0 /

Pre trénerov a to bol trochu stresujúci večer, no fanúšikovia si rozhodne prišli na svoje. Aj takto by sa dal charakterizovať úvodný duel banskobystrického tímu v novej sezóne Tipos extraligy. V divokej prestrelke sa podarilo ´baranom´ zdolať v prvom kole na domácom ľade kvalitne hrajúcu Spišskú Novú Ves tesne 6:5.

Gólovú prestrelku odštartoval po žŕdke nášho Urbánka v presilovke gól Majdana v 7. minúte. Hostia ho dosiahli po výpade v oslabení. Naň dokázali hokejisti spod Urpína odpovedať taktiež vo vlastnom oslabení. Najprv však v tutovke neuspel Bíreš, aby skvelú prácu Tamášiho zúročil v početnej nevýhode Dominik Jendek z prečíslenia dvoch na jedného – 1:1. Aj napriek viacerým dobrým šanciam na oboch stranách v prvej tretine viac gólov nepadlo a do kabín sa tak odchádzalo za nerozhodného stavu.

Asi len málokto mohol čakať, že v prostrednej časti hry naberie stretnutie úplne iný spád. Gólové vrece roztrhli ako prví Spišiaci, ktorí sa po góloch Žiaka z prečíslenia troch na dvoch a Nováka z pred bránkového priestoru ocitli v dvojgólovom vedení už v 23. minúte – 1:3. Na tieto presné zásahy odpovedal o malú chvíľu navrátilec Rasťo Gašpar, ktorý znižoval na 2:3 a zhruba v polovici duelu sa ´baranom´ podarilo vyrovnať na 3:3, keď sa po nezištnej prihrávke Baču presadil aj Alex Tamáši. V 33. minúte sa gólovo po chybách v bystrickej defenzíve presadil hosťujúci individuálnou akciou Vandas a na jeho presný zásah odpovedal druhým gólom v zápase v 36. minúte Rastislav Gašpar, v presilovke poslal puk do odkrytej časti bránky – 4:4.

Tretia tretina mala priniesť rozuzlenie, tomu však predchádzala dramatická zápletka. Spišiaci opäť zachytil úvod a po presnom zásahu Kerbashiana z dorážky pred odkrytou svätyňou Rahma zo 46. minúty opäť viedli jednogólovým rozdielom – 4:5. Na to Banskobystričania dostali k dispozícii presilovú hru o dvoch hráčov, ktorú sa rozhodol využiť Branden Troock, keď si prehodil puk na silnejšiu forhendovú stranu hokejky a nechytateľnou strelou prekonal brankára Spišiakov. Otvoril si tak ligový strelecký účet – 5:5. Keď už to vyzeralo, že hostia opäť naklonia misky váh na svoju stranu, v oslabení sa vydali do ofenzívy Dominikovia Jendek so Sojkom a druhý menovaný dokázal prekonať Melicherčíka. Gól na 6:5 bol zároveň posledným v piatkovom stretnutí, keďže ´barani´ ešte v závere prežili ďalšiu presilovku súpera.

HC ’05 Banská Bystrica – HK GROTTO Spišská Nová Ves 6:5 (1:1, 3:3, 2:1)

Góly: 15. Jendek (Tamáši), 24. Gašpar (Tamáši), 30. Tamáši (Bača), 36. Gašpar (Tamáši), 52. Troock (Bačik, Bíreš), 53. Sojka (Jendek, Luža) – 7. Majdan (Salituro, Ulander), 23. Žiak (Giľak, Majdan), 23. Novák, 33. Vandas, 46. Kerbashian. Rozhodovali: Štefik, Korba – Durmis, Bogdaň, vylúčení na 2. min: 7:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 2:1, diváci: 2442.

HC ’05 Banská Bystrica: Rahm – Bačík, Bača, Holenda, Pavlin, Ďatelinka, Luža, Frídel – Bíreš, Kontos, Troock – Kabáč, Sukeľ, Urbánek – Šoltés, Tamáši, Gašpar – Jendek, Sojka, Výhonský

HK GROTTO Spišská Nová Ves: Melicherčík – Žiak, Ulander, Ališauskas, Romaňák, Ordzovenský, Podlipnik, Šuty – Verbeek, Kerbashian, Vandas – Štrauch, Nellis, Ščurko – Majdan, Salituro, Giľák – Novák, Vartovník, Hamráček

Antti Karhula, hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Videli sme poriadne divoký zápas. Síce sme chceli, aby to bolo divoké, ale určite nie až takto. Bol to bláznivý večer, miestami som mal pocit, že sledujem poriadne rýchly juniorský hokej s veľkým množstvom chýb na oboch stranách. Napriek tomu som na hráčov hrdý, viackrát sme sa museli doťahovať a napokon zápas otočiť a vydolovať tri body. V závere sme videli charakter mužstva, keď sme dokázali ubrániť víťazstvo. Určite však máme na čom pracovať.“

Rastislav Gašpar, autor dvoch gólov: „Tak, už keď sme cez týždeň trénovali, tak na tej kocke svietili kadejaké výsledky a skóre 14:8, tak som si tak vravel, že ak by to tak bolo, tak dobre. Skoro to tak aj bolo (úsmev). Ale nie, sme šťastní za tri body. Na oboch stranách tam bol stres, v prvej tretine tam nebola jedna pekná prihrávka. Našťastie potom sa to rozbehlo a ukázali sme silu mužstva, vždy sme doťahovali a nakoniec sme to otočili. Celý útok sme zahrali dobre a som rád, že mi to padlo.“

Alex Tamáši, autor štyroch bodov: „Bola to taká naháňačka. Z našej strany to možno nebol ideálny zápas a musíme sa poučiť z chýb, ale som rád, že sa nám darilo smerom dopredu. Na defenzíve popracujeme a nebudeme dávať súperom toľko prečíslení. Ukázali sme však veľký charakter a to nás môže posunúť ďalej. Dnes to bol taký vianočný deň pre mňa (smiech). Som rád, že sa mi podaril taký zápas a že som mohol pomôcť chlapcom. Pre oko diváka to bol atraktívny zápas, no nechceli sme to až takto napínať. Mohli sme sa presvedčiť o tom, že aj hocijaká slabá strela tam môže pokojne padnúť, čiže musíme veľa strieľať. Hokej je rýchla hra a všetko sa môže zmeniť z minúty na minúty, preto sa netreba nikdy vzdávať.“

Najbližšie hrajú banskobystrickí hokejisti v nedeľu 18. septembra znovu doma pod Urpínom a hostia o 17.30 hodine Michalovce.

Autor: (bl) + web HC ´05, Foto: Marek Rakovský