0 /

Banskobystričania si konečne pripísali prvé víťazstvo v Lige majstrov. Po troch prehrách sme dokázali naplno bodovať na domácom ľade proti Salzburgu, teda víťazovi nadnárodnej EBEL ligy.

Naši hokejisti vstúpili do zápasu poriadne nabudení a po šiestich tretinách bez streleného gólu sa tentoraz presadili už v 66. sekunde. Bortňák nádherne našiel Martina Belluša, ktorý z prvej bez prípravy zakončoval z bodu vhadzovania – 1:0. Hostia pôsobili sebavedome, snažil sa rýchlo prechádzať do protiútokov a v 5. minúte po teči Duncana mohli aj vyrovnať. Následne sa dostal do dobrej príležitosti v oslabení náš Brittain, ale nebol úspešný. Mali sme aj ďalšie strelecké možnosti, nevyužili sme ich a pykali za to. V 12. minúte vyrobili Bystričania vo vlastnej presilovke chyby, Raymondovi pri jeho nájazde ponúkli puk a ten nekompromisne pod žŕdku ponad vyrážačku Lukáša vyrovnal na 1:1.

V druhej tretine sme aj so šťastím dokázali pokoriť brankára Salzburgu Starkbauma. Od modrej nahodil puk Mihálik a tečoval ho Matej Češík2:1. Po peknom uvoľnení spálil príležitosť na 3:1 v 30. minúte Bubela. Hra sa potom dosť prerušovala, nepomohli jej časté vylúčenia. V 39. minúte však ´baranom´ vyšla presilovka. Od modrej vystrelil Dame-Malka, Ďatelinka ani na dvakrát nedokázal pokoriť gólmana hostí zblízka, puku sa napokon zmocnil Cason Hohmann, nakorčuľoval doprava do výhodnejšej streleckej pozície a nemýlil sa – 3:1.

V úvode tretej tretiny sa najprv blysol kapitán Bystrice Ďatelinka, ktorý bravúrne zastavil hokejkou sólo Harrisa. Následne sa nám naskytla hra v početnej výhode, ktorú sme využili už po šiestich sekundách zásluhou pohotovej strely Mária Luntera z otočky – 4:1. Hostia znervózneli, ale prebudili sa vďaka Aleardimu. Ten v 47. min zblízka znížil, keď za Lukáša prepadol tečovaný puk – 4:2. V ďalšej časti hry spálil dve veľké šance Salzburgu Harris, no kontaktný gól napokon prišiel v 55. minúte. Účinná bola koncovka Schiechla švihom – 4:3. V závere hostia odvolali brankára a veľkú príležitosť mal Duncan, Lukáš bol proti. Našťastie sme dokázali následne vyhodiť z tretiny puk, z ťažkej pozície pri mantineli to urobil Dalibor Bortňák, ktorý sa ho snažil smerovať do prázdnej bránky a podarilo sa mu to – 5:3. Rakúsky celok hral i naďalej v šestici bez gólmana, no už nedokázal znížiť, hoci Duncan bol k tomu opäť veľmi blízko.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – EC Red Bull Salzburg 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)

Góly: 2. Belluš (Bortňák, Lamper), 27. Češík (Mihálik), 39. Hohmann (Ďatelinka, Dame-Malka), 44. Lunter (Hohmann, Dame-Malka), 59. Bortňák – 12. Raymond, 47. Aleardi (Rauchenwald, Raffl), 55. Schiechl (Huber, Cijan). Rozhodovali: Tscherring (Švajč.), Stano – Jobbágy, Korba. Vylúčení na 2. min: 7:9. Presilovky: 2:0. Oslabenia: 0:1. Diváci: znovu nehlásili (odhadom cca. 2000).

HC’05: Lukáš – Kubka, I. Ďatelinka, Dame-Malka, A. Sedlák, Mihálik, Gélinas, J. Brejčák – Lunter, Faille, Bartánus – Lamper, Bortňák, Belluš – Hohmann, Bubela, Brittain – Češík, Tamáši, Róth – Gábor

EC: Starkbaum – Heinrich, Brouillette, Generous, Trattnig, Raymond, Pallestrang, Viveiros – Aleardi, Rauchenwald, Raffl – Harris, Duncan, Welser – Huber, Schiechl, Cijan – Hochkofler, Baltram, Latusa

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme dobrý zápas z oboch strán, od prvej minúty sa hralo vo vysokom tempe. Obrovský rozdiel oproti zápasu v Salzburgu bola hra v oslabení a presilovkách. U súpera sme dostali až štyri góly v oslabení, tentoraz nás však oslabenia na začiatku zápasu nakopli. Ustáli sme ich, hoci sme mali veľa vylúčení. Konečne sme sa presadili aj v presilovkách. Dali sme v nich dva góly, čo bol tiež podstatný rozdiel oproti duelu v Rakúsku. V závere tohto stretnutia ukázali hostia svoju silu, hrali agresívne, tlačili sa do bránky, viackrát nás podržal brankár Lukáš. Každý jeden hráč však nechal na ľade zo seba všetko. Som rád, že sme potešili fanúšikov, ktorí pred týždňom merali do Salzburgu cestu a odišli sme odtiaľ naprázdno. Takže aj z tohto pohľadu je víťazstvo dôležité, že sme im navrátili radosť nielen z výsledku, ale i z hry.“

Matej Češík, autor druhého nášho gólu v zápase: „Teší nás, že sme konečne dokázali vyhrať aj v Lige majstrov a pripísali si do tabuľky nejaké body. O to viac nás to teší, že to bolo doma pred našimi fanúšikmi. V Salzburgu rozhodli o našej prehre presilovky a oslabenia, nehrali sme ich tam dobre, dnes to bolo naopak, už nám išli a to práve rozhodlo. Potešilo ma, že som dal gól, ale hlavné je, že sme vyhrali nad kvalitným súperom. Duely s Wolfsburgom a Salzburgom boli pre nás dobrou previerkou pred domácou ligou, ktorú začíname v piatok.“

Ján Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Užil som si to. Bol to ťažký zápas, prišlo aj dosť ľudí. Hrali sme kompaktne. Naša hra sa už zlepšuje, výkon ide nahor. Dúfam, že to prenesieme aj do ligy. Mal som v tomto zápase viacero ťažkých zákrokov, pár krát ma to aj trafilo, hlavne v závere, ale k brankárovi patrí aj šťastie. Hostia produkovali útočný hokej, často strieľali, tlačili sa do bránky, boli dôrazní, takže si myslím, že to bola pre všetkých veľmi dobrá skúsenosť.“

Olivier Dame-Malka, obranca Banskej Bystrice, dve asistencie v zápase: Konečne sme odohrali naplno celých šesťdesiat minút a preto sme aj vyhrali. Od začiatku Ligy majstrov sme mali problémy hlavne v prvej tretine, ale tentoraz sme ju zvládli dobre. Úžasne sme zahrali oslabenia, kde sme blokovali takmer všetky strely každou časťou tela, ktorá sa dala použiť. Konečne sme zlomili aj smolu v presilovkách, takže sme spokojní. Určite to bol doposiaľ náš najlepší výkon v Lige majstrov. Keď porovnám dva súboje so Salzburgom, tak sú ako deň a noc. Zvládali sme súboje lepšie ako v Salzburgu. Vypracovali sme si šance a dokázali sme ich premeniť. Naozaj sme chceli strieľať góly a išli sme si za tým. Bol to úplne rozdielny zápas.

Mário Lunter, autor víťazného gólu: „Som rád, že neostalo pri slovách, ale to čo sme si povedali, sme preniesli aj na ľad. Vďaka patrí všetkým hráčom, bojovali sme, zahrali sme super oslabenia a podarilo sa nám streliť aj dva góly v presilovkách. Podržal nás i brankár, takže to bol výborný výkon. Každým zápasom sa zlepšujeme, dúfam, že v tom budeme pokračovať. Tieto zápasy v Lige majstrov nám dali veľa. Otvorili nám oči, že kde sú iné ligy. Súperi hrajú oveľa rýchlejšie, každý sa musí sústrediť i na malé detaily a z toho pramenia chyby a tvoria sa šance.“

Greg Poss, tréner Salzburgu: „Banská Bystrica odohrala veľmi dobrý zápas. Jej hráči sa prezentovali veľkou agresivitou. Hlavne na začiatku stretnutia boli domáci lepším tímom. My sme dali do hry viac intenzity až v druhej tretine, ale zrazu bolo 1:4 a už sme nemali veľa času takúto stratu doháňať. Už u nás v Salzburgu to bolo vyrovnané, kde sa nám podarilo streliť štyri z piatich gólov v presilových hrách. Ako ste mohli vidieť, vieme zahrať aj lepšie ako sme dnes v Bystrici ukázali.

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová