2 /

Hokejisti Spišskej Novej Vsi triumfovali v šiestom štvrťfinálovom zápase play off Tipos extraligy na domácom ľade nad Banskou Bystricou 4:2. V sérii hranej na štyri víťazstvá vyrovnali stav na 3:3. Rozhodujúci siedmy duel je na programe v pondelok o 18.00 h v Banskej Bystrici. V sobotu tak ´barani´ nevyužili postupový mečbal.

Do vedenia išli Spišiaci z presilovky už v štvrtej minúte, keď im vyšiel rýchly prechod do útoku a na prihrávku Vartovníka vyčkal pred bránkou Majdan, ktorý iba nastavil hokejku a pokoril Belányiho, ktorý dostal prednosť pred Sedláčkom – 1:0. V šiestej minúte vyrovnal obranca HC ´05 Patrik Bačík strelou spoza kruhu do ľavého horného rohu Melicherčíkovej svätyne – 1:1. Potom nevyužil dobrú možnosť domáci útočník Bortňák, na opačnej strane neslávil úspech únik Tamášiho. Následne v presilovke hrozili Bystričania, nepresadili sa Watling a Kontos a podobne dopadla aj druhá vyše minútová presilovku pred koncom prvej tretiny.

Necelú minútu početnej výhody si ´barani´ preniesli aj do stredného dejstva, no nehrozili počas tohto času. V 22. minúte mohol domácich poslať do vedenia Kerbashian, bol pred bránkou, plecom puk trafil a aj so šťastím neskončil za Belányim. Na opačnej strane mal veľkú možnosť zblízka pohotový Jendek a na dorážke ešte Gabor. V polovici zápasu Spišiaci hrali presilovku, nevyužili ju, no tesne po jej skončení bol Bortňák sám pred bránkou, neuspel. O pár sekúnd ešte tento hráč nevložil hokejku do puku pred odkrytou svätyňou Belányiho. Početnú výhodu si zahrali aj Bystričania a počas nej mal veľkú šancu Gašpar, Melicherčík betónom zasiahol pri pravej žrdi. Záver druhej tretiny sa niesol v znamení tlaku domácich. Ulander strieľal od modrej, Belányi vytlačil puk do žŕdky a potom ešte v dobrej možnosti nemenil skóre Verbeeek.

Tretia tretina sa začala príležitosťami Spišiakov. Najprv v prečíslení troch na dvoch La Porte nemieril presne a potom po akcii Malinu Valach pálil z pravej strany do žŕdky. Po chybe v defenzíve HC ´05 sa Vartovník ocitol voľný v medzikruží, Belányi bol proti. V 44. minúte si náš Tamáši vytvoril priestor medzi kruhmi, ale nechal vyniknúť Melicherčíka. O päť minút neskôr neuspel pred bystrickou bránkou Vandas z dvoch metrov. V 49. minúte Kontos vyrobil zbytočnú a zlú prihrávku v útočnom pásme, spišským ´rysom´ sa naskytol brejk štyroch na dvoch, na jeho začiatku bol Žiak, následne Majdan prenechal Kerbashianovi, ktorý to spätne vrátil Majdanovi a ten sa nemýlil – 2:1. Duel potom oživili bitky po tom, čo Kabáč priklincoval Ališauskasa na zadnom mantineli, napadol ho za to Vartovník a s Ališauskasom si to rozdal Gabor. Hralo sa tak v piatich proti piatim. V 55. minúte mal vyrovnanie na hokejke Výhonský z kruhu, proti bol Melicherčík. Následne hral vysokou hokejkou Valach na Watlinga a keďže tam bola krv, naskytla sa ´baranom´ štvorminútová presilovka. Počas nej sa nepresadili Šoltés, Bačík a Kabáč. Tréner B. Bystrice Shedden príliš skoro odvolal brankára, 3:38 min. pred koncom sa hralo už v šiestich proti štyrom a po dvoch nevydarených pokusoch Kontosa pri mantineli napokon Ulander od mantinelu po vyhodil puk cez z obranného pásma presne do opustenej bránky HC ´05 – 3:1. Udialo sa tak za desať sekúnd. Po zápasníckej vložke Výhonského a Beaudryho 95 sekúnd pred koncom Ulander znovu vyhodil puk z podobnej pozície a bolo 4:1. Duel už iba tridsať sekúnd pred klaksónom korigoval po vyrazenom puku bekhendom pri ľavej žrdi Gilbert Gabor na konečných 4:2. V závere mladý Spišiak Groch sa chcel pustiť do Výhonského, ale ten s chladnou hlavou nezmyselnú výzvu odmietol.

HK GROTTO Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 4:2 (1:1, 0:0, 3:1) – stav série 3:3 /hrá sa na 4 víťazstvá/

Góly: 4. Majdan (LaPorte, Vartovník), 49. Majdan (Kerbashian), 57. Ulander, 59. Ulander (Kerbashian) – 6. Bačik (Gašpar, Luža), 60. Gabor (Holenda). Rozhodovali: Stano, Štefik – Gegáň, Šoltés, vylúčení na dve min.: 8:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 4652.

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Ališauskas, Žiak, Ouellet-Beaudry, Ulander, J. Valach, Malina, Groch – LaPorte, Vartovník, Vandas – Réway, Kerbashian, Verbeek – Rapáč, Bortňák, Majdan – Giľák, Myklucha, Džugan

Banská Bystrica: Belányi – Luža, Bačik, Cormier, Ryczek, Ďatelinka, Holenda – Gašpar, Tamáši, Výhonský – Šoltés, Kontos, Watling – Urbánek, Bíreš, Sukeľ – Jendek, G. Gabor, Kabáč.

Marton Hunor, asistent trénera Banskej Bystrice: „Prišli sme hrať hokej, ale chýbala nám iskra, aby sme dokončili tento zápas úspešne. Nevedeli sme to zlomiť, hoci sme sa snažili hrať hokej. Musíme ísť domov a ukončiť to v Banskej Bystrici. Musíme zapracovať znovu na presilovkách. Mohli sme tento zápas práve v početných výhodách ukončiť v náš prospech, najmä v závere počas štvorminútovej presilovky. Musíme sa na to pozrieť a popracovať na tom a využiť tieto špeciálne časy v poslednom zápase. Tam je už šanca pre oba tímy, my máme miernu výhodu, lebo hráme doma.“

Michal Kabáč, útočník Banskej Bystrice: „Vedeli sme o čo ide, chceli sme spraviť posledný krok, ktorý býva najťažší. Spišská chcela dnes viac a zaslúžila si vyhrať. Stav pre nás bol priaznivý, bolo 1:1. Domáci boli pod väčším tlakom. Rozdiel bol v tom, že súper chcel viac Nám v druhej tretine chýbali strely, netlačili sme sa do bránky. Na rozdiel od domáceho zápasu, že sme to tam hádzali pred bránku a z toho sme dali tri góly. Odrazilo sa nám to, ale v tomto stretnutí nám to chýbalo. Akurát na konci nám to tak padlo. Brankár Filip Belányi spravil čo mohol, inkasoval iba dvakrát, prvý z presilovky, druhý z prečíslenia súpera, za góly nemohol. Držal nás v zápase a aj vďaka nemu to bol vyrovnaný zápas. Chceli sme v závere otočiť zápas počas štvorminútovej presilovky, ale im to tam padlo skoro od bránkovej čiary. Stalo sa.  Presilovky nám nevyšli, tie majú lepšie Spišiaci. Musíme na tom zapracovať a treba viac strieľať. V pondelok musíme viac chcieť na ľade a vyhrať. Ak budeme hrať to, čo máme, tak sa nebojím toho, že by sme neboli úspešní.“

Filip Belányi, brankár Banskej Bystrice: „Bol to celkovo vyrovnaný zápas. Prvú tretinu sme mali navrch my, hoci sme zaspali trochu úvod. Druhú tretinu sme vypustili a tretia bola o góle a zlomili to napokon domáci. Dostal som dôveru v bránke, teší ma to, ja som sa cítil fajn. Prvý gól bol ťažký hneď v úvode, ale potom som sa do toho dostal po určitej dobe a bolo to fajn. Škoda že sme nevyhrali. Sedláček mi držal palce tak ako aj ja jemu držím, keď chytá. V závere dali Spišiaci šťastnejší gól do prázdnej bránky, nič s tým nenarobíme. Musíme dať v pondelok všetci do toho všetko a vyhrať siedmy zápas. Musíme urobiť menej chýb a dať viac gólov.“

Vlastimil Wojnar, tréner Sp. N. Vsi: „Bol to šiesty zápas, nechceli sme skončiť, chceli sme predĺžiť sériu, to sa aj podarilo. Vyhrali sme disciplinovanejším výkonom, systémovým hokejom. Musím vyzdvihnúť chlapcov v závere, ktorí ubránili štvorminútové oslabenie. Zamiešali sme so zostavou, Majdanovi to sadlo, dal gól v presilovke a potom ďalší v piatich proti piatim, prebudil sa a potrebujeme ho. Je to jeden z našich najlepších hráčov. Ideme do Banskej Bystrice, kde by sme to chceli zlomiť na našu stranu. Tam to bude všetko alebo nič, ja verím, že my budeme brať všetko.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR