Barani vyhrali vo Zvolene nad Michalovcami, Ceman chválil Beskorowanyho + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti nastúpili v sobotu večer vo Zvolene na svoj druhý prípravný zápas. Po prehre s prvoligistom v Bratislave si tentoraz zmerali sily s nováčikom našej najvyššej súťaže Michalovcami. Tento duel zvládli a vyhrali ho jasne 4:1.

Už v úvode stretnutia sme mali veľkú možnosť, konkrétne v 49 sekunde Hickmott, ale zblízka sa nepresadil. Následne sme nevyužili ani presilovku, ale o útočné akcie z našej strany nebola núdza. Po jednej z nich sme sa tešili z gólu v štrnástej minúte. Presadila sa štvrtá formácia mladíkov. Lukáš Lunter potiahol puk a aj keď ho zakončením nedostal za Suráka, dorážka fínskeho obrancu Villeho Räsänena sa ujala a prešla pomedzi jeho betóny – 1:0. V závere prvej tretiny sme ustáli dve oslabenia a na prestávku sme teda mohli ísť spokojnejší.

Žiaľ začiatok stredného dejstva nám nevyšiel. Opäť sme hrali v štyroch po faule Gabora a Michalovce početnú výhodu využili. Vyrovnali na 1:1 po krásnej akcii s rýchlymi prihrávkami. Tá posledná našla pred bránkoviskom voľného Mareka Mašlonku, ktorý druhým dotykom prestrelil Beskorowaneho. Mohlo byť aj horšie, pretože v 25. minúte mal dve šance Safaraleyev. Najskôr z otočky spomedzi kruhov zamieril tesne vedľa ľavej žrde a ešte dorážku poslal o milimetre vedľa tej pravej. Potom nastala situácia, že sa hralo na ľade v štyroch proti štyrom, súper však fauloval a avizované vylúčenie sme v pätici bez brankára využili. Od modrej vystrelil obranca Adam Žiak a Surák cez množstvo tiel pred sebou nevidel vôbec nič – 2:1.Na konci druhej tretiny sme ťažili už z riadnej presilovky. Hosťom sa nepodarilo dostať puk zo svojej tretiny, Dávid Šoltés zostal voľný medzi kruhmi a švihom prestrelil gólmana Michaloviec – 3:1.

V záverečnom dejstve sa súper snažil znížiť a zdramatizovať ešte tento duel. My sme však hrali umne, ustáli sme aj oslabenia a na konci zápasu ešte udreli. Pred štvrtým gólom si najprv Ján Brejčák (staronová posila ´baranov´) užil potlesk fanúšikov po tom ako zbil Lalancettea. Ten síce pri mantineli veľmi nemal záujem biť sa, ale začali sa obaja sekať a keď Brejčák vyštartoval päsťami, Kanaďan nemal na výber. Dostal naložené. Počas presilovky sa Bystričania nepresadili, no po jej skončení 49 sekúnd pred konečným klaksónom zostali v útočnej tretine a Mário Róth sa napokon presadil proti svojmu bývalému zamestnávateľovi – 4:1.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Imgema Michalovce 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 4. Räsänen (L. Lunter, Biro), 28. Žiak (Šoltés), 39. Šoltés (Gabor), 60. Róth (Jääskälainen, Šoltés) – 22. Mašlonka. Rozhodovali: Rojík, Štefik – Žák, Knižka. Diváci: 550.

B. Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Ďatelinka, Nemčík, Southorn, J. Brejčák, Mihálik, A. Žiak, Biro, Räsänen – Šoltés, Hrnka, Lamper – Hickmott, Tamáši, Jääskälainen – Róth, Gabor, Kabáč – L. Lunter, O. Giertl, Sojka

Michalovce: Surák (Trenčan) – Bdžoch, Mesikämmen, Dalhuisen, Kolba , Chalupa, Zekucia, Hopkovič, Novický – Juusela, Lalancette, Spilar – Mesároš, Galamboš, Hričina – Safaraleyev, Linet, Salonen – Giľák, Toma, Mašlonka

Vyjadrenia po zápase:

Tréner Banskej Bystrice Dan Ceman pre hokejovysvet.sk uviedol: „Oproti poslednému stretnutiu sme zlepšili niekoľko vecí. Každým dňom a zápasom sa snažíme zlepšovať. V tomto dueli sme boli lepší ako proti Bratislave. Páčil sa mi i výkon brankára Tylera Beskorowaneho. Je veľký, takže vykryje veľa priestoru. Som spokojný s jeho výkonom. Najskôr sme nechceli, aby chytal celý zápas, keďže na Slovensku je len pár dní, ale nakoniec ostal a svoje miesto si zastal. Čo sa týka ďalších zmien v zostave, Mike McMurtry odišiel domov z osobných dôvodov. Ešte nemáme rozhodnutie ako to bude ďalej, takže je to otvorené a uvidíme. Marek Bartánus bol chorý, čiže potreboval čas na oddych. V pondelok by mal byť späť na ľade.“

Banskobystričania museli hrať vo Zvolene, pretože na našom štadióne sa opravuje strecha. Ceman s daným stavom prác na hlavnej ploche nie je spokojný, keď pre daný portál ešte dodal: „Je to nesmierne frustrujúce. Musíme trénovať na hale B, kde sme už tri týždne. Navyše, vidíme, že práce na hale A sa nehýbu. Nemôže sa stať aby trojnásobný majster, ktorý ide reprezentovať nielen klub, ale celú ligu a krajinu do Ligy majstrov medzi najlepšie európske tímy, trénoval v hale, kde musí hocikedy prerušiť tréning kvôli tomu, že sa zahmlí ľadová plocha. Navyše, ihrisko je malé. Nemôžeme naplno pracovať na mnohých veciach. Všetci sa už veľmi tešíme do A haly. Uvidíme však čo sa stane. Pre hráčov aj trénerov je to frustrujúce. Budeme sa však snažiť odviesť čo najviac roboty aj napriek takýmto podmienkam. V Lige majstrov odovzdáme všetko. Verím, že situácia so štadiónom sa čo najskôr vyrieši.“

Strelec nášho posledného gólu Mário Róth pre oficiálny web HC ´05 povedal: „Na tento zápas som sa veľmi tešil, v michalovskom kádri je stále niekoľko chalanov, s ktorými som hrával. Som veľmi rád, že mi to tam padlo, teší to o to viac, že to bolo práve proti Michalovciam. Pri signalizovanom treste sme sa dobre držali na puku, Joona ma tam krásne našiel a už som to dával v podstate do prázdnej bránky.  Michalovce majú kvalitný tím, verím tomu, že budú konkurencieschopným súperom v Tipsport Lige. Teší ma, že sa vypracovali medzi elitu a teším sa na každý jeden vzájomný zápas proti nim.“

Oficiálny web ´baranov´ cituje aj nášho obrancu Adama Žiaka: „Čo sa týka gólu, držal som tam dlhšie puk na hokejke, videl som tam voľný priestor tak som skúsil vystreliť a padlo to tam. Bol to vyrovnaný zápas, v druhej tretine sme však išli do vedenia. Každým striedaním sme zlepšovali náš výkon a držali sme to skóre a nakoniec sme to dotiahli do úspešného konca. Na to, že sme hrali prvý zápas na väčšom klzisku to nebolo z našej strany zlé. Stále však máme veľa roboty pred sebou, každým dňom je to však lepšie a lepšie.”

Autor: (job), Foto: fb HC´05 a Dukla Ingem Michalovce