Stredoslovenské múzeum priblíži spôsoby odievania v dávnej minulosti

História
0 /

Móda je neodmysliteľnou súčasťou našich životov už od nepamäti. Neustále sa vyvíja a odzrkadľuje aktuálne obdobie. Presvedčiť sa o tom budú môcť aj návštevníci Matejovho domu, kde sa už tento víkend uskutoční podujatie Archeológia v Stredoslovenskom múzeu – Spôsoby odievania v období 400-800 n. l.

Stredoslovenské múzeum sa svojím programom už tradične zapája do Európskych dní archeológie. Tentoraz sa tematicky zameria na odev. Obliekanie sa je pritom činnosť, ktorú vykonávame každý deň rutinne. Výnimku tvoria výnimočné príležitosti, kedy si dávame na výbere našich šiat špeciálne záležať.

Návštevníkov Matejovho domu počas dvoch dní čaká pútavá prednáška archeologičky Mgr. Marty Ďuricovej, PhD., ktorá vás presvedčí o tom, že tento princíp fungoval už odpradávna.

„V mnohých prípadoch sa stretávam s názormi, že archeológia pracuje len s vykopávkami kostrových nálezov či črepín, na základe ktorých sa následne určujú historické udalosti. Aj odev nám však toho vie o danom období veľa prezradiť. My sa počas víkendu zameriame na obdobie sťahovania národov a úvodnú etapu včasného stredoveku na našom území,“

hovorí Marta Ďuricová.

Odievanie v období Veľkej Moravy

Odievanie v období Veľkej Moravy

Podujatie Archeológia v Stredoslovenskom múzeu – Spôsoby odievania v období 400-800 n. l. sa uskutoční 19. a 20. júna 2021 o 14:30  a 16:30 hod. V cene vstupenky je zahrnutá aj prehliadka expozície Matejovho domu. Stredoslovenské múzeum zároveň návštevníkom odporúča zakúpiť si vstupenku v predstihu, a to z dôvodu obmedzených kapacít.

Zdroj: Kristína Hatarová , Foto: archív