Poznáme súperov našich ´baranov´ v Lige majstrov, letieť budeme do Švédska + HLASY

ŠPORT
0 /

Naši hokejisti HC ’05 iClinic Banská Bystrica sa v základnej G-skupine Ligy majstrov 2019/2020 stretnú so švédskym Färjestadom, nemeckým klubom a vlaňajším finalistom EHC Red Bull Mníchov a švajčiarskym HC Ambri-Piotta. Rozhodol o tom stredajší žreb na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave počas konania aktuálnych hokejových majstrovstiev sveta.

Trojnásobný slovenský majster sa pred žrebom ocitol vo štvrtom koši. Tak tomu bolo aj vlani či predvlani. V prvom koši boli hneď tri švédske a jeden fínsky tím. V jednej skupine sa nemohli stretnúť dva tímy z jednej krajiny. Napokon to dopadlo tak, že lietadlo bude musieť náš tím využiť iba do  Švédska. Športový manažér HC ´05 Július Koval uviedol:

„So žrebom sme spokojní, máme v skupine opäť vynikajúce mužstvá. Kvalita je tu obrovská, fanúšikovia musia byť spokojní. Tešíme sa na medzinárodnú konfrontáciu. Človek si tu veľmi nenavyberá. Chceli sme českého súpera, ale nemohli sme to ovplyvniť. Budeme sa musieť pripraviť na týchto súperov. Skupina ja určite ťažká. Mníchov je milionársky veľkoklub, účastníka švédskej SHL Färjestad tiež netreba veľmi predstavovať, Ambri-Piotta pochádza síce z dedinky, ale takisto je podporovaná veľmi silnou skupinou.“

Vedenie „baranov“ sa pôvodne nechcelo do nového ročníka Ligy majstrov prihlásiť, keďže doterajšia účasť v nej bola pre klub finančne stratová. Banskobystričania však napokon, aj po sérii rokovaní so zástupcami Ligy majstrov, SZĽH a Tipsport Ligy, svoj úmysel prehodnotili. Koval teda ešte na margo účasti nášho mužstva v Lige majstrov dodal:

„Na Slovensku nie je ľahké robiť šport. Ak sme z niečoho v mínuse, tak musíme veľmi dobre zvážiť, či do toho ísť. Počítame každé euro, nemôžeme sa rozhadzovať, nie sme milionársky klub. Našťastie sme dospeli k záveru, pri ktorom boli všetky strany spokojné. Detaily rokovaní by som nerád špecifikoval, nejde o žiadnu finančnú injekciu zo zväzu, skôr je to postavené na tom, aby sme nešli do nejakého výrazného mínusu.“

Rozpis zápasov v našej skupine určí vedenie súťaže, ktorá však prihliada aj na požiadavky jednotlivých klubov. Naše vedenie s vynasnaží, aby pri jednom výjazde spojili zápasy na ľadoch dvoch súperov, napríklad v Mníchove a Ambri-Piotta. Banskobystričanov naďalej povedie tréner Dan Ceman, ktorý má podpísanú dvojročnú zmluvu. Pomaly sa už skladá aj káder na novú sezónu. K čomu Koval poznamenal:

„Chceli by sme trochu odľahčiť klubový rozpočet, stabilizovať klub a odľahčiť si aj plecia, pretože uplynulé sezóny boli pre nás veľmi náročné.“

Na stredajšom žrebe bola v akcii aj bývalá slovenská biatlonistka a trojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová či niekdajší fínsky reprezentant a strieborný medailista zo ZOH 2006 v Turíne Ville Nieminen. Kuzminová ťahala tímy z 3. Koša a nášmu klubu vyžrebovala HC Ambri-Piotta. Po žrebe naša biatlonistka spod Urpína povedala:

„Úspech v hokeji a biatlone závisí od mnohých faktorov. Hokej mám veľmi rada a teraz, keď mám po individuálnej kariére, možno budem mať šancu sledovať viac zápasov, možno aj v Lige majstrov. Banskú Bystricu ťahal zo štvrtého koša Ville Nieminen. Mal najväčší stres z toho, ako to povie. Nedarilo sa mu, ale trochu sme potrénovali a vyslovil to nádherne. A užili sme si pri tom kopec zábavy (úsmev).“

Každý účastník Ligy majstrov odohrá od 29. augusta do 16. októbra šesť duelov, tri doma a tri vonku. Do play-off, ktoré sa začne 12. novembra, postúpia najlepší dvaja z každej skupiny. Nový šampión bude známy 4. februára 2020. Titul obhajuje švédska Frölunda, ktorá vlani vo finále zdolala Mníchov 3:1 a získala už tretiu trofej v LM.

Výsledok stredajšieho žrebu základných skupín hokejovej Ligy majstrov 2019/2020:

A-skupina: EC Klagenfurt AC (Rak.), Tappara Tampere (Fín.), EHC Biel (Švaj.), Frisk Asker (Nór.)

B-skupina: HPK Hämeenlinna (Fín.), EV Zug (Švaj.), HC Plzeň (ČR), Rungsted Ishockey (Dán.)

C-skupina: Lulea Hockey (Švéd.), Bílí Tygři Liberec (ČR), Augsburg Panthers (Nem.), Belfast Giants (V. Brit.)

D-skupina: Oceláři Třinec (ČR), HC Lausanne (Švaj.), Lahti Pelicans (Fín.), Junosť Minsk (Biel.)

E-skupina: SC Bern (Švaj.), Kärpät Oulu (Fín.), AIK Skellefeta (Švéd.), Bruleurs de Loups Grenoble (Fr.)

F-skupina: Adler Mannheim (Nem.), Djurgaarden Štokholm (Švéd.), Viedeň Capitals (Rak.), GKS Tychy (Poľ.)

G-skupina: Färjestad Karlstad (Švéd.), Red Bull Mníchov (Nem.), HC Ambri-Piotta (Švaj.), HC ’05 iClinic Banská Bystrica (SR)

H-skupina: Frölunda Indians (Švéd.), Graz 99ers (Rak.), Mountfield Hradec Králové (ČR), Cardiff Devils (V. Brit.)

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR + ilustračné