FOTO-VIDEO: Vypredané derby so Zvolenom pre Bystričanov s jedným bodom a pohárom + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v poslednom domácom zápase základnej časti Tipsport ligy remizovali so Zvolenom 3:3, keď už prehrávali 0:3. Duel dospel do predĺženia, v ktorom mal viac šťastia náš odveký rival. Ešte pred stretnutím predstavitelia klubu zablahoželali Michalovi Handzušovi k jeho 40-tim narodeninám, ktoré oslavuje zajtra. Dostal kyticu i pamätný dres.

V prvej tretine naši hokejisti nepredviedli nič svetaborné. Strieľali síce na brankára Baroša, ale neboli to nebezpečné pokusy. Hostí dostal na koňa úvodný gól . Peknú rýchlu individuálnu akciu predviedol až od vlastnej bránky v ôsmej minúte Peter Zuzin, prešiel po ľavej strane do útočného pásma a z kruhu prestrelil Lawsona – 0:1. Ubehlo necelých tridsať sekúnd a bolo 0:2. Zvolenčania zakombinovali, na prihrávku Klhůfka si nakorčuľoval Bruno Mráz a ponúkol parádny blafák pred našou bránkou. Tréner Vladimír Országh siahol po oddychovom čase, ale ten príliš jeho zverencov neprebral. V dvanástej minúte to Bruno Mráz vyskúšal od mantinelu spoza kruhu a tečovaný puk prepadol za Lawsona, ktorého nahradil medzi žrďami Bacashihua. Do prestávky ešte zaujala situácia, po ktorej zostal na ľade ležať Dubeň, keď ho narazil na mantinel Truchno. Bolo to však podľa rozhodcov v rámci pravidiel.

V strednom dejstve to už bola vyrovnaná partia. Súper sa viac spoliehal na brejky, do šancí sme sa konečne dostali aj my. Higgs a Kafka zblízka Baroša nepokorili, na druhej strane neuspel pred Bacashihuom Petráš. Znížili sme až v druhej polovici zápasu. Sersen nahodil od modrej puk, ten sa odrazil od Zvolenčanov priamo pred Petra Kafku a náš útočník už vedel čo s ním pred bránkou – 1:3. Potom sme hrali presilovku, počas ktorej predviedol pekný individuálny prienik Rosandič, pred Barošom síce nepochodil, ale o pár sekúnd po strele Maioneho od modrej sa ujal teč Dávida Buca2:3. V závere tretiny sme sa museli brániť v troch proti piatim a Bacashihua výborne vychytal voľného L. Nováka.

V tretej tretine sme nevideli veľa príležitostí. Baranom nevyšli dve presilovky, hostia sa snažili udržať vedenie umnou hrou, takže brankári nemali veľa práce. Viac sa zapotil Baroš, v 47. minúte po strele Truchna vyriešil za pomoci svojich obrancov dobiedzanie nášho Belluša. Kapituloval napokon v závere, konkrétne v 58. minúte. Rozhodca avizoval vylúčenie zvolenského hokejistu, my sme boli na puku, ktorý smeroval od Handzuša pred voľného Brocka Higgsa a ten pred odkrytou bránkou nezaváhal a vyrovnal na 3:3. V predĺžení vyšiel hosťom protiútok, ktorý zakončil z medzikružia Hraško a rozhodol tak o dvoch bodoch pre svoj tím – 3:4.

Po stretnutí odovzdal riaditeľ Tipsport ligy Richard Lintner Banskobystričanom pohár za triumf v základnej časti našej najvyššej súťaže. Hráči spod Urpína sa s ním spolu odfotili.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:4 po predĺžení (0:3, 2:0, 1:0 – 0:1)

Góly:  33. Kafka (Sersen, Belluš), 37. Buc (Maione, Hickmott), 58. Higgs (Handzuš, Skalický) – 8. P. Zuzin (Andersons), 8. B. Mráz (Klhůfek, L. Novák), 12. B. Mráz, 63. Hraško (P. Zuzin, R. Puliš)  Rozhodovali: D. Konc, Müllner – R. Výleta, J. Tvrdoň. Vylúčení: 2:3. Vyššie tresty: Puliš (Zvolen) 10 minút za nešportové správanie. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2841 – vypredané.

Banská Bystrica: Lawson (12. Bacashihua) – Sersen, Kubka, Carlsson, Mihálik, Wishart, Maione, M. Rosandič, Gründling – Lamper, Bortňák, Matoušek – Handzuš, Higgs, Skalický – Buc, T. Surový, Hickmott – Kafka, Truchno, Belluš

Zvolen: Baroš – D. Krejčí, Andersons, Hraško, Homer, Plechanov, Habšuda, Valenta – Síkela, Puliš, P. Zuzin – L. Novák, B. Mráz, Klhůfek – Matis, L. Jurík, S. Petráš – Dubeň (21. Kelemen), Jakubík, Jurák

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: My sme mali veľmi zlý vstup do zápasu. Prvú tretinu bolo na ľade iba jedno mužstvo. Zvolen dominoval korčuliarsky i takticky, bol jednoznačne lepší. Nakopol nás až gól na 1:3. Hralo sa však vo fantastickej atmosfére. My sme v nej nechceli prehrať. Chlapci ukázali charakter a postupnými krôčikmi sa zlepšovali. V druhej tretine sme hru vyrovnali, v tretej sme mali prevahu, ale súper hral stále dobre. Najmä dobre bránil. My sme v závere vrhli všetky sily do útoku a vyrovnali. V predĺžení sme spravili chybu, zbytočne sme prepadli a dali súperovi prečíslenie troch na dvoch a dal z toho rozhodujúci gól. Teší ma, že moji zverenci sa dokázali vrátiť naspäť do hry už z takmer jasného zápasu. Musím vyzdvihnúť i fantastické publikum, ktoré spravilo výbornú atmosféru. Chce li sme vyhrať, no vzhľadom k vývoju sme spokojní aj s bodom.“

Milan Staš, tréner Zvolena: „Mali sme dobrý úvod do zápasu, keď sme získali trogólové vedenie. V ďalšom priebehu sme sa snažili otupiť silu súpera dobrým pohybom a bránením stredného pásma, čo sa nám dlho darilo. Trošku nami otriasol gól pred záverom druhej tretiny. Pokračovali sme však naďalej v našej hre, no v závere súper z tlaku vyrovnal a dospelo to do predĺženia. V ňom sme boli šťastnejší my. Som rád, že si pred výbornou kulisou vezieme domov skalp domáceho mužstva, víťaza základnej časti a favorita na titul. Vedeli sme, že majú v pláne oslavy a vraví sa, že vtedy je koncentrácia domáceho mužstva naštrbená. To sme chceli využiť a aj sa tak stalo. Ceníme si i menšie víťazstvo po predĺžení.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Povedali sme si, že treba hrať naplno. Únava nejaká podľa mňa ani nebola, možno v tom úvode, ale potom sme sa vrátili slušným výkonom do zápasu. Kredit treba dať Zvolenu, hral výborný zápas, dobre bránil. Musíme sa však z toho zlého začiatku poučiť. Jedna časť súťaže sa už v podstate skončila a teraz to najdôležitejšie iba príde. Musíme tvrdo pracovať, ale aj dobre zregenerovať. Čo sa týka odovzdania pohára za víťazstvo v základnej časti, nerobil by som z toho drámu. Odfotili sme sa s ním, čo sa patrí. Veľká vďaka patrí fanúšikom, ktorí nás počas celej sezóny podporovali. Najdôležitejšia pasáž súťaže nás ešte len čaká. Musíme ísť ďalej.“

Michal Handzuš, oslávenec 40tich narodenín, jedna asistencia v zápase: „ Bol som prekvapený z toho blahoželania pred zápasom, nevedel som o tom. Nemám rád takéto ceremónie, že som vystavený toľkým ľuďom, ale bolo to milé od klubu i od fanúšikov. Veľmi pekne za to ďakujem. Čo sa týka odovzdania pohára pre víťaza základnej časti, ten skôr patrí chalanom, ktorí tu hrali od júla až doposiaľ. Makali a zaslúžia si ho. Ja som prišiel k tímu len prednedávnom. My hráme dnes o úplne iný pohár, takže najdôležitejšia časť sezóny sa iba začína. Tých päť zápasov za osem je na nás dosť, ale aspoň nás to pripraví na play-off. Nechceme sa na tento fakt vyhovárať. Prvá tretina nám ukázala, že ak nehráme svoj hokej, tak nie sme takí dominantní. Máme ešte na čom robiť. Zvolen hral dobre, vybehli na nás a my sme nestíhali. Treba však uznať aj to, že sme ukázali charakter a vrátili sa do zápasu.“

Peter Hraško, obranca Zvolena, autor víťazného gólu: „Povedali sme, že je to derby, že sa to hrá na krv a vyšiel nám začiatok, čo bolo super. Škoda gólu v oslabení, na tom musíme popracovať. Bol to už taký play-off zápas. Čakali sme na chyby, padli nám tam tri góly, ale Bystrica má silný káder a dokázala to stiahnuť. Prekazili sme už tretiu oslavu domácim. Po Žiline a Košiciach i teraz v Banskej Bystrici, no chceme hlavne kaziť oslavy súperom v play-off, aby sa neoslavovali oni postup, ale my.“

Bruno Mráz, autor dvoch gólov Zvolena: „Mali sme veľmi dobrý začiatok. Vyhrávali sme 3:0 v Banskej Bystrici, čo sa tu súperom nestáva často, ak vôbec. Domáci hrali veľmi dobre, ale nás môže mrzieť, že sme nevyužili dlhú presilovku piatich proti trom. Zvykne sa hovoriť, že kto takúto výhodu nevyužije, tak nevyhráte daný zápas. Našťastie sme to však dotiahli do víťazstva, keďže nás hlavne brankár Baroš podržal. Narazili sme na prvý tím ligy, mal obrovskú kvalitu i divácku podporu. Bystričania išli do nás, takže sme radi, že sme bodovali.“

Pavol Skalický, útočník Banskej Bystrice: „Museli sme zvládnuť náročnú situáciu, teda piaty zápas za osem dní. Bolo toho na nás veľa a ešte nás čaká obdeň ďalší duel. Ja verím, že ho zvládneme lepšie ako dnes a potom dobre zregenerujeme, pripravíme sa na play-off a tam budeme víťaziť.“

1. Banská Bystrica  55 34 5 5 11 189:119 117
2. Nitra 55 32 4 5 14 194:153 109
3. Košice 55 28 9 3 15 183:119 105
4. Žilina 55 23 7 6 19 174:156 89
5. Zvolen 55 22 5 5 23 159:173 81
6. Poprad 55 18 6 9 22 152:165 75
7. Martin 55 19 5 7 24 139:163 74
8. Nové Zámky 55 18 5 9 23 145:152 73