V HC ´05 dochádza k výmene brankárov, Belányi putuje do Popradu, prichádza Rabčan

ŠPORT
2 /

Medzi zástupcami banskobystrického hokejového klubu a funkcionármi v Poprade prišlo k rokovaniam o výmene na brankárskom poste. S extraligovými ´baranmi´ sa lúči náš odchovanec Filip Belányi, opačným smerom z Tatier pod Urpín príde talentovaný Eugen Rabčan. Klub HC´05 Banská Bystrica pritom avizuje aj ďalšiu brankársku posilu, ktorá má prísť ešte pred začiatkom play-off.

Filip Belányi bol súčasťou hlavného mužstva už od sezóny 2020/21, kedy dostal príležitosť ukázať svoje umenie. Do extraligových vôd naskočil po vydarených výkonoch v drese Levíc a už počas prvej sezóny v seniorskom tíme Bystrice naskočil celkovo do 29 duelov. Len šesť štartov mu chýbalo, aby zaknihoval okrúhle 100. vystúpenie v bystrickom drese. Aj napriek tomu mu jeho 94 stretnutí postačuje na 3. miesto v počte odchytaných duelov v histórii klubu. Výkonmi zarezonoval najmä počas dvoch sérií bez inkasovaného gólu, keď najprv neinkasoval 137 minút počas sezóny 2020/21 a tento svoj zápis prekonal v práve prebiehajúcom ročníku, kedy neinkasoval 167 minút a 22 sekúnd. V priemere inkasoval počas štyroch sezón 2,93 gólu na zápas a pochytal 90,66% striel súperov, celkovo zaznamenal tri čisté kontá a pripísal si aj tri asistencie či šesť trestných minút.

Koncom októbra 2021 obdržal Belányi reprezentačnú pozvánku a na novembrovom Nemeckom pohári odchytal doposiaľ svoj jediný reprezentačný seniorský zápas. Vedenie klubu HC ´05 na svojom oficiálnom webe uviedlo:

„Aj touto cestou  nateraz Belkovi ďakujeme za odvedené služby a prajeme mu v jeho ďalšej kariére množstvo úspechov!“

Belányi v reprezentačnom tíme

Belányiho miesto zaujme agilný Eugen Rabčan, ktorý neprichádza do úplne neznámeho prostredia. V Banskej Bystrici totiž krátko pôsobil v sezónach 2020/21 a 2021/22, kedy však odchytal dokopy len sedem stretnutí. Dvadsaťdvaročný rodák z Levoče strávil väčšinu svojej kariéry v tímoch z východu Slovenska, prešiel si pôsobeniami v Spišskej Novej Vsi, Humennom a v Prešove, kde dal o sebe vedieť asi najviac počas sezóny 2022/23. V tejto sezóne si pripísal v 34 stretnutiach úspešnosť zásahov 92,11%. V aktuálnom ročníku obliekal dres Popradu, tam však nedostával množstvo príležitostí. Odchytal aj osem zápasov v prvoligovom AquaCity Pikes, čo je záložný tím popradských „kamzíkov“. Mladý Rabčan upútal tiež svojho času pozornosť realizačného tímu Slovenska a vo februári 2023 zažil svoj seniorský debut v drese s dvojkrížom na hrudi.

„Zriedka sa v priebehu sezóny naskytne príležitosť posilniť tím s perspektívou na niekoľko sezón dopredu na takej dôležitej pozícii, akou je pozícia brankára. Táto výmena brankárov dávala zmysel pre budúcnosť našej organizácie. V Eugenovi získavame na dlhšie obdobie kvalitného a perspektívneho brankára, ktorý bude mať u nás dostatok času a priestoru sa zlepšovať. Posilňovanie brankárskej pozície týmto u nás nekončí a ku Gašperovi Krošejlovi a Eugenovi Rabčanovi pribudne do konca prestupového obdobia ešte jeden brankár. „

– povedal na margo výmeny i s prezradením ďalšej novinky na klubovom webe generálny manažér HC ´05 Banská Bystrica pre športovú časť  Ľuboš Pisár.

S Eugenom Rabčanom sa vedenie banskobystrického klubu dohodlo na pôsobení v tíme ´baranov´ na ďalšie 2 roky s možnosťou opcie. Na webe ešte v závere uvádza:

„Eugenovi prajeme s baranom na hrudi množstvo úspechov. Vitaj pod Urpínom!“

Autor: (bl, web HC ´05), Foto: ilustračné