Bystrickí hokejisti vyhrali v pohári s Martinom, z čela skupiny postupujú do ďalšej fázy + HLASY

0 /

Hokejisti HC‘ 05 Banská Bystrica zvíťazili v pondelok večer v zápase premiérového ročníka Tipsport Kaufland Cup-u v A – skupine na ľade HK Martin 6:4 a postúpili do ďalšej fázy tohto domáceho pohára. Zároveň skupinu vyhrali.

Duel začali lepšie Martinčania. Už v prvej minúte išiel Paulíny sám na nášho brankára, ale v koncovke zlyhal, nesadol mu dobre puk na hokejku. Potom nevyužil zaváhanie obrany ´baranov´ Barto, prenikol pred Gajana, no faulovaný strieľal nad hornú žŕdku. V presilovke mal tri šance Dírer, podržal nás vynikajúci gólman. Prvú príležitosť mali banskobystrickí hokejisti až v ôsmej minúte, Welsh sa pretlačil pred bránku, no Bernáta neprekonal a následne zoči – voči nemu neuspel ani Sloboda. O pár sekúnd však ´barani´ išli do vedenia, Vybíral zachytil nepresnú rozohrávku súpera pri mantineli, nakorčuľoval si do kruhu a parádne švihom zápästím mieril presne – 0:1. Potom sme si vytvorili tlak, najmä Mistele bol blízko ku gólu, ale domáci mohli vyrovnať z brejku, išli až sami dvaja na nášho brankára, Poliaček netrafil puk pred odkrytou svätyňou Gajana. Na útočný výpad sa vybral i náš obranca Petrinec, neuspel, no čo sa nepodarilo jemu, podarilo sa Sojkovi, ktorý ťažil z perfektnej prihrávky Fafráka spoza bránky a presadil sa voľný z predbránkového priestoru – 0:2. Následne ´barani´ ustáli štvorminútovú presilovku Martinčanov, po prieniku Burzíka z pravej strany zvonila žŕdka. Na opačnej strane voľný Giertl nepokoril Bernáta.

Druhú tretinu naši hokejisti začali obrovským tlakom, hrali aktívne, ale viaceré šance sme nedotiahli do konca. Najmä Sloboda sa ocitol voľný pred bránkou, ale mieril do bočnej siete. Martinčanov posadila na ´koňa´ naša nedisciplinovanosť a fauly. Hrali sme takmer dve minúty o troch a pykali za to. Z pravej strany sa trafil z mierneho uhla Poliaček, v pokľaku zakončil presne pod hornú žŕdku – 1:2. Následne využili domáci aj zostávajúcu početnú výhodu o jedného hráča, od modrej vystrelil Ligas a puk skončil od žŕdky za Gajanom – 2:2. V hre piatich proti piatim sme boli aktívnejší my, ale Winquist neskrotil puk pred odkrytou bránkou a na opačnej strane Nauš z rýchleho protiútoku nevyzrel na nášho gólmana. Prvú presilovku sme mali až v 33. minúte. V štvorici proti trom sme neuspeli, no v pätici proti štyrom sme predsa len skórovali. Z vrchnej časti kruhu pálil Ďatelinka a viedli sme – 2:3. Martinčania mohli vyrovnať po sóle Barta, v tutovke však nemieril presne. Bystričania často prepadávali v obrane, faulovali, ale domáci netrestali naše zaváhania, nevyužili ďalšiu presilovku. Po nej mal šancu bystrický útočník Fafrák, v poslednej sekunde stredného dejstva z metra neprekonal Bernáta.

Tretiu tretinu sme nezačali dobre. Fafrák inkasoval trest za vrazenie na mantinel a Dvořák sa v presilovke presadil z pravej strany – 3:3. V piatich proti piatim sme mali navrch, čo potvrdil ďalším gólom Vybíral v 45. minúte. Nikým nebránený sa mohol Bernáta spýtať kam to chce – 3:4. Potom sa ukázala šikovnosť nášho legionára Misteleho, najprv skoro nachytal gólmana Martina, keď mu prepadol puk, no z opakovanej akcie ho už prekonal po peknej prihrávke Winquista – 3:5. Martin ešte vztýčil hlavu, pretože opäť využil presilovku. Nauš na kolenách dokázal prihrať Dírerovi, ktorý trafil odkrytú časť našej bránky – 4:5. Posledné slovo mali napokon naši ´barani´. Šance domácich na zvrat či prípadnú remízu zmaril v 59. minúte Mistele. Prekorčuľoval zadákov súpera a nadvihnutou strelou opäť pokoril Bernáta – 4:6.

HK Martin – HC’05 Banská Bystrica 4:6 (0:2, 2:1, 2:3)

Góly: 27. Poliaček (Paulíny, Burzík), 28. Ligas (Pokrivčák, Dírer), 42. Dvořák (Paulíny), 57. Dírer (Nauš, Barto) – 8. Vybíral (Vašaš), 12. Sojka (Fafrák, Faško), 35. Ďatelinka (Winquist), 45. Vybíral (Giertl), 49. Mistele (Winquist, Ďatelinka), 59. Mistele (Welsh, Sloboda). Rozhodovali: M. Valach, Vido – Durmis, Hájnik. Vylúčení na 2. min: 3:11. Vyššie tresty: Fafrák (BB) 10 min. za vrazenie na mantinel. Presilovky: 4:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 350 (naplnené povolené maximum)

Martin: Bernát – Lavička, Ligas, Dvořák, Babka, Burzík, Bakala – Melcher, Murček, Poliaček – Nauš, Barto, Paulíny – Smidžár, Dírer, Pokrivčák – Kočalka, Grega, Rešetár

Banská Bystrica: Gajan – Ďatelinka, Welsh, Žiak, Demo, Zubák, Petrinec, Roman – Mistele, Winquist, M. Sloboda – Kabáč, Češík, Fafrák – Faško-Rudáš, Sojka, L. Lunter – Vybíral, Giertl, Vašaš

Norbert Javorčík, tréner HC 05 Banská Bystrica: „Z nášho pohľadu sa jednalo o výborný zápas v rámci prípravy, povedal by som, že až dramatický do samotného záveru. Veľmi dobrý z pohľadu mnohých herných situácií, ktoré sme si mali možnosť nacvičiť či vyskúšať z pohľadu aktuálneho stavu. Určite sme chceli oveľa viac z našej strany kontrolovať hru. Napríklad sme za určitého stavu mohli viackrát odskočiť súperovi na väčší rozdiel, hra v oslabení nás ale často dokázala dostať do situácie, kedy sa o výsledok bojovalo a nedokázali sme tak prevziať kontrolu nad zápasom.“

Miroslav Mosnár, tréner HK Martin: „Prvú tretinu sme mali problém adaptovať sa na rýchlosť súpera, aj keď tam boli nastrelené žŕdky. Súper bol agresívnejší smerom do bránky, aktívnejší v koncovke. V druhej tretine sme sa dostali do hry zásluhou presilových hier. Strelili sme dva góly a dokázali sme vyrovnať skóre. Hráči si viac začali veriť, cítili aj podporu zo strany divákov. Tretia tretina ukázala, že súper je viac priamočiarejší, čo v našej hre chýba. Hráčom sme túto potrebu prízvukovali, musia si ju však nastaviť sami vo svojich hlavách.“

Ivan Ďatelinka, obranca a kapitán HC ´05 Banská Bystrica: „Nezačali sme určite zle, viedli sme 2:0. Veľmi sympatická hra Martina nám ale skomplikovala cestu za víťazstvom. Veľa síl nás stáli početné vylúčenia na našej strane. Problémy sme ale zvládli a doviedli zápas do víťazného konca. Sme určite radi, že postupujeme ďalej. Je to však len príprava, nie je čas na emócie. Našej hre dávame potrebný tvar, učíme sa. Tréneri naďalej dávajú priestor novým hráčom, skúšajú zloženia formácií. Nacvičujeme si prejav počas presilových hier a hry v oslabení. Tento čas chceme využiť čo najaktívnejšie. Do Martina sa vždy rád vraciam, nie iba v pozícii súpera. Vstupom na ľadovú plochu sa mi vracajú spomienky. Zažil som tu veľmi pekné roky. Škoda len, že na zápasy nemôže chodiť viac divákov, aby si užili tieto chvíle so svojimi hráčmi. Pohár je určite príležitosťou pre fanúšikov prvoligových tímov, aby si užili zápasy s vyššie postavenými tímami. V Martine nikdy nechýbala divácka kulisa, či už počas prípravy alebo počas sezóny. Práve na toto teraz najviac dopláca šport.“

Branislav Bernát, brankár HK Martin: „Banskej Bystrici sme určite boli vyrovnaným súperom. Úvodná tretina bola rozlietaná aj keď so situáciou sa lepšie vysporiadal bystrický tím. V druhej tretine nám pomohli presilové hry, konečne sa nám podarilo skórovať. Vďaka vyrovnávajúcemu gólu prostrednú časť hry hodnotím veľmi pozitívne. V tretej tretine sme už boli oveľa aktívnejší, súper bol ale mimoriadne efektívny. Štvrtý gól padol prakticky z ničoho, nahodili puk, ktorý dorazili. Piaty gól pramenil z chyby pri preberaní hráčov, pričom šiesty by som pripísal na svoje konto, keďže mi puk prepadol. Takýto stav sa už ťažko doháňa. Sme určite veľmi sklamaní po súbojoch s extraligistami. Ak by nás rozstrieľali, pravdepodobne by sme si to tak nebrali. Všetky tri pohárové stretnutia boli naozaj vyrovnané, chýbalo len veľmi málo, aby sme postúpili ďalej. Určite boli vítaným spestrením prípravy ako takej. Škoda len opatrení, ktoré zabránili divákom vidieť tieto zápasy vo vyššom počte. Atmosféra by určite bola ešte lepšia, keďže nás fanúšikovia dokážu hnať dopredu a dostať z nás maximum. I napriek nízkemu počtu divákov, bolo ich počuť. Za normálnych okolností ich je tu minimálne trikrát toľko.“

Vladimír Vybíral, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Prvá tretina i napriek nášmu vedeniu 2:0 nebola dobrá. Púšťali sme Martin do šancí, mohlo sa nám to vypomstiť. Domáci hrozili hlavne z prečíslení a potom využili presilovky. Martin má dobré mužstvo, sú v ňom mladí hráči, dobre korčuľujú, čakali sme ťažký zápas, to sa aj potvrdilo. Musíme byť viac disciplinovanejší.“

Františk Poliaček, útočník Martina: „Prvá tretina nebola dobrá, trošku sme sa súpera zľakli, ale počas prestávky sme si povedali niečo v šatni a dali dva góly, vyrovnali stav. Mali sme v prvej tretine veľa šancí, no menej z hry. Ľad nebol dobrý, sme radi za presilovky, kde nám to padlo. Do tretej tretiny sme išli s tým, že dáme gól a neinkasujeme. Vyrovnali sme na 3:3, no už sme nepridali ďalší a neudržali sme to. Škoda toho.“

Autor: (bl), Foto: facebook