Nedeľné Potulky mestom v Mestskom hrade s Jozefom Ďuriančíkom

História
0 /

potulky mestom

Pri príležitosti 575. výročia prvej písomnej zmienky o Mestskom hrade v Banskej Bystrici Vás Informačné centrum mesta pozýva na zaujímavé rozprávanie o tejto národnej kultúrnej pamiatke. Uskutoční sa už túto nedeľu 11. júna v rámci júnových Potuliek mestom.

Júnové Potulky mestom

V prvej časti Vám historik Jozef Ďuriančik porozpráva o banskobystrickej akropole, jej sakrálnych a profánnych stavbách a častiach mestského hradu, ktoré sa stratili v dejinách času.

Účastníci prehliadky „V mestskom hrade“ sa s Jozefom Ďuriančikom zídu v nedeľu 11. júna 2017 o 14:00 hod. pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP 1. Poplatok sú 2 eurá, pre deti do 12 rokov v sprievode rodičov je  to zdarma.

Mestský hrad v Banskej Bystrici

Kedysi ho tvorilo niekoľko starobylých budov v centre mesta. Jeho úlohou bolo chrániť výnosy z ťažby medi a striebra a kráľovskú pokladnicu.

Mestský hrad vznikal postupne. Ako prvý začali v 13. storočí stavať farský kostol –neskororománsky Kostol Nanebovzatia Panny Márie, okolo ktorého v 15. storočí vyrástlo opevnenie. Prvotné zemné valy a palisády neskôr nahradili vysoké kamenné múry posilnené baštami a umelou vodnou priekopou.

V 16. storočí si turecké nebezpečenstvo vynútilo ich spevnenie a doplnenie. Z pôvodných hradieb sa zachovala asi štvrtina a zo štyroch bášt stoja tri: Farská, Banícka a Pisárska bašta.

Areál Mestského hradu tvorí okrem farského kostola a opevnenia mestského hradu aj Kostol sv. Kríža – Slovenský kostol z roku 1452 a Barbakan s vežou. Bol vstupnou bránou do hradu vybavenou padacím mostom ponad vodnú priekopu. Súčasnú barokovú podobu Barbakan nadobudol úpravami, ktoré si vynútil požiar v roku 1761. V roku 2005 – 2006 bola táto pamiatka  znovu rekonštruovaná.

Súčasťou Mestského hradu je aj neskorogotický Matejov dom z 15. storočia (dnes sú v ňom zbierky Stredoslovenského múzea) a pôvodne gotická, v súčasnosti renesančná Stará radnica – Praetórium, dnes sídlo Stredoslovenskej galérie, v ktorej sa pravidelne usporadúva bienále grafiky a rôzne premenlivé výstavy.

 

Zdroj: mesto BB, Foto: ilustračné