14 /

Futbalisti Sásovej sa vyrovnali v Slovenskom pohári banskobystrickej Dukle. Ako druhý zástupca z nášho okresu postúpili už do štvrtého kola. A opäť na penalty! V prvom kole na pokutové kopy zdolali ´Sásovänia´ štvrtoligovú Šalkovú, v druhom treťoligovú Kováčovú a tentoraz vo štvrtok večer aj Málinec, ktorý kraľuje v piatej lige skupine D bez jedinej prehry. Náš celok z piatej ligy skupiny C môže v štvrtom kole Slovnaft Cup-u pokojne vyfasovať aj bratislavský Slovan.

Duel v Sásovej bol v prvom polčase poznačený taktikou z oboch strán. Viac sa snažili domáci, akcie ťahali najmä po ľavej strane, kde ´vyčíňali´ sfanatizovaní fanúšikovia Málinca. Prišlo ich zhruba 60. V desiatej minúte Savič posielal dobrú loptu do päťky, no pred Vozárom dobre zasiahol brankár hostí. Tomu potom pomohlo aj šťastie pri veľkej šanci Markoviča, ktorý sa nepresadil zoči – voči. Náš celok na dve – tri minúty súpera mierne zatlačil, no nevyužil sériu rohových kopov. Málinčania pohrozili v 22. minúte, po rohu hlavičkoval Kelement tesne nad brvno. Po polhodine hry mal šancu hosťujúci Melich, pálil však do stredu bránky, kde bol Čavoj. Záver polčasu patril i napriek nevôli priaznivcov z Ipeľskej doliny futbalistom Sásovej. Tí sa snažili nevšímať si ich vulgárne urážky a mohli ísť do vedenia po dlhom centri Svinteka, keď Savič v šestnástke parádne sklepol loptu pre Veselovského, no ten mieril nad brvno.

V druhom polčase sa prezentoval dobrými možnosťami najprv Málinec. Obávaný Blahuta strieľal z vyše 20 metrov nad bránku a Rutkaj dával gól našťastie pre náš celok z ofsajdu. Fanúšikovia hosťujúceho fans sa snažili povzbudzovať svoj celok, no viackrát narúšali duel nevyberanými slovami na adresu rozhodcov i hráčov, miestami až škriekali. Umlčať ich azda nachvíľu mohol skúsený Savič, z rohového kopu zakrútil loptu medzi žrde, iba s námahou ju jednou rukou vyrazil gólman Janšto. Po hodine hry to vyskúšal z väčšej vzdialenosti hosťujúci Karlík a len tesne minul horný vinkeľ Čavojovej svätyne. Na opačnej strane Savič z priameho kopu poslal loptu takisto pár centimetrov nad bránku. Do hry potom nastúpil hrajúci tréner Sásovej Dubovický a oživil útok. Po jeho centri z pravej strany na vzdialenejšiu žrď mal tutovku na kopačke skúsený Svintek, vychytal ho Janšto. Domáci nevyužili niekoľko štandardiek a mohli za to pykať. V závere totiž dvakrát pohrozil Kelement, najprv dobre strieľal spoza šestnástky, zaskvel sa Čavoj a v predposlednej minúte hlavičkoval po rohu úplne voľný nad brvno. V nadstavenom čase mohol náš celok rozhodnúť z priameho kopu zo 17 metrov. Savič síce pekne obstrelil múr, ale lopta išla meter vedľa žrde.

Rozuzlenie priniesli penalty. Hostia tri v rade nepremenili, ´Sásovänia´ dve áno, avšak súper ešte znížil na 2:1. Rozhodovala teda štvrtá séria , loptu si na biely bod postavil skúsený Tomáš Ondrejka a pokoril nahnevaného Janšta. Duel teda vyhralo naše mužstvo po pokutových kopoch 3:1 a tešilo sa z postupu do štvrtého kola. Súper prehru nezvládol po psychickej stránke a vyrobil škody na šatni, ktoré bude musieť po zápase a fotografiách delegáta každopádne uhradiť i s pokutou. Tá hrozí aj realizačnému tímu, keďže nerešpektoval pravidlá o zákaze fajčenia na lavičke počas celého zápasu (zachytené aj v našej fotogalérii).

ŠK Sásová – TJ Jednota Málinec 0:0 na pokutové kopy 3:1

Góly: žiadne. Rozhodoval: Zemko. ŽK: bez kariet. Diváci: 500.

Súpiska Sásovej: Čavoj – Ľalik, D. Vozár, Svintek, Gibala (52. M. Turčan), Mádel, M. Markovič, Veselovský, Fatľa (68. Dubovický), T. Ondrejka, Savič /K/.

Andrej Dubovický, hrajúci tréner Sásovej: „Zápas mal patričnú kvalitu, spĺňal štvrtoligové parametre. Celý zápas sa hralo hore – dole, z jednej strany na druhú. Hra sa prelínala, šance či pološance mali oba tímy. Gól v riadnom hracom čase nepadol, možno aj preto, že si mužstvá uvedomovali dôležitosť pohárového stretnutia a postupu iba na základe výsledku tohto jedného duelu bez možnosti odvety. Z taktického hľadiska to teda bolo aj o defenzíve. Zápas i napriek tomu bavil ľudí i hráčov, mal všetko čo má mať. Penalty špeciálne netrénujeme, možno si niekto z mojich zverencov po tréningu či cez tréning nejakú kopne. Odvážnemu dnes šťastie prialo. My sa snažíme ísť naproti tomu šťastiu, naklonilo sa napokon na našu stranu a postúpili sme.“

Jaroslav Čavoj, brankár Sásovej: „Chceli sme tento zápas rozhodnúť počas 90-tich minút, nedúfali sme, že by sa to opäť dostalo k penaltám. Nakoniec i so šťastím to vyšlo, ale ideme mu naproti. V Slovenskom pohári si to užívame, liga je trošku iná pesnička, ale chytili sme sa v ostatnom zápase v Priechode a to sme chceli dnes potvrdiť pred fantastickými divákmi. Klobúk dole aj pred fanúšikmi z Málinca. Bola tu skvelá atmosféra a diváci videli kvalitný zápas. Na penalty si verím. Nemám v nich ako brankár čo stratiť. Idem do toho naplno a buď to vyjde alebo nevyjde. Všetci sme si verili na penalty, že to môžeme dať aj na tretíkrát. V štvrtom kole pohára si želáme mužstvo z Fortuna ligy, nech aj v Sásovej je futbalový sviatok tak ako bol v Jakube či v Podkoniciach.“

Tomáš Ondrejka, obranca Sásovej, autor poslednej víťaznej penalty na 3:1: „Kopal som asi najdôležitejšiu penaltu v mojej hráčskej kariére. Bola dôležitá nielen pre mňa, ale pre celý náš tím. Premenil som ju našťastie, postúpili sme v pohári a to je hlavné. Všetci sme bojovali až do samého konca. Mali sme ťažkého súpera, hostia boli behaví, v útoku tvrdí, no ja som sa tiež nedal. Duel bol celkovo vyrovnaný. Ponáhľal som sa naň z roboty, prišiel som neskoro na zraz, bol som aj trošku unavený, v obrane ma pritom čakala značná práca. Penalty netrénujeme, no ja som ich už pár kopal, išiel som v podstate pri tej mojej na istotu. Postup je najväčším úspechom tohto klubu. V štvrtom kole chceme určite tím z najvyššej súťaže, radi by sme privítali bratislavský Slovan.“

V štvrtom kole Slovnaft Cup-u je teda okrem banskobystrickej Dukly aj piatoligová Sásová. Obe mužstvá dostanú súperov na základe nového žrebovania.

Autor: (job), Foto: autor z daného zápasu