Remíza Dukly v Zlatých Moravciach, v dráme neudržala trojgólové vedenie + HLASY

13 /

V poslednom jesennom 18. kole Fortuna ligy banskobystrickí futbalisti remizovali v Zlatých Moravciach 4:4. Vyrovnávajúci zásah dostali až v piatej minúte nadstaveného času. Neudržali tak trojgólové vedenie, keď od 72. minúty hrali bez vylúčeného Záhumenského a až trikrát v oslabení inkasovali.

V prvom polčase mala futbalisti spod Urpína navrch. V deviatej minúte po rohu Faška nevyťažili nič zo závaru pred bránkou a o desať minút neskôr sa z uhla nepresadil dobrou strelou Richtárech, proti bol brankár Lukáč. Do koncovky sa dostal o pár sekúnd aj útočník Dukly Depetris, ktorý išiel po dlhšom čase do základnej zostavy, ale tiesnený Tomlom zavadila lopta o jeho druhú nohu v malom vápne. Z gólu sa Bystričania tešili v 23. minúte. Po rohovom kope Polievku hlavičkoval účinne na zadnej žrdi Jakub Uhrinčať a bolo 0:1. Tréner ViOn-u Ivan Galád zareagoval na tento zásah striedaním Pintéra za Pinteho a zmenou rozostavenia. Možnosť na vyrovnanie mal v 35. minúte Mondek, zakončoval však slabšie spoza šestnástky do stredu bránky, kde bol pozorný Hruška. Potom po centri Ďubeka hlavičkoval vedľa žrde Toml a Niarchosa pred prestávkou odzbrojil v sľubnej možnosti Faško, hoci zlatomoravecký útočník ešte aj v páde zakončoval.  Na prestávku sa teda išlo za stavu 0:1.

Po zmene strán sa najprv neujala strela Niarchosa z hranice veľkého vápna, Hruška podržal tím a ten sa mu za to odvďačil druhým gólom. Slávik z pravej strany prihral do stredu šestnástky, kde dobre operoval nohou David Depetris0:2. A to nebolo všetko, o ďalších päť minút bolo už 0:3, pretože Róbert Polievka sa šikovne uvoľnil otočkou cez dvoch hráčov súpera a z hranice veľkého vápna presne umiestnil loptu k žrdi, hoci si na ňu Lukáč trochu siahol, keď sa po nej vrhol, no gólu i tak nezabránil. Domáci napokon o malú chvíľu znížili, pretože Mondek razantne pálil v pokutovom území, lopta trafila hlavu Záhumenského, ktorý otrasený padajúc rukou priľahol loptu a pískala sa penalta. V 60. minúte ju bezpečne premenil kapitán ViOn-u Tomáš Ďubek, mieril k ľavej žrdi, Hruška sa vrhol k pravej – 1:3. Zlatomoravčania sa potom snažili, ale zmrazil ich v 69. minúte David Depetris. Po centri Polievku mu Suľa priklepol nešťastne z jeho pohľadu loptu a kanonier Dukly sa opäť z vnútra šestnástky nepomýlil – 1:4. Následne Depetrisa vystriedal Franko a o tri minúty na to videl druhú žltú kartu bystrický krajný obranca Záhumenský. Musel tak po následnej červenej putovať pod sprchy. A súper presilovku o jedného hráča v poli zvládol i vďaka striedajúcemu Brenkusovi. Najprv však pravačka Almeidu preverila schopnosti Hrušku, ktorý kapituloval v 75. minúte, pretože spomínaný Adam Brenkus sa dostal k vyrazenej lopte po hlavičke Migaľu a z voleja trafil presne k žrdi – 2:4. Prešli iba dve minúty a bolo 3:4. Po rohovom kope Brenkusa poslal centrovanú loptu do siete hlavou Ioannis Niarchos. Tento futbalista mohol o pár minút aj vyrovnať. Pretlačil sa k strele z bezprostrednej blízkosti a vyprášil rukavice Hrušku. Dukla sa zamerala na defenzívu a keď už sa zdalo, že by mohla brať všetky body, prišla piata posledná nadstavená minúta a rozhodujúci okamih. Po predchádzajúcom strete bol bystrický stopér Willwéber ošetrovaný mimo hracej plochy, naši futbalisti tak hrali o dvoch menej, čo využil Brenkus na prihrávku do pravej strany Suľovi, ten prudko prihral do šestnástky a v nej sa presadil ďalší striedajúci žolík Galáda Tomáš Vestenický4:4. Následne ešte videl druhú žltú kartu za protesty tréner Banskej Bystrice Michal Ščasný a aj on musel opustiť predčasne ihrisko. Potom už iba zaznel hvizd rozhodcu Ziembu, ktorý čelil veľkej kritike zo strany hráčov spod Urpína.

Dukla nevyhrala v štvrtom zápase v rade, avšak so Zlatými Moravcami neprehrala desiaty súťažný duel po sebe. Jeseň ukončila cennou remízou a v tabuľke môže prezimovať na ôsmej priečke, ak ju na deviatu nezosunú práve Zlatomoravčania, ktorí odohrajú ešte dva ligové dohrávané duely. Na bystrický tím strácajú aktuálne tri body.

FC ViOn Zlaté Moravce – MFK Dukla Banská Bystrica 4:4 (0:1)

Góly: 60. Ďubek (z 11 m), 75. Brenkus, 77. Niarchos, 90+5. Vestenický – 23. Uhrinčať, 51. a 69. Depetris, 56. Polievka, ŽK: Šuvalija – Záhumenský, Rymarenko, Willwéber, Ščasný (tréner), Hanes, ČK: 72. Záhumenský po 2ŽK, 90+6 Ščasný (tréner) za hrubé nešportové správanie. Rozhodovali: Ziemba – Kmec, Halíček. Diváci: 2013.

Štatistické okienko:

Držanie lopty: 62 % : 38 %. Strely na bránku: 8:4. Strely mimo bránku: 4:3. Rohové kopy: 6:5. Ofsajdy: 0:5. Fauly: 17:13.

Zostavy a striedania:

Zlaté Moravce: Lukáč – Čonka (83. Vestenický), Šuvalija, Toml, Šula – Múdry (73. Brenkus), Ďubek, Pintér (25. Pinte) – Mondek, Niarchos, Almeida

Banská Bystrica: Hruška – Záhumenský, Willweber, Uhrinčať, Migaľa – Rymarenko (87. Ľupták), Richtárech (87. Kupčík), Faško, Slávik – Polievka (79. Hanes), Depetris (70. Franko)

Hlasy po zápase (zdroj TASR):

Michal Ščasný, tréner Dukly: „Chcem, aby táto tlačovka bola bez emócií a nie ako tomu bolo na konci stretnutia. Gratulujem domácim k remíze a trénerovi Ivanovi Galádovi k tomu, že odkedy prevzal mužstvo ešte v lige neprehral. Myslím si, že hlavne jeden pán by mal chrániť zdravie hráčov. Ľubo Willwéber má zlomený nos, Uhrinčať má vykĺbené rameno avšak v týchto prípadoch nebol pískaný ani faul. Vrátim sa k stretnutiu s Dunajskou Stredou, kde sme mali kopať pokutový kop , na našu písomnú sťažnosť nám prišiel list, že sme mali pravdu, ale body nám nikto nevráti. Toto, čo predvádzajú páni na hracej ploche je niečo nemysliteľné.“

Ivan Galád, tréner Zlatých Moraviec: „Banská Bystrica sa ukázala ako progresívne mužstvo, ktoré vie čo chce hrať. Prehrávali sme dvakrát o tri góly, ale stále sme chceli s pokorou hrať až do konca. Som hrdý na našich chlapcov, že dreli až do samého konca a som šťastný za nich, že sa im podarilo vyrovnať. Mám rád , keď sú v stretnutí emócie, ale len tie pozitívne. Som smutný, že na strane Dukly sú zranení hráči, ale určite v tom nehľadajte žiaden úmysel z našej strany.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly pre TV Markíza: „Udiali si veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť ani my. Nás to potom stojí veľa síl a nebolo to prvýkrát. Vylúčili nám hráča a domáci sa dostali do laufu. Prišli situácie, ktoré komentovať nechcem. Nech si spraví každý svoj obraz o tom, čo sa udialo.“

1. Slovan 35b**, 2. D. Streda 35b*, 3. Trnava 31b*, 4. Podbrezová 29b, 5. Ružomberok 23b***, 6. Žilina 22b, 7. Michalovce 21b*, 8. B. BYSTRICA 21b, 9. Trenčín 20b, 10. Z. Moravce 18b**, 11. Skalica 16b, 12. L. Mikuláš 9b.