6 /

V nedeľnom druhom kole hokejovej extraligy vycestovali banskobystrickí hokejisti do Košíc, kde ich čakalo náročné meranie síl proti obhajcovi titulu Košiciam. Domáci ´oceliari´ potvrdili svoje kvality a v Steel Aréne dokázali pohodlne zvíťaziť. A to výsledkom 5:1.

Duel sa pre ´baranov´ už od počiatku nevyvíjal priaznivo, keď sa po 39 sekundách hry sa previnil voči pravidlám Ďatelinka a nasledovala presilovka Košíc. Tú dokázali zverenci trénera Cemana využiť vo svoj prospech a skóre sa prvýkrát menilo už koncom druhej minúty – Krivošík strelou z prvej prekonal Terva, ktorý dostal dôveru pred Belányim – 1:0. Na tento gól dokázali Bystričania reagovať na začiatku 10. minúty, kedy Stránský našiel Velu a kanadský útočník vyrovnal na 1:1. Radosť z remízového rezultátu trvala len niečo vyše minúty a domácich poslal opätovne do vedenia 2:1 Jääskeläinen, ktorému defenzíva hostí poskytla dostatok času na dve dorážky. Autor banskobystrického prvého gólu Vela bol blízko vyrovnania v 16. minúte, kedy takmer prepasíroval puk do siete po nahodení Wildea, no v úvodnej dvadsaťminútovke už diváci gól nevideli.

Už po pár sekundách prostrednej časti hry mal gól na hokejke útočník HC ´05 Bíreš, lenže z dorážky netrafil bránku a krátko na to platilo povestné „nedáš-dostaneš“. Prišla 23. minúta a s ňou navýšenie košického vedenia, keď na 3:1 upravoval druhým gólom v zápase Jääskeläinen. Domáci sa aj naďalej prezentovali nebezpečnými situáciami a Tervo musel riešiť najprv príležitosť Luntera a v polovici zápasu aj šancu Bretona. Čo však kanadskému obrancovi nevyšlo na prvýkrát, podarilo sa vzápätí. V 31. minúte totiž dokázal po strele švihom rozvlniť sieť za fínskym gólmanom a Košičania vyhrávali už 4:1. V 36. minúte sa ´baranom´ síce podarilo znížiť, no gól po porade rozhodcov s videorozhodcom napokon neplatil a v 37. minúte prišiel ďalší presný zásah „oceliarov“, keď tím spod Urpína položil na lopatky druhým gólom bývalý obranca Banskej Bystrice Alex Breton5:1.

V úvode tretej tretiny mali Banskobystričania k dispozícii skrátenú presilovú hru a na jej konci mohol vykresať iskierku nádeje Vela, lenže z blízka nepretlačil puk za Riečického, ktorý reflexívne zasiahol betónom. Košický gólman výrazne držal svoj tím a potvrdilo sa to aj v 45. minúte, kedy prakticky „okradol“ o gól Gašpara. Hoci sa domáci hráči pokúšali ešte pridať aj šiesty gól, najmä v záverečnej päťminútovke už mierne poľavili, aby duel v pokoji dohrali. Tento priebeh ešte narušila „šarvátka“ medzi Lamperom a bystrickým obrancom Žabkom, ktorú arbitri „odmenili“ trestami do konca stretnutia. Nasledovali záverečné dve minúty zápasu, ktoré ešte patrili početnej výhode Košíc, no skóre sa už nemenilo, a tak si Východniari odniesli zo stretnutia pomerne presvedčivú výhru 5:1.

Fakty o zápase:

HC Košice – HC ’05 Banská Bystrica 5:1 (2:1, 3:0, 0:0)

Góly: 2. Krivošík (Pollock, Berger), 11. Jääskeläinen (Deyl, Bartoš), 23. Jääskeläinen (Lamper), 31. Breton (Fejes, Bartánus), 37. Breton (Jääskeläinen, Lamper) – 10. Vela (Stránsky). Rozhodovali: Krajčík, J. Konc ml. – Stanzel, Ordzovenský – Ország

HC Košice: Riečický (Janus) – Šedivý, Breton, Ferenc, Zech, Bartoš, Deyl, J. Hudec – Bartánus, Pollock, Fejes – Krivošík, Chovan, Lunter – Jääskeläinen, Berger, Lamper – Rogoň, Zigo, Šimun

HC ’05 Banská Bystrica: Tervo (Belányi) – Hora, Bačik, Wilde, Ďatelinka, Holenda, Dame-Malka, Žabka – Žitný, Bíreš, Gašpar – Turnbull, Vela, Wilkins – Faith, Sojka, Matoušek – Štrauch, Stránsky

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Myslím, že úradujúci majstri ukázali rozdiel triedy. Rozhodne nie sme na ich úrovni a uvedomujeme si, že v našom tíme musíme toho veľa zlepšiť. Zároveň si však myslím, že najmä v prvej tretine sme sa im celkom vyrovnali, po systémovej stránke sme sa neprezentovali nejak zle. S druhou tretinou v našom podaní som absolútne nespokojný, súper nám odskočil na 4:1 a 5:1 a už si to ukočíroval. Určite to nie je vstup do sezóny, aký by sme chceli, ale vieme v čom sa musíme zlepšiť. Pred nami je dlhý týždeň, počas ktorého môžeme pracovať na určitých veciach, ktoré nás zrážali nielen v minulej sezóne, ale aj dnes.“

Rastislav Gašpar, útočník Banskej Bystrice: „Zle sa mi to hodnotí… nemôžeme takto hrať. Na jednej strane, Košice majú svoju kvality, sú rozohratí z Ligy majstrov, kde hrali proti kvalitným súperom, ale nemôžeme takto hrať. Nemôžeme sa púšťať do otvorenej hry, chodili na nás prečíslenia. Musíme hrať jednoduchšie okolo modrých čiar, dávať puky dnu a obzvlášť si dávať pozor na kľúčových hráčov, ktorých tam majú dosť. Musíme sa z toho poučiť , pozbierať sa a ísť ďalej… Inkasovaných gólov bolo dosť (za prvé dva zápasy), musíme si to znovu rozobrať, pozrieť sa na to a do budúcna sa vyvarovať chýb, ktoré sme urobili. Jasné, že súperovi sa lepšie hralo, keď dali hneď prvý gól, ale myslím si, že zápas to neovplyvnilo. Bola to prvá minúta a stále sme mali byť koncentrovaní a stále mal byť zápas otvorený. Mali sme to viac zavrieť a kľúčových hráčov viac pokryť.“

Autor: (cb úprava, web HC ´05), Foto: fb HC Košice