FOTO-VIDEO: Barani v zostave s Handzušom derby so Zvolenom po druhýkrát prehrali + HLASY

2 /

Banskobystrickí hokejisti v 35. kole Tipsport ligy vyrukovali na Zvolen aj so skúseným centrom a držiteľom Stanley cup-u Michalom Handzušom, avšak už bez Saraulta (ukončenie spolupráce), Tománka (hosťovanie v Trenčíne) a Luntera (chrípka). Zmeny v zostave sa síce neodzrkadlili na hernom prejave, no výsledkom je prehra s odvekým rivalom.

V prvej tretine boli o niečo aktívnejší naši hráči, hoci mohli prehrávať, ak by po strate hokejky v podaní Lužu využil šancu hosťujúci Samuel Petráš. Ten ani na trikrát neuspel zblízka sám pred Košarišťanom. Na opačnej strane dobiedzal pred Barošom Bortňák, no skóre sme otvorili až v trinástej minúte. Hickmott si spoza bránky nakorčuľoval na ľavú stranu, prihral následne na pravú voľnému Dávidovi Bucovi a ten sa pred odkrytou bránkou nemýlil – 1:0. Zvolen mohol vyrovnať Ivanom, no to by musel tento obranca strieľať a nie prihrávať obsadenému spoluhráčovi. V 19. minúte sa nám naskytla presilovka piatich proti trom a využili sme ju. Jordan Hickmott sa z ľavej strany natlačil pred bránku a dostal puk tam kam patrí – 2:0.

Druhú tretinu sme začali obrovským náporom. Súper sa iba bránil, no my sme šance nepremieňali. Najmä Matoušek, Buc a Truchno mohli zvýšiť náš náskok, ale nestalo sa. V polovici zápasu Hickmott poslal pekný puk na modrú Bucovi, ktorý sa rútil sám na Baroša, no opečiatkoval pravú žŕdku. Bryndziari sa postupne otriasli a vystrkovali ofenzívne rožky. V 34. minúte Klhůfek ideálne našiel voľného Lukáša Nováka a ten pohotovo švihom zakončoval – 2:1. V závere tohto dejstva sme pykali v oslabení. L. Jurík spoza bránky našiel pred ňou Petra Šišovského, ktorý aj v páde medzi našimi dvoma hráčmi dokázal vystreliť a vyrovnať na 2:2.

Do tretieho dejstva sme mali raketový nástup. Náš prvý útok vlietol do tretiny a po prihrávke Cebáka sa z pravej strany švihom presadil Tomáš Zigo3:2. Zvolenčania potom hrali umne, takticky, snažili sa kúskovať hru, nedostávať našich hráčov do povestného tempa a tlaku. Navyše hrozili z rýchlych kontier, Klhůfek sa preštrikoval pomedzi bystrických hokejistov, ale v presilovke nedokázal prestreliť Košarišťana. Podarilo sa to až po Šišovského prihrávke v pokľaku exbystričanovi Jurajovi Majdanovi. Ten si nakorčuľoval z pravej strany a pohotovo z prvej zakončil – 3:3. Následne mohli rozhodnúť o víťazstve ´baranov´ Buc a dvakrát Handzuš, Baroš bol proti. Keď sa už zdalo, že by mohol duel ísť do predĺženia, neustrážili sme Petra Šišovského, ktorý sa z pravej strany 75 sekúnd pred klaksónom dostal pred našu bránku a puk aj s Košarišťanom poslal do nej, keďže ho v bránkovisku natlačil Kafka, usúdil tak i videorozhodca – 3:4. Posledných tridsať sekúnd sme hrali v šestici, no neboli sme v útočnej tretine, takže výsledkom je prehra v riadnom hracom čase.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HKM Zvolen 3:4 (2:0, 0:2, 1:2)

Góly: 13. Buc (Hickmott, Ďatelinka), 19. Hickmott (Kafka, Maione), 41. Zigo (Cebák) – 34. L. Novák (Klhůfek, Krejčí), 40. Šišovský (Jurík, Majdan), 46. Majdan (Šišovský, Hraško), 59. Šišovský (Majdan, Jurík). Rozhodovali: Baluška, J. Konc – Holienka, Rojík. Vylúčení: 3:2. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2841 (vypredané).

HC’05 iClinic: Košarišťan – Cebák, I. Ďatelinka, Wishart, Maione, Matuškin, Luža, Ťavoda – Lamper, Zigo, Matoušek – Buc, Truchno, Hickmott – Kafka, Handzuš, Bortňák – Róth, Češík, Belluš

HKM: Baroš – M. Novák, Krejčí, Plechanov, M. Ivan, Hraško, Valenta, Habšuda, Dubeň – L. Novák, P. Zuzin, Klhůfek – Síkela, S. Petráš, Žilka – Majdan, L. Jurík, Šišovský – Tatár, Jakubík, Marcinek

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Začali sme dobre, viedli sme 2:0 a aj v druhej tretine sme mohli náskok zveľadiť, mali sme v jej úvode tlak a šance, no potom na nás prišiel desaťminútový útlm. Zbytočne sme si predlžovali striedania, tempo opadlo, individuálne chyby súper trestal a vyrovnal na 2:2. Rýchly tretí gól na začiatku tretej tretiny nás povzbudil, mali sme dostatok šancí i na ďalší, no Zvolen vyrovnal. Potom to bolo na vážkach, príležitosti boli na oboch stranách, ale záver sme nezvládli, to sa nám nemôže stávať, aby nás minútu pred koncom pretlačili. Nie sme spokojní, pretože zápas sme mali dobre rozohraní, ale zbytočnými chybami sme ho súperovi darovali. Rozhodujúci gól padol po situácii jeden na jedného, v skrumáži, možno náš brankár bol vtlačený do bránky, na posúdenie bol videorozhodca. Nastúpil už aj Michal Handzuš, je to hráč, ktorý vždy mužstvu pomôže, ale aj on potrebuje čas.“

Milan Staš, tréner Zvolena: „Začali sme s prílišným rešpektom. Súper nás zatlačil do obranného pásma, väčšinu zápasu sme sa iba bránili a keď už sme prehrávali 0:2, povedali sme si niečo v šatni a hráči sa následne akoby prestali báť hrať hokej. Viac sme začali korčuľovať. Prišli šance, dokázali sme vyrovnať na 2:2. Od tej chvíle sme začali hrať trpezlivo a čakali na príležitosť. Bystrica sa však dostala opäť do vedenia, a to po hrubej našej chybe v úvode tretej tretiny. Chlapci to však odčinili, vyrovnali na 3:3. Potom nás domáci dostali opäť pod enormný tlak, boli sme na pokraji síl, ale podarilo sa nám streliť šťastný gól  a v závere sme to už udržali. Ďakujem všetkým hráčom, najmä Šišovskému, ktorý podal asi životný výkon.“

Peter Šišovský, autor dvoch gólov Zvolena, vrátane víťazného: „Bol to pre nás super zápas. Prehrávali sme 0:2, ale dali sme do neho všetko. Dokázali sme to otočiť proti kvalitnému súperovi. Ubojovali sme to, mali sme aj kus šťastia. Domáci hrali lepšie prvú polovicu, my druhú. Ak by odskočili na 3:0, asi by sme už šancu nemali. Konečne po diskutabilnej situácii sa šťastie priklonilo aj ku mne a celému tímu. Vybojovali sme tri body v poslednej minúte. Vedel som, že puk bol skôr za bránkovou čiarou ako ma natlačil ich hráč, no stať sa mohlo všeličo. Ja som si bol vedomý, že gól mal platiť. Som rád, že sa k tomu priklonili aj videorozhodca. Takéto víťazstvo si veľmi ceníme, nie sme v jednoduchej situácii, hráme o každý bod a tieto tri sú pre nás mimoriadne vzácne.“

Michal Handzuš, útočník Banskej Bystrice: „Hocijakými gólmi je ťažké prehrať. Vyhrávali sme 2:0, no nechali sme súpera vrátiť sa do hry a napokon to takto nešťastne dopadlo. Mne sa hralo ku koncu lepšie, mal som dve čisté šance v jednom striedaní, škoda že mi to tam nepadlo, brankár predviedol dobré zákroky. Nastúpil som skôr ako som predpokladal, v mužstve vypadli dvaja hráči, takže mi volal Vlado, aby som nastúpil a ja som po pravde už potreboval hrať. Je to ako naskočiť do rýchlika. V prvej tretine som sa s pukom ani nestretol, no potom to už bolo lepšie a lepšie. Hral som s dobrými hráčmi v útoku, ktorí vedia podržať puk. Máme veľmi dobrú partiu, dnes nám to nevyšlo, v podstate sa však neustále pripravujeme na play-off. Nie je však náhoda, že sme prví. Verím, že to takto bude aj naďalej pokračovať. Škoda len, že rozhodca sporný moment v tomto zápase videl inak, teda že náš hráč natlačil zvolenského strelca do bránky. Čo sa týka mojej zmluvy, najskôr budem hrať bez nej, po dvoch zápasoch už s ňou. A keďže nemôžem hrať úplne zadarmo, tak opäť ako v predchádzajúcich dvoch rokoch to bude asi za jedno euro.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Mali sme dobrý začiatok. Prvá tretina bola dobrá a aj prvá polovica druhej, no potom sme si predlžovali striedania a prehrávali osobné súboje. Z toho pramenili chyby a napokon aj prehra.“