Štvrtá výhra nášho HC ´05 v rade, Slovan sme zdolali v Bratislave na nulu + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti zostávajú aj po desaťdňovej prestávke v Tipos extralige na víťaznej vlne. V utorok večer zdolali v hlavnom meste SR bratislavský Slovan 3:0, pripísali si tak štvrtú výhru v rade a brankár Belányi zaknihoval druhé čisté konto za sebou. Opäť sme svoju hru postavili na dobrej defenzíve, ktorú sme pred týmto duelom ešte viac vystužili.

Domáci začali lepšie, mali prvú šancu a hneď po nej aj presilovú hru. Náš gólman Belányi si však pripísal prvé úspešné zákroky a získal istotu. Zasahovať musel potom aj Gudlevskis po strelách ´baranov´ Ihnačáka a Jakuba Sukeľa. Bystričania mohli neskôr hrať presilovku, arbiter odpískal faul Ališauskasa na Vašasa, ale náš útočník čestne priznal, že spadol sám. Toto športové gesto bolo na dlhé minúty najzaujímavejším okamihom v prvej tretine. Sily sa potom vyrovnali a hralo sa prevažne v strednom pásme. Neskôr zaujal pokus Slovanistu Harrisa, ale ani strela kanadského útočníka nepriniesla zmenu skóre.

Hneď na začiatku druhého dejstva však išli do vedenia Banskobystričania, keď strelu Bretona doklepol do siete nikým nepokrytý Brian Ihnačák0:1. Od tej chvíle sme boli lepším mužstvom na ľade, výborne sme bránili a obetavo hrali aj v oslabeniach. Odmenou nám bol gól Filipa Vašaša v polovici zápasu z pravého kruhu, keď po ľade náš útočník presne mieril – 0:2. Slovan sa v útoku trápil, jeho hráči nedokázali nič vymyslieť ani v početných výhodách. Hokejisti spod Urpína boli naopak veľmi efektívni a svoju deviatu strelu v zápase premenili na tretí gól. Po prihrávke Bdžocha mieril presne v 37. minúte obranca Adam Žiak0:3.

V tretej tretine sa Slovan snažil aspoň o korekciu výsledku, ale Bystričania mu húževnatosťou a obetavou hrou nedovolili vážnejšie ohroziť Belányiho. Naopak, náš náskok mohol ešte zvýšiť Výhonský, ale v samostatnom nájazde neuspel. Dvadsaťročný brankár ´baranov´ si napokon pripísal druhý shutout v sezóne, pretože sme v stretnutí ubránili až deväť presiloviek súpera a svoju hru sme postavili predovšetkým na precíznej defenzíve. Domáci tak boli v útoku ´bezzubí´.

HC Slovan Bratislava – HC ´05 Banská Bystrica 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)

Góly: 21. Ihnačák (Breton, Mlynarovič), 30. Vašaš (Žiak), 37. Žiak (Bdžoch, Tamáši). Rozhodovali: M. Novák, Kalina – Gegáň, Jedlička, vylúčení na dve min.: 6:10, navyše:  Ihnačák (B. Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.

Slovan: Gudlevskis – Sersen, Brodzinski, Meszároš, Štajnoch, Bačik, Ališauskas, Maier, Valach – Matoušek, Harris, Zigo – Ranford, Urbánek, Šišovský – Peluso, Bortňák, Rapáč – Kundrik, Uram, Jendek

HC ´05: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Ganz – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – D’Aoust, Mlynarovič, Marek Sloboda – Lamper, Dvorský, Vašaš – Kabáč, Tamáši, Výhonský

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Som veľmi spokojný s týmto zápasom. Skvelé oslabenia, skvelý výkon brankára, skvelá pracovná morálka a dostatok gólov. To je zápas z môjho pohľadu. Triumf na Slovane chutí o niečo viac. Musím vyzdvihnúť dobrú defenzívu, ktorá nám dnes priniesla víťazstvo. No najmä vynikajúci výkon brankára a perfektná hra v oslabení boli kľúčom k trom bodom.“

Filip Vašaš, útočník Banskej Bystrice, strelec druhého gólu: „Čo sa týka môjho športového gesta a faulu, ktorý nebol, opíšem to asi tak, že išiel som spraviť protismernú kľučku a vošiel som do ryhy. Vedel som, že to nebol faul. Myslím si, že takéto veci sa musia robiť. Hneď od začiatku som vedel, že to urobím. Vôbec som neriešil, že sa domáci dožadujú, aby nešiel Ališauskas na trestnú lavicu. A či bol za to odmenou môj gól, nuž môže to tak byť a aj nemusí. Ja som pripravený na každé striedanie, vždy nechám na ľade všetko. Gól bol pre mňa bonusom. Potrebujeme každý jeden bod, takže to je dôležité víťazstvo. Každý zápas chceme hlavne dobre brániť a z toho plynú aj tie veci v útočnom pásme. Obrana je základ a až potom môžeme pomýšľať na útok. Podržal nás dnes výborný brankár, hrali sme obetavo, zvládli sme oslabenia a hlavne sme bojovali, to tiež rozhodlo o troch bodoch.“

Michal Sersen , obranca Slovana Bratislava:Nepodali sme dobrý výkon, nemali sme nasadenie, presilovky boli z našej strany katastrofálne. Celkovo náš výkon musí byť diametrálne odlišný od toho, aký sme dnes podali, ak chceme vyhrávať a bodovať.“

Marián Bažány, tréner Slovana Bratislava: „Gratulujem Banskej Bystrici k víťazstvu, my sme sklamaní. Po uplynulých zápasoch som nespokojný najmä s prístupom. Nezačali sme dobre už prvú tretinu a od toho sa potom odvíjal celý zápas. Nehrali sme dobre s pukom. Banská Bystrica hrala jednoduchý hokej a to dnes na nás stačilo.“

Autor: (job), Foto: Zdroj: TASR