Baranom ´ruže nekvitli´ ani na Slovane, s novým brankárom Valentom utŕžili šestku + HLASY

6 /

V 19. kole Tipos extraligy hokejisti Banskej Bystrice nestačili v Bratislave na Slovan. Prehrali piaty duel v rade, tentoraz vyšším rozdielom 1:6. Medzi žrde sa postavil Michal Valent, ktorý prišiel do tímu bystrických ´baranov´ na výpomoc v rámci striedavých štartov z prvoligovej Žiliny. Trénerskú úlohu za odídenca Sheddena už druhýkrát zastával generálny manažér Ľuboš Pisár.

Skúsený Michal Valent už po dvadsiatich sekundách lovil puk zo siete. Po prihrávke od Takáča sa rozhodol pre zakončenie Chris Brown a tvrdou krížnou strelou príklepom poslal Slovan spoza kruhu do okamžitého vedenia 1:0. Po vyše troch minútach sa začínalo odznovu, keď Vela po individuálnom prieniku dokázal bekendovým zakončením zamestnať Godlu a vyrazený puk následne upratal do siete Mathew Wilkins1:1. A mohlo byť aj 1:2, ak by sa presadili pred bránkou najprv osamotený Gašpar a po ňom i tiesnený Petriska. V polovici tretiny zamestnal Valenta teč Pecarara, ktorý však tesne minul bránku, no v 15. minúte sa domáci opätovne ujali vedenia v päťminútovej presilovke, ktorú Slovanu „dožičili“ arbitri stretnutia po zákroku Franka Horu. Po posúdení videa obranca HC ´05 už nemohol zasiahnuť do stretnutia. O gólovú situáciu sa napokon postarali Preisinger a Pecararo, ktorý puk od korčule zadáka ´baranov´ Lužu upratal pri žrdi do bránky – 2:1.

Na ďalší gól sa čakalo do 24. minúty a opäť v ňom mali prsty „belasí“, keď sa po prihrávke od Romančíka dokázal presadiť presne mierenou strelou od modrej Takáč, Valent mal zakrytý výhľad – 3:1. Hráči bratislavského celku aj naďalej podkurovali Valentovi, no v 27. minúte prišiel únik Maceka, ktorý bol faulovaný a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie. K jeho realizácii sa odhodlal narodeninový oslávenec Bíreš, ktorý už viackrát takto našiel recept na súperových brankárov, no proti Godlovi neuspel a stav tak zostával 3:1. Za domácich hrozil najmä Werek, ktorého bol miestami plný ľad a v dobrom svetle sa prezentovala aj dvojica Takáč – Brown. Tým sa v 32. minúte takmer podarilo opäť rozvlniť sieť. Veľmi blízko ku gólu však bol aj Wilkins, keď v 34. minúte mieril do žŕdky. Priepasť medzi Banskou Bystricou a Slovanom sa zväčšila v 39. minúte. Zaúradoval Takáč a autor technického gólu Findlay, ktorý síce prekonal Valenta, no predchádzalo tomu posunutie bránky a na rad tak prišiel videorozhodca. Po preverení situácie bol gól prisúdený, aj keď bránka bola evidentne posunutá ešte pred zakončením bratislavského hráča – 4:1.

Hneď po 70 sekundách tretej časti mohlo prísť z hosťujúcej strany korigovanie výsledku, keď Minárik putoval na trestnú lavicu a k dispozícii mali ´barani´ presilovú hru. Opak bol však pravdou a na jej konci udrel Slovan aj piatykrát, v tomto prípade sa už gólu dočkal aktívny Werek, ktorý upravoval zo sólového úniku pohodlne na 5:1. Od tohto gólu neubehlo ani pol minúty a padol aj šiesty gól, keď sa v 44. minúte presadil bez prípravy z kruhu Šille6:1. Vo zvyšku stretnutia sa už prakticky nič zásadné neudialo, a tak Bystričania odchádzali z Bratislavy s „tenisovým“ výsledkom 1:6 z ich pohľadu.

HC Slovan Bratislava – HC ’05 Banská Bystrica 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)

Góly: 1. Brown (Takáč), 15. Pecararo (Preisinger), 24. Takáč (Romančík, Findlay), 39. Findlay (Takáč, Romančík), 44. Werek, 44. Šille (Török, Gachulinec) – 4. Wilkins (Vela). Rozhodovali: Hronský, T. Orolin – Valo, Kacej, vylúčení na 2. min.: 3:3, navyše: 13. Hora (B.Bystrica) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, diváci: 4879.

Slovan: Godla – Beňo, Lalonde, Golian, Romančík, Maier, Korenčík, Královič, Gachulinec – Takáč, Findlay, Brown – Ranford, Preisinger, Minárik – Žitný, Werek, Pecararo – Török, Šille, Jendek

Banská Bystrica: Belányi – Bačík, Luža, Žabka, Hora, Wilde, Ďatelinka, Pavúk – Wilkins, Vela, Adam – Petriska, Bíreš, Matoušek – Macek, Stránský, Výhonský – R. Faith, Sojka, Štrauch

Ľuboš Pisár, generálny manažér a dočasný tréner B. Bystrice: „Začali sme dvadsiatou sekundou, nedodržali sme to, čím sme chceli začať a stálo nás to gól hneď na začiatku. Myslím si, že tím ukázal silu v tom, že sme sa dostali naspäť, hra bola v poriadku, boli tam šance a vyrovnali sme na 1:1. Potom sme zobrali päťminútové vylúčenie, ktoré sme síce bránili dobre, ale trochu sa odklonilo od nás šťastie a tak to pokračovalo počas celého zápasu, keď sme nevyužili naše šance. Súper ukázal skúsenosti a kvalitu, keď po našich chybách bol schopný skórovať. Za stavu 5:1 už sa hral trošku iný hokej, Slovan dostal krídla, my sme robili chyby, ktoré Mišo Valent riešil za nás.“

Andrej Bíreš, útočník Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi hodnotí takýto zápas, myslím si, že ešte po prvej tretine sme boli v hre. V tej druhej sme už dostali zbytočné góly a ťažko sa z toho dostáva. Moje trestné strieľanie bolo určite jeden zo zlomových momentov, keby ho tam premením, tak je stav 3:2 a je to hneď otvorenejšie a dostali by sme novú chuť. Nepremenil som, oni dali gól, bolo 4:1 a to už bolo ťažko zvrátiť. Ťažko sa mi hodnotí aj ten nájazd, mal som na to reagovať inak. Je to viac o mne, nie o brankárovi, mal som to riešiť inak. My musíme ďalej na sebe pracovať, poučiť sa z tohto zápasu. Sezóna je ešte dlhá, je tam veľa zápasov, čiže musíme sa odraziť, pozrieť si, kde nastali chyby a v čom sa môžeme zlepšiť. Dočasný tréner priniesol impulz, ale nie je to v ňom, je to v nás hráčoch. Musíme na sebe tvrdo pracovať, aby sme sa dostali na tú víťaznú vlnu.“

Rudolf Jendek, asistent trénera Slovana: „Fantastický výkon Denisa Godlu, ktorý nás podržal v kľúčových momentoch. Z našej strany môžeme byť spokojní len s druhou polovičkou zápasu, pretože v prvej sme sa trápili, tak ako v predošlých zápasoch. Robili sme zbytočné chyby aj keď sme mali čisté puky. Rozhodujúce bolo, že sme dokázali streliť gól v päťminútovej presilovke. Je vidieť, že mužstvo hrá úplne inak, keď už trošku odskočíme súperovi a ukazujú sa tie kvality. Je tam presnosť prihrávok, krásne kombinácie. V určitých momentoch sme však zbytočne nervózni a to musíme odstrániť. Na tom musíme veľa pracovať.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie duel na ihrisku súpera, a to v piatok 24. novembra18.00 hodine v susednom Zvolene. Pôvodne mali hrať doma, ale stretnutie bolo preložené v rámci výmeny do Zvolena z dôvodu, že v tento deň večer sa na zimnom štadióne uskutoční koncertná show diskotékových interpretov 90-tych rokov.

Autor: (bl + web HC ´05), Foto: fb Slovan a HC ´05