Pod Helminenom to ´baranom´ ide, vyhrali aj v Trenčíne, Plančár prepisoval históriu + HLASY

0 /

Decembrovú púť zápasmi najvyššej súťaže odštartovali banskobystrickí hráči na ľade trenčianskej Dukly. A hoci v stretnutí dvakrát ťahali za kratší koniec, zo súperovho ľadu napokon odchádzajú s plným bodovým ziskom. O výhre ´baranov´ rozhodli dva presilovkové zásahy v prvej tretine, potom premiérová trefa pätnásťročného Plančára a víťazný gól skúseného kapitána Ďatelinku.

Vedenia sa ujali domáci hokejisti dokonca počas vlastného oslabenia, keď sa v 7. minúte dokázal presadiť Baláž – 1:0. Domáci pokračovali v sérii vylúčení a v 10. minúte putoval na štyri minúty na lavicu hanby Lichanec, čo sa ´barani´ rozhodli trestať. Na konci 11. minúty najprv vyrovnával po peknej krížnej Turnbullove prihrávke Luke Adam na 1:1 a po necelých sto sekundách na to aj spomínaný Carter Turnbull, ktorý prekvapil hráčov Dukly drzým prienikom spoza bránky – 1:2. V 16. minúte mohol vyrovnať Conway, čo sa mu však v prečíslení nepodarilo, no do kabín sa aj tak odchádzalo za nerozhodného stavu. Len niečo vyše pol minúty pred sirénou udrel švédsky útočník Immo, ktorého strela švihom rozvlnila sieť za Belányim – 2:2.

Trenčianskym hokejistom navyše stačilo len 12 sekúnd prostrednej časti, aby sa opätovne dostali do vedenia. Postaral sa o to Ahl, ktorý sa po prihrávke Conwaya dokázal individuálne presadiť a upravil tak na 3:2. V 23. minúte sa prepisovali historické tabuľky – celú akciu začal Štrauch, ktorý našiel Stránskeho a ten nezištnou prihrávkou vyzval na gól Michala Plančára, ktorý vyrovnal na 3:3. Jeho gól znamenal, že sa stal druhým najmladším extraligovým strelcom a zaradil sa tak za Dalibora Dvorského, ktorému sa to rovnako podarilo v banskobystrickom drese. Nasledovali minúty poznačené vylúčeniami, ktoré však nevyústili v žiadny gól, až sa rozhodol vziať do rúk zápas kapitán HC ´05 Ivan Ďatelinka. V 35. Minúte krátko po vhadzovaní napriahol a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste, čím zaistil svojmu tímu jednogólové vedenie – 3:4.

V záverečnej časti sa čakal nápor domácich, ktorý v podstate neprichádzal, hoci náznaky šancí tam boli. Ukázali sa však aj skúsenosti bystrických hráčov, ktorí dokázali získavať cenné sekundy a ubránili sa aj hre Trenčína bez brankára, ku ktorej sa odhodlal súper v záverečnej minúte. Duklu tak ´barani´ dokázali zdolať 4:3 a do tabuľky si pripisujú cenné tri body.

HK Dukla Trenčín – HC ’05 Banská Bystrica 3:4 (2:2, 1:2, 0:0)

Góly: 7. Baláž, 20. Immo (Conwway), 21. Ahl (Conway) – 11. Adam (Turnbull), 13. Turnbull (Vela, Adam), 23. Plančár (Stránský, Štrauch), 35. Ďatelinka (Šenkeřík, Petriska). Rozhodovali: Crman, Štefik – Konc ml., Frimmel, vylúčení na dve min.: 6:3, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0, diváci: 1790.

HK Dukla Trenčín: LaCouvee – Starosta, Pietroniro, Ekberg, Hlaváč, Nemčík, M. Hudec, Kupec – D. Hudec Sojčík, Petráš – Ahl, Conway, Charbonneau – Krajčovič, Lichanec, Sloboda – Immo, Baláž, Giľák

HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Bačik, Eichwede-Wilde, Šenkeřík, Hora, Ďatelinka, Luža, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Petriska, Adam, Faith – Výhonský, Bíreš, Macek – Plančár, Štránský, Štrauch

Raimo Helminen, hlavný tréner: „Bol to skutočne ťažký a vyrovnaný zápas, počas celých šesťdesiatich minút. Robili nám domáci problémy, mali tam aj niekoľko nebezpečných protiútokov, no v prvej tretine nás podržali presilovky. Dokázali sme sa vrátiť do zápasu, čo je skvelé. Bol som spokojný s našou hrou v tretej tretine, dokázali sme podržať puk u súpera a pravdepodobne aj to prispelo k tomu, že si vezieme tri body. Mali sme asi aj trochu šťastia, no chlapci tvrdo bojovali. Odviedli dobrú prácu, zlepšujeme sa.“

Michal Plančár, druhý najmladší strelec extraligy, útočník ´baranov´: „Bol to parádny tímový výkon a som rád, že sme zobrali tri body. Zlomili to aj presilovky, raz ich mali oni, aj my a na konci sme dobre bránili súperov tlak. Po ich prvom góle prišla reakcia od trénera, aby sme sa nezľakli a že máme stále bojovať. Po dnešku určite budem šťastný, bola to parádna prihrávka od Adama Stránskeho a ja som to už len doklepol do bránky, takže aj jemu ďakujem. Je to super pocit, nečakal som to. Išiel som do toho dnes s tým, že chcem odohrať dobrý zápas a padlo to tam, takže ďakujem Straňovi. Či bude oslava neviem, uvidím. Ešte som sa nedozvedel verdikt, že koľko ma to bude stáť, uvidíme. Zatiaľ veľmi nezarábam, možno to bude koláč, možno peniaze. Mal som prázdnu bránku. takže ja som to chcel len doklepnúť. Nikto ma nebránil a bola to fakt pekná prihrávka, takže bolo to ľahké. Puk mám so sebou (úsmev). Venujem ho starkej, ktorá bojuje s rakovinou. Že som druhý najmladší strelec som nevedel, je to pekný míľnik.“

Michal Plančár s pukom, s ktorým strelil v 15 rokoch premiérový gól v najvyššej súťaži v SR

Milan Bartovič, tréner Trenčína: „Pre mňa je to nepochopiteľné, prídeme po veľkom víťazstve v Košiciach, povieme si, že musíme hrať disciplinovane a sedíme prvých dvanásť minút zápasu na trestnej lavici. To je totálna nedisciplína hráčov… góly sme z toho dostali a hráči, ktorí majú hrať, sedia na lavičke. Niektorí sú tam až moc na tom oslabení a v druhej a tretej tretine potom nemáme silu. Takto sa to nedá, my keď chceme spraviť nejakú víťaznú sériu, musíme rešpektovať pravidlá tímu a nemôžu si niektorí hráči hrať svoju hru. To je alfa-omega, pretože keď si niektorí začnú robiť čo chcú, tak to je cesta do pekla a nie tam, kde chceme byť. Niečo sme si povedali k tomu teraz a musia to rešpektovať daní hráči.“

Banskobystrická hokejisti sa najbližšie predstavia doma v nedeľu 3. decembra16.30 hodine a privítajú vedúce Košice.

Autor: (bl, web HC ´05), Foto: fb a web HC´05