2 /

Banskobystrickí hokejisti v 20. kole Tipos extraligy podľahli lídrovi súťaže Novým Zámkom 2:3 až po samostatných nájazdoch. Výraznou mierou sa pričinil o výhru hostí dvojgólový Robby Jackson, ktorý zaknihoval aj víťazný zásah. Barani boli blízko k trom bodom, pretože vyrovnávajúci zásah inkasovali až 95 sekúnd pred koncom tretej tretiny.

Prvé striedania mali lepšie hostia, ale my sme sa chytili gólom Alexa Tamášiho v piatej minúte, ktorý ťažil zo zlej rozohrávky súpera, puk sa od korčule jedného z bekov ´býkov´ odrazil pred neho a náš útočník si počkal na správny moment, keď sa presadil zblízka – 1:0. O necelé dve minúty bolo 2:0. Po prihrávke Bíreša si obranca Victor Björkung vylepšil ešte pozíciu na strelu a z vrchnej časti vedľa kruhu prestrelil Kantora, ktorému dobre clonil Kabáč. Barani boli na koni, mali prevahu a mohli pridať aj tretí gól, najmä v závere tohto dejstva. Sukeľ neuspel na dorážke pred odkrytou bránkou, puk poslal do bočnej konštrukcie a Gašpar ho pre zmenu minul taktiež pred odkrytou svätyňou súpera.

Začiatok druhej tretiny vyšiel lepšie hosťom, keď Johnson ukradol puk nášmu Pavlinovi a po jeho strele uspel na dorážke aktívny Jackson2:1. Tento hokejista Zámkov mal i ďalšiu možnosť, zblízka to skúšal bekhendom, no Rahma nepokoril. My sme mali v 29. minúte tlak a v ňom možnosti Koja a Kontosa, obaja z medzikružia neskórovali. Následne prišli tri presilovky Nových Zámkov v rade. V tej prvej Jacksona z kruhu vychytal Rahm, v druhej mohli Bystričania pridať gól po úniku Tamášiho, ktorý bol tiesnený a nemohol ideálne zakončiť, mal to iba na jednu ruku. V tretej početnej výhode súpera sme mali aj šťastie, pretože šance nevyužili dvakrát Števuliak a ani Jackson s Johnsonom. Pred prestávkou aj Bystričanom ponúkli rozhodcovia presilovku, no zahrali ju naši hokejisti zle.

V treťom dejstve sme v úvode dohrávali presilovku a možnosť Šoltésa bola sľubná, proti bol Kantor. Šance sa potom striedali na oboch stranách. Na našej bol zaujímavý teč Jendeka, strela voľného Troocka z kruhu a z podobnej situácie to skúšal i Tamáši. Hostia mali neúnavnú dvojicu Jackson – Johnson. Obaja zámorskí hokejisti nám neustále podkurovali a zamestnávali nášho gólmana. A keď sa neskončil gólom ani protiútok Bystričanov po strele Urbánka, Novozámčania sa odhodlali k hre bez brankára. V šestici proti piatim našim hráčom uspeli, konkrétne Johnson z medzikružia 95 sekúnd pred klaksónom – 2:2.

V predĺžení mali najprv príležitosti hráči spod Urpína, zblízka Holenda a po ňom Jendek. Na opačnej strane Jacksona opäť raz vychytal Rahm. Gólom neskončilo ani pekné preštrikovanie sa Jendeka a tak o víťazovi museli rozhodnúť až samostatné nájazdy, v ktorých zaknihoval jediný gól v siedmej sérii Robby Jackson2:3.

HC ´05 Banská Bystrica – HC Nové Zámky 2:3 po sn (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 5. Tamáši, 7. Björkung (Bíreš, Kabáč) – 21. Jackson (Johnson), 59. Johnson (Lee, Jackson), Jackson – rozh. sam. nájazd. Rozhodovali: Baluška, M. Korba – Bogdaň, Jedlička, vylúčení na dve min.: 3:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 1788.

Banská Bystrica: Rahm – Pavlin, Bačík, Holenda, Kojo, Björkung, Ďatelinka, Frídel – Výhonský, Urbánek, D. Jendek – Troock, Tamáši, R. Gašpar – Šoltés, Kontos, Watling –  J. Sukeľ, Bíreš, Kabáč

Nové Zámky: Kantor – Lee, Ligas, Hatala, L. Kozák, Martin Chovan, Mamčics, Jobek – Jackson, Johnson, Farley – Klempa, T. Mikúš, Mišiak – Faith, J. Mikúš, Števuliak – Hajnik, Ondrušek, Barto

Doug Shedden, hlavný tréner: „Myslím, že chlapci dnes tvrdo pracovali. Zároveň si myslím, že nemôžeme od nášho brankára žiadať viac, dnes bol excelentný. Mali sme sedem pokusov v nájazdoch a nedali sme gól, musíme strieľať, pokiaľ ľad nie je v dobrom stave. Prípadný tretí gól mohol byť veľmi dôležitý. Vravel som svojim asistentom, že ak sa nám ho podarí dať, budeme blízko k dobrému výsledku, ale ak nie, budeme sa oň báť. Oslabovkové formácie odviedli dobrú prácu, ubránili sme tri početné výhody súpera, čo je pozitívum. Bolo tam veľa dobrého, dokonca viac než toho zlého. Momentálne sme tím, ktorý nachádza cestu k prehrám, miesto toho, aby sme nachádzali cestu za víťazstvami. Určite sa však cez to dostaneme. Hráči museli vstrebať za posledné dva dni veľa informácii, je to pre nich náročné. Možno sa im stalo, že miestami viac premýšľali ako hrali, no pokiaľ sa to otočí, budú to mať jednoduchšie. Jedno sa im však musí nechať, vzali si lekciu a odviedli dobrú prácu.“

Alex Tamáši, strelc nášho úvodného gólu: „S príchodom nového trénera tam bol nový impulz. Prvú tretinu sme odohrali výborne, dali sme dva góly, dostali sme sa na koňa. Druhá nebola úplne ideálna, ale myslím si, že sme dobre kontrolovali hru. Škoda konca tretej tretiny a hry šesť na päť zo strany súpera. Prvá lajna Nových Zámkov vie premieňať takto príležitosti. Škoda, že sme to neudržali. Nový kouč vie čo robí, je to skúsený tréner. Musíme sa držať toho, čo nám namixoval a myslím si, že to bude dobré. Zmenil aj systém, bol to tiež nový impulz a vyzeralo to dobre. Musíme na tom ešte popracovať a myslím si, že to bude na dobrej ceste. Čo sa týka mojej formácie, už v Mikuláši sme takto hrali a vytvorili si dostatok šancí. ´Gašpi´ to vie výborne hodiť, Troock je výborný korčuliar, má výbornú strelu, ja tiež dokážem dobre korčuľovať, takže si myslím, že je to dobrá kombinácia a je tam medzi nami nejaké chémia.“

Juraj Mikúš, kapitán Nových Zámkov: Nevyzeralo to s nami dobre po prvej tretine. Prvé striedania síce boli fajn, ale potom sme dostali dva góly a to nás vykoľajilo. Prvá tretina nebola dobrá, potom to už bolo oveľa lepšie. Pár zápasov máme s takýmto priebehom a presvedčili sme sa, že vieme tieto stretnutia otáčať, aj keď nie vždy, ale našťastie v Banskej Bystrici sa nám to podarilo. Vnímali sme aj ich zmenu na trénerskom poste, nám sa to stalo aj minulé kolo, keď Bystrica menila trénera a u nás hrala fakt dobre. Nechcem vyznieť hlúpo, ale nechápem, prečo sú Banskobystričania takto dole v tabuľke, lebo proti nám hrajú vždy dobrý hokej. Minule ich to nakoplo a ani dnes nehrali vôbec zle. Aj  keď si nemyslím, že by to bolo trénerom, no ten impulz tam určite príde prvé zápasy. Čo sa týka tabuľky, páči sa nám byť na prvom mieste, ale netreba zabúdať, že Slovan má o dva zápasy odohraných menej. Bol by som zlý športovec, ak by som povedal, že sa občas nepozrieme na tabuľku, ale zatiaľ chceme byť v prvej šestke a tomuto to podriaďujeme. Je fajn byť prví, dúfame, že to bude čo najdlhšie, ale určite prídu krízy a chceme teraz hlavne nahrať čo najviac bodov.“

Gergely Majoross, hlavný tréner HC MIKRON Nové Zámky: „Vedeli sme, čo môžeme očakávať, keď sme sem prišli. Myslím si, že v prvých minútach sme robili to, čo sme potrebovali – hrali jednoducho, tvrdo bojovali a boli sme schopní držať sa u súpera v pásme. Následne sme však poľavili a strácali sme puky, čím sme sa dostávali pod tlak. Inkasovali sme dva góly a prvá tretina nebola z našej strany dobrá. V druhej a tretej tretine sme boli lepším tímom. Podarilo sa nám znížiť a vrátiť do zápasu, aby sme potom minútu a pol pred koncom zápasu vyrovnali. K víťazstvu sme mali bližšie než náš súper, čo pokračovalo aj v predĺžení. Mali sme šance, no zápas dospel až do nájazdov. Tie rozhodol jediný gól a našťastie sme ho dali my.“

Hokejisti Banskej Bystrice najbližšie nastúpia na zápas pod Tatrami v nedeľu 27. novembra, kde si o 17.00 hodine zmerajú sily s domácim Popradom.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský