Bystričania po prvýkrát v sezóne pokorili Košice, duel na východe zlomili v predĺžení + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 33. kole Tipos extraligy uspeli na ľade Košíc a tamojších ´oceliarov´ zdolali 2:1 po predĺžení. Berú tak výhru za dva body aj bez chýbajúceho najproduktívnejšieho hráča Troocka (nehral pre trest), ďalej chýbajúceho zraneného kapitána Ďatelinku a takisto bez zranenej brankárskej jednotky Jakuba Sedláčka. Tím spod Urpína si pripísal siedmu výhru z posledných osem odohraných stretnutí a zaknihoval tretie víťazstvo v rade. Vôbec prvé v tejto sezóne nad Košicami.

V úvodnom dejstve diváci gól nevideli, hoci už v druhej minúte mohol otvárať skóre náš Šoltés. Následne na to zaujali už len príležitosti nášho Koja a domáceho Lineta a koncom prvej dvadsaťminútovky pohrozil dobrou strelou i zadák HC ´05 Bačik.

Banskobystrický obranca Patrik Bačík mal napokon prsty v otváracom góle zápasu, postaral sa oň v 27. minúte počas presilovej hry, keď mu prihrával Gašpar – 0:1. Už onedlho mohlo byť vyrovnané, no vo veľkej šanci Pollocka zaťahoval ručnú brzdu náš Brejčák, ktorého počínanie rozhodcovia „ocenili“ menším trestom. Z následnej presilovky košických „oceliarov“ vzišiel vyrovnávajúci gól, o ktorý sa postaral približne v polovici duelu práve faulovaný Pollock 1:1. Následne mal príležitosť exbystričan Patrik Lamper. Zlyhal po spolupráci s Linetom, aj keď časť pochvaly ide aj pre Bačika, ktorý v hodine dvanástej spoza košického hráča tam strkal hokejku! V závere prostrednej časti sa ´baranom´ naskytla možnosť presilovej hry, ktorú si prenášali aj do tretej tretiny.

Tam však prišlo vylúčenie Výhonského a skrátená presilovka domácich, ktorú Bystričania ustáli. Po nej mohli ísť dokonca do vedenia, keď Watling takmer potrestal zaváhanie košickej defenzívy, no v kombinácii so Šoltésom nedotiahli akciu do gólového konca. Gól neprinieslo ani naše prečíslenie v 46. minúte, do ktorého sa dostali zadáci HC ´05 Bača s Holendom. Úspech neslávila ani príležitosť Leskinena v presilovke Košíc z predbránkového priestoru, zaskvel sa Belányi. V riadnom hracom čase sa napokon nerozhodlo a tak nasledovalo predĺženie. V ňom ukázal skvelé individuálne schopnosti už v 43 sekunde Alex Tamáši, ktorý sa preštrikoval popri kapitánovi „oceliarov“ Chovanovi a následne nedal šancu ani Janusovi – 1:2.

Ziskom dvoch bodov v Košiciach sa hokejisti spod Urpína priblížili k šiestemu i piatemu miestu zaručujúcim priamy postup do play-off už iba na rozdiel dvoch bodov!

HC Košice – HC ´05 Banská Bystrica 1:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 30. Pollock (Jääskeläinen, Michal Chovan) – 27. Bačik (Gašpar, Bíreš), 62. Tamáši (Bačik, Šoltés). Rozhodovali: Moller, Smrek – Drblík, Durmis,  vylúčení na dve min.: 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 1958.

Košice: Janus – Romančík, Southorn, Novota, Olsson, Ferenc, Šedivý – Jääskeläinen, Michal Chovan, Paršin – Bartánus, Marek Slovák, Pollock – Lamper, Linet, Leskinen – Rogoň, Havrila, Tybor

Banská Bystrica: Belányi – Luža, Bačik, Kojo, J. Brejčák, Holenda, Matej Bača , Frídel – Urbánek, Kontos, Watling – J. Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jendek, Tamáši, Šoltés – Kabáč, G. Gabor, Výhonský

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Myslím si, že to bol dobrý zápas na sledovanie, pripomínalo to play-off. Oba celky hrali výborne vzadu, obom tímom sa podarilo využiť presilovku, brankári podržali svoje mužstvá keď bolo treba. Myslím si, že dnes sme boli trochu iným tímom, než tomu bolo, keď sme tu hrali naposledy. Bojovali sme, hrali tvrdo. Tamáši to v predĺžení urobil skvele. Hýbeme sa v tabuľke smerom nahor a toto sú pre nás dôležité dva body.“

Alex Tamáši, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Tak myslím si, že sme odohrali veľmi kvalitný zápas. Košice sme nepustili do nejakých väčších šancí. Treba si vždy zvyknúť na to väčšie ihrisko, lebo nie sme na ňom zvyknutí hrávať, no popasovali sme sa s tým veľmi dobre a získali sme dôležité dva body. Už v prvej tretine sme mali viacej dobrých šancí, ale nie vždy sa to premieňa, ale ako som povedal – dôležité dva body. V predĺžení je dôležité vyhrať to prvé buly, potom tím väčšinou kontroluje puk. My sme to zahrali fakt dobre, neodhadzovali sme zbytočne puky. Bačik mi to posunul, ja som videl, že ich hráč nemal nejakú rýchlosť, tak som skúsil cez neho prejsť, poslať to na bránku a padlo to tam. Teraz máme veľmi dobre našliapnuté, v šatni sme si povedali nejaký cieľ, ktorý chceme splniť a toho sa držíme. Ideme od zápasu k zápasu alebo skôr od tretiny k tretine. Vždy sa sústredíme na tých ďalších dvadsať minút, aby sme podali vždy sto percent. Ukazuje sa práca nového trénera, vidno, že má veľmi veľa skúseností. Ide z neho taký ten prirodzený rešpekt, čo nám je treba v kabíne. Nastavil nejaký systém a už sme sa ho naučili, čiže myslím si, že je to na veľmi dobrej ceste. Predkolo sme si zažili dve sezóny po sebe, stojí to strašne veľa síl, čiže chceme sa tomu vyhnúť. V play-off je to už nevyspytateľné, tam môže hocikto s hocikým vyhrať, takže sústredíme sa na tú šestku. Od začiatku sezóny sme taký tím, čo vyhráva viac vonku. Čiže myslím si, že z tých posledných 12 zápasov hráme 9 vonku, možno nám to aj viacej vyhovuje… Či tam je menší tlak… Neviem čím to je, že doma sa nám tak nedarí dá sa povedať, ale ako prišiel nový tréner, tak myslím, že to je na dobrej ceste.“

Dan Ceman, tréner Košíc: „Bol to play-off zápas, hralo sa už v takom móde. Skončilo to tesne v náš neprospech po predĺžení. Duel bol fyzicky náročný, tímy sa navzájom doťahovali, bolo to vyrovnané. Bolo aj badať, že máme v nohách viac zápasov za posledné dni, ale musíme isť ďalej, posúvať sa i napriek tomuto faktu a naďalej dobre hrať.“

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice na ľade súpera v nedeľu 29. januára o 16.00 hodineSpišskej Novej Vsi.

Autor: (job, web HC´05), Foto: Zdroj TASR