2 /

V 3. kole nadstavby o udržanie sa vo futbalovej Niké ligy Banskobystričania bez zranených kapitána Polievku a stopéra Godála zdolali Trenčín 4:2 a poistili si siedme miesto v tabuľke. Tím spod hradu Matúša Čáka musel meniť na poslednú chvíľu v zostave brankárov, na rozcvičke sa totiž zranil Kukučka a nahradil ho Vozinha, ktorý výkonom nepresvedčil. Duel koučoval z lavičky asistent Peter Kleščík za potrestaného Iliju Stolicu.

Do vedenia išli po štvrťhodine hry aktívnejší hostia exportnou strelou Gajdoša z 25 m do horného rohu bránky – 0:1. Lenže domáci potom prepli na vyššie obrátky a začali si vytvárať šance. Dve mal Rymarenko z ľavej strany šestnástky, keď najprv slabo vystrelil a potom už presnejšie do vrchných poschodí k žrdi, Vozinha loptu stihol vyraziť. V tridsiatej minúte spoza rohu šestnástky zatočil loptu Záhumenský a tá zaplachtila nad vzdialenejšou ´šibenicou´. O päť minút na to mohol pridať druhý gól na opačnej strane Gajdoš, z 15 metrov poriadne natiahol Hrušku, ktorý loptu s námahou vytesnil. Bol to kľúčový okamih, pretože namiesto 0:2 bolo 1:1. Hlinka unikal po pravej strane, poslal loptu za zle vybehnutého Vozinhu a aj keď ju Kmeť vykopával z bránkovej čiary, pískala sa penalta za faul brankára AS na bystrického hráča a tú v 39. minúte premenil Martin Rymarenko. Počkal si kam sa vrhne brankár a potom ho poľahky prekonal pokusom do opačnej strany. A to nebolo všetko. V poslednej minúte prvého polčasu po prihrávke Záhumenského Tibor Slebodník prešiel po ľavej strane v šestnástke cez Uchegbu a vychutnal si Vozinhu, ktorý pozične nezvládol situáciu a inkasoval k bližšej žrdi – 2:1.

V druhom dejstve Trenčania dve šance nevyužili, keď najprv Kupusović v páde spoza päťky poslal loptu tesne vedľa vzdialenejšej žrde odkrytej svätyne a potom sa neujala ani tvrdá strela Ibrahima z asi 17 metrov, pretože ju adresoval do stredu bránky, kde stál Hruška. A vzápätí po tejto nevyužitej príležitosti sa dostal za obranu hostí striedajúci David Depetris  a trestal zaváhanie v defenzíve súpera i gólmana Vozinhu, keď sa presadil z ľavej strany šestnástky skúseným spôsobom a po troch minútach pobytu na ihrisku preukázal kanonierske schopnosti – 3:1. Hostia ešte zdvihli hlavu v 82. minúte, keď si na center Sundaya nabehol Emeka a pohotovou strelou znížil na 3:2. Avšak domácim sa následne naskytol únik po pravej strane, loptu potiahol Marquinho a naservíroval ju do malého vápna, kde pridal pred odkrytou bránkou 11 gól v sezóne Martin Rymarenko a uzavrel stav na 4:2. Strelecky sa tak vyrovnal Róbertovi Polievkovi a spolu s ním je na čele tabuľky strelcov Niké ligy. V poslednej minúte mohol Trenčín znížiť na 4:3 po hlavičke Emeku, Hruška mal aj šťastie, pretože ho lopta trafila na čiare a napokon sa jej i s menšími problémami zmocnil a nepripustil dorážku.

Vstup na zápas bol zdarma a otvorená bola iba hlavná tribúna, na ktorú diváci mohli ísť, inde sa na svoje miesto nedostali. Zároveň mali možnosť finančne podporiť trojročnú Elizabetku, ktorá bojuje s detskou mozgovou obrnou. Klub zorganizoval charitatívnu zbierku.

MFK Dukla Banská Bystrica – AS Trenčín 4:2 (2:1)

Góly: 39. a 85. Rymarenko (prvý z 11m), 45. Slebodník, 66. Depetris – 16. Gajdoš, 82. Emeka. ŽK: Pišoja – Vozinha, Bondarenko. Rozhodovali: Smolák – Košecký, Kuba. Diváci: 1600 (vstup zdarma).

Banská Bystrica: Hruška – Mensah, Willwéber, Migaľa – Pišoja, Hlinka (90+1 Guimarães), Richtárech (86. Považanec), Záhumenský – Veselovský (63. Depetris), Rymarenko (90+1 Hanes), Slebodník (62. Marquinho)

Trenčín: Vozinha – Kmeť, Bondarenko (86. Hájovský), Stojsavljevič, Skovajsa – Bariš – Uchegbu (60. Gong), Ibrahim (86. Donkor), Gajdoš (72. Derlek), Sunday – Kupusović (72. Emeka)

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: „Súper mal lepší vstup do zápasu, mal lepšiu pätnásťminútovku, podarilo sa mu streliť gól. Pre mňa bolo dôležité ako moji zverenci zareagovali na túto situáciu. Od momentu inkasovaného gólu sa snažili plniť veci, ktoré sme si povedali. Boli dostatočne agresívni, snažili sa prehusťovať priestory, ktoré sme si povedali a z toho pramenili aj brejkové situácie a vytváranie si šancí. Dôležité bolo, že už do konca polčasu sme otočili výsledok a chlapci tomu uverili aj do druhého polčasu a nedovolili Trenčanom vytvoriť si až toľko veľa príležitostí ako si zvyknú vytvárať v zápasoch. Kľúčové bolo i to, že sme boli efektívni a dali sme až štyri góly. Za dnešný prístup gratulujem hráčom a verím, že budeme takto pokračovať v ďalších zápasoch. Ešte som nemal v mužstve dvoch najlepších strelcov súťaže, je to taká rarita. Ale dobre vieme, ako fungoval aj Robo s „Rymom“, keď boli spolu, že si vedeli na tie góly aj prihrať. Dnes Robo nebol na ihrisku a bolo vidieť, že spolupráca Ryma, aj s tými ďalšími ofenzívnymi hráčmi, že sa vie dostávať do tých šancí a vie ich premieňať. Takže im gratulujem k tomuto, že sa mu podarilo dať dva góly a bol ochotný pre to pracovať.“

Martin Rymarenko, strelec dvoch gólov Banskej Bystrice: „Je to pekná vizitka pre celý klub aj pre nás jednotlivcov, že sme dvaja hráči na čele tabuľky strelcov. Ja dúfam, že Robo sa dá čo najskôr dokopy, aby sme si to mohli rozdať spolu na ihrisku a potiahnuť Duklu k dobrému umiestneniu. V zápase sme do 15. minúty mali trošku problém s vysokým pressingom Trenčína, aj sme ich nechávali hrať, ale od tej pätnástej-dvadsiatej minúty sme sa im vyrovnali a dovolím si tvrdiť, že sme v určitých fázach boli i lepší. Je z toho zaslúžené víťazstvo. Potrebovali sme už túto domácu výhru, aj to herné prekliatie zlomiť. Chvalabohu sa to dnes podarilo a sme za to veľmi radi. Čo sa týka mojich gólov, pri penalte som si počkal na pohyb brankára a vystrelil do druhej strany. Pri mojom druhom góle krásna prihrávka Marqiunha. Ja som bol tam, kde som mal byť a doklepol som to už iba do prázdnej bránky. Určite nie je jednoduché hrať bez Roba Polievku, je to naša ústredná postava, bez neho sa hrá ťažšie. Sú tu ale iní chalani, ktorí dnes ukázali, že ho vedia plnohodnotne zastúpiť a sme za to radi, aj za nich. A čo sa týka nejakých streleckých pretekov s Robom, možno ho teraz počkám štyri zápasy a nedám gól, uvidíme (smiech). Ale nie, ja verím, že sa dá čo najskôr do poriadku aj s ´Godym´ a obaja nám opäť pomôžu na ihrisku.“

David Depetris, strelec tretieho a víťazného gólu Banskej Bystrice: „Túžil som dať gól, chcel som pomôcť chlapcom. Musím priznať, že som bol trošku zaskočený, čakal som, že budem hrať od začiatku. Bol som ´nasratý´, ale keď je hráč ´nasratý´, tak má takto odpovedať na ihrisku. Inak zápas to bol dobrý, padlo v ňom šesť gólov. Na začiatku bolo tempo menšie, ale potom sa už chalani rozbehli, takisto aj Trenčania, takže bol to zaujímavý zápas. Bolo dobré, že sme to otočili z 0:1 na 3:1, hostia dali na 3:2, ale my sme dali na 4:2, takže bolo to super. Doma sme už chceli vyhrať, potrebovali sme to. Proti Trenčínu, ktorý hrá dobre a tlačí väčšinu tímov, si víťazstvo ceníme. Pri tom mojom góle som spravil šprint ako Mbappé (smiech), ale nie… Išiel som za obranu, potom som videl, že brankár už akosi nestíha, tak som spravil kľučku a ľavačkou som dal do prázdnej bránky. Vyzeralo to ľahko, ale bol to celkom pekný gól.“

Artur Gajdoš, strelec úvodného gólu zápasu v drese Trenčína: „Začali sme dobre, dal som gól, viedli sme 1:0. Potom sme začali robiť ľahké chyby, nezískavali sme loptu na polovici súpera a objavili sa chyby vzadu a do polčasu sme prehrávali 1:2. V druhom dejstve sme sa s tým snažili niečo robiť, mali sme tam šance i ďalšie dobré situácie na 2:2, no nepadlo nám to a súper dal následne z protiútoku na 3:1 a už to bolo pre nás ťažké. Nemôže s nami takto zamávať sklamanie, že sme neuhrali prvú šestku. Trápime sa a musíme so sebou niečo spraviť a začať vyhrávať. V prvom polčase sme sa v teplom počasí pri presingu veľa nabehali, ubudlo nám síl a tie nám chýbali vzadu, preto súper chodil poľahky na našu bránku. Čo sa týka Vozinhu, bolo to pre neho nepríjemné, že išiel takto narýchlo chytať, musel sa na rýchlo pripraviť. Avšak sme profíci a musí sa s tým vysporiadať.“

Tibor Slebodník, strelec druhého gólu Dukly pre web mfkdukla.sk: „Pri góle som si tam nabehol a videl som, že súper nestíha. Tak som sa pred neho natlačil a brankár asi čakal, že to dám na zadnú tyč. Konečne mi to tam po troch rokoch padlo, takže som šťastný. Som rád, že som pomohol mužstvu, že sme získali tri body, to je najdôležitejšie. Doma sme boli nejakí prekliati, tie výkony neboli najlepšie. Aj dnes Trenčín držal loptu, ale my sme to zvládli, dali sme im štyri góly. Ukázali sme, že máme kvalitu aj vpredu. Síce sme hrali bez najlepšieho hráča, ale aj tak sme ukázali, že vieme hrať futbal.“

Peter Kleščík, zastupujúci tréner Trenčína: „Mali sme slušný vstup do zápasu. V úvodnej štvrťhodine sme išli podľa plánu,  s ktorým sme prišli na ihrisko a podarilo sa nám streliť aj krásny gól Arturom Gajdošom. Po tomto góle išla naša energia, agresivita i nasadenie nadol. Súper to využil na strelenie dvoch gólov. Scenár z úvodu prvého polčasu sa zopakoval aj v tom druhom, kedy sme si vypracovali šancu na vyrovnanie, ale nepodarilo sa nám ju premeniť. Vzápätí sme inkasovali z protiútoku, kedy sme nevystupovali, nehrali na ofsajd a súper to využil. Rozdiel dvoch gólov bol už zložitý na doháňanie, no podarilo sa nám ešte znížiť na 3:2. Pri našom následnom risku sa Bystrici podarilo streliť štvrtý gól. Pokiaľ chceme pomýšľať na úspech v ďalších kolách, tak musíme sa prezentovať väčším nasadením, ochotou, agresivitou a lepším prístupom, lebo bude ťažké vyhrávať v tejto spodnej šestke tabuľky zápasy, pokiaľ to nebude o nasadení, vôli a ochote pobiť sa o výsledok. To nám v posledných dueloch chýbalo.“

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia na ihrisku súpera, a to v sobotu 6. apríla o 18.00 hodine v Košiciach proti tamojšiemu FC.

Autor: (irb), Foto: fb a web MFK Dukla