španielska komédia Mamacruz. Jej hlavná hrdinka, oddaná katolíčka Cruz prežila celý život podľa pravidiel rigidnej španielskej spoločnosti. Denne chodí do kostola, uzatvára telo do korzetu, stará sa o manžela, o vnučku. Stačí však jedno kliknutie na internete a jej život naberie náhle iný smer. Objavené zakázané stránky sú cestou ku slobode tela, emócií, mysle. Film Patricie Ortegy premietne Filmový klub v pondelok 27. mája o 19:00  hod.

Celkom posledné májové premietanie bude patriť dnes už kultovému poviedkovému filmu Divoké historky, ktorého hrdinovia a hrdinky sa dostávajú do bodu, kedy im vďaka rôznym životným okolnostiam celkom dôjde trpezlivosť a rozhodnú sa vziať osud do vlastných rúk. Čierna komédia o tom, že nervy raz môžu rupnúť naozaj každému, sa hrá po desiatich rokoch od premiéry posledný raz na veľkom plátne vo štvrtok 30. mája o 19:00 hod.

Zdroj: Slavo Sochor, Foto: Filmový klub BB