4 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly v jedenástom kole druhej ligy vyhrali vo Zvolene nad béčkom Žiliny 3:2 a držia si prvé miesto v tabuľke. Nastúpili v oklieštenej zostave, keď pre rôzne zdravotné problémy nemohli zasiahnuť do hry zadáci Kupčík či Migaľa a ani útočník Šulc. Aj ďalší hráči mali menšie zranenia, ale zabojovali na ihrisku a výsledkom sú ďalšie tri cenné body. Bol to náš posledný domáci zápas vo Zvolene, o dva týždne odohráme duel už na vynovených banskobystrických Štiavničkách.

Dukla nezačala ideálne, v úvode bola príliš opatrná, hostia ťažili z rýchlosti a väčšej pohyblivosti, dobre napádali našich futbalistov, často boli na lopte. Prví sme však pohrozili my. Najprv po odvrátenej štandardke Polievku zakončoval spoza šestnástky Ľupták nepresne a z priameho kopu z asi dvadsiatich metrov pálil kapitán Polievka nad brvno. Žilinčania udreli po akcii z pravej strany, loptu si za šestnástkou dobre spracoval Bari a parádne vystrelil k pravej žrdi, Hruška sa vrhol po lopte, ale nemal nárok – 0:1. Následne tréner Varga zmenil rozostavenie, keď krajných stredopoliarov stiahol do obrany, Vajdu vysunul na predstopéra a táto zmena priniesla ovocie. Vyrovnali sme po akcii z ľavej strany, Polievka vnikol do šestnástky, dobre vystrelil, Belko loptu iba vyrazil a David Depetris bol v správnom čase na správnom mieste, nemal problém skórovať pred prázdnou bránkou – 1:1. Dostali sme krídla, mali sme prevahu a vyťažili sme z nej aj druhý gól po peknej kombinácii. Polievka z ľavej strany šestnástky našiel perfektnou prihrávkou na pravej voľného Svena Jurčišina a ten sa pred odkrytou svätyňou súpera nemýlil – 2:1. Hostia do prestávky mohli vyrovnať po našej menšej nepozornosti, Bari totiž z ľavej strany poslal peknú loptu na Gerebenitsa, ktorý bol na vrchu pokutového územia, ale Hruška dobre vybehol, zmenil útočníkovi ´Šošonov´ strelecký uhol a aj parádne zasiahol nohami i rukami. Na prestávku sa teda išlo i jeho zásluhou za stavu 2:1.

Po zmene strán sme rýchlo išli do dvojgólového vedenia, pretože v 49. minúte šikovne prenikal do veľkého vápna Polievka, bol v ňom podkopnutý Majdanom, pískala sa teda penalta, ktorú bezpečne s prehľadom premenil David Depetris3:1. Lenže pokutový kop sa o päť minút neskôr pískal aj na opačnej strane. Majdan sa preštrikoval z pravej strany do našej šestnástky, v nej ho mal faulovať Slaninka a rovnako bezpečne premenil nariadenú jedenástku i kapitán žilinskej rezervy Paur3:2. Potom sme už videli pomenej príležitostí, Dukla mala viacero štandardiek, ale nevyťažila z nich vyloženú šancu, zaujímavá mohla byť obaľovačka Richtárecha spoza pokutového územia, keď sa k nemu dostala odrazená lopta po rohu, ale náš stredopoliar nemal presnú mušku. V sedemdesiatej minúte diváci zatlieskali akcii Polievku, ktorý si netradične na pravej strane narazil loptu s Depetrisom a napokon zakončil do žrde. V závere sme sa už sústredili najmä na obranu, do hry išiel niekdajší kapitán Dukly Viktor Pečovský, samozrejme v žilinskom drese, kam pred rokmi prestúpil, my sme dali striedajúceho stopéra Pišoju netradične na hrot. Na ihrisku už neboli Depetris s Polievkom. V 84. minúte sa do dobrej streleckej pozície dostal na hranici šestnástky Richtárech, vyslal slabšiu strelu, ale Belko si nebol istý, na dvakrát zasiahol. Dôležité však bolo, že sme hostí nepustili do vážnejšej koncovky a tesné vedenie si udržali.

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina B 3:2 (2:1)

Gól: 26. a 50. Depetris (druhý z 11m), 31. Jurčišin – 15. Bari, 55. Paur (z 11m). Rozhodoval: Mano. ŽK: B. Ľupták – R. Nagy. Diváci 432.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Červeň, Vajda, Prikryl –– Kojnok, B. Ľupták, Richtárech, Slaninka (69. Willwéber) – Sven Jurčišin, Depetris (76. Uhrinčať), Polievka (81. Pišoja)

Žilina: Belko – Tandara (73. Capko), Aremeyaw, R. Nagy, Owusu – Majdan, Gomola (80. V. Pečovský), Myslovič, K. Bari – Gerebenits (85. P. Leitner), Paur

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Vedel som, že to bude dnes ťažké, že ak chceme vyhrať, tak musíme byť efektívni. Veľa hráčov totiž máme zranených, resp. chorých. Polovica mužstva prakticky nastúpila bez plnohodnotných tréningov, takže s výsledkom som spokojný. Tento zápas sme hrali pre víťazstvo, keďže bol stav taký, aký bol. Nič iné nám nezostávalo, iba sa spoliehať na efektivitu. Po prvom góle som menil rozostavenie, ale nedávam si zásluhu na obrate výsledku, nebol som ja na ihrisku, chlapci to vybojovali. Nechcem z toho vyjsť, že ja som to spravil po štvrťhodine dobre. Chlapci k tomu pristúpili tak, ako sa patrí, tak, ako som od nich chcel a víťazstvo si zaslúžia práve oni. Žiaľ zranili sa nám hráči, Migaľa bol chorý, Polievka nastúpil so sebazaprením, Braňo Ľupták nastúpil s takým členkom, že by niekto možno s takým niečím nevyšiel ani na ulicu. Odohral na tabletkách 90 minút. Klobúk dole pred ním ako aj pred ostatnými hráčmi. Ja si z tohto víťazstva nechcem nič brať, pretože chalani to odmakali, boli maximálne efektívni a splnili to, čo som od nich chcel.“

David Depetris, strelec dvoch gólov Dukly: „Som vždy rád, že dávam góly, nebudem klamať. Radšej však som, že vidím mužstvo ako maká a vyhráva. Dnes po ťažkom začiatku, kedy mala Žilina dobrý vstup, sme dali všetci hlavy hore a ukázali sme veľkú silu, hoci nám chýbali nejakí hráči. Tí, čo ich zastúpili, ukázali, že sú nachystaní tímu pomôcť. Pri mojom vyrovnávajúcom góle, nuž veľakrát sa hovorí, že hráč má aj šťastie, že je tam, kde je. No ak robíte veci rýchlejšie, tak snaha nevyjde na zmar. Ja som sa snažil ísť na druhú loptu. Videl som, že Robo ide zakončiť, brankár to vyrazil, takže ja som to tam už len dal. Veľmi nám to pomohlo, vyrovnali sme a potom sme mohli dať aj ten druhý gól. Čo sa týka penalty, už som kopol jedenástky všade, doprava, doľava, do stredu. Túto, čo som predviedol, som trénoval dva – tri týždne, ale nejako ten pokutový kop pre nás v zápasoch neprichádzal. Až teraz sa tak udialo, takže som to kopol presne tak, ako som to trénoval (úsmev).“

Róbert Polievka, na prvé dva góly prihral, tretí vyrobil, kapitán Dukly: „Bol to ťažký zápas. Vedeli sme, že nás nič ľahké nečaká a bolo by jedno v akej zostave by sem hostia prišli. Žilina má na Slovensku dlhodobo svoju kvalitu. Vedeli sme, že ak k tomu nepridáme niečo viac, tak zápas nebudeme môcť zvládnuť, čo ukázali prvé minúty. Súper nás zaskočil relatívne rýchlym gólom a museli sme na to reagovať. Ja tvrdím, že toto mužstvo má obrovský charakter. Ukázalo ho aj dnes. Na takomto ihrisku za takého stavu a za takých podmienok, aké máme i so zostavou, sme príkladne zabojovali. Možno to nebol až taký pekný futbal, ale klobúk dole pred tým, aký sme ukázali charakter a dokázali zápas otočiť. Sme spokojní s tromi bodmi a čo sa mňa týka, ja som vždy na seba kritický a náročný. Na ihrisku som na to, aby som mužstvu pomáhal, či už mi to vyšlo dnes takýmto spôsobom, to je jedno, dôležité je, že mužstvo vyhralo. Kladú sa na mňa vysoké nároky, nie každý zápas vám vyjde podľa predstáv, dnes to vyšlo, tešíme sa z toho, no už musíme myslieť na najbližší zápas.“

Vladimír Veselý, tréner Žiliny B: „ Mali sme dobrý úvod, dostali sme sa do vedenia, no potom sme bohužiaľ spravili dve chyby a domáci to do polčasu otočili. V druhom polčase sme chceli Bystricu udržať na rozdiel gólu a pokúsiť sa vyrovnať, bohužiaľ sme znovu spravili chybu a Dukla sa dostala do dvojgólového vedenia. Nám sa podarilo iba skorigovať, keďže ďalšie šance sme si nevytvorili, iba nejaké závary. O priamom ohrození bránky sa nedalo hovoriť. Výkon sme predviedli slušný, ale iba po šestnástku. V nej už máme problém sa presadiť.“

Viktor Pečovský, bývalý hráč Banskej Bystrice, dnes matador v Žiline pre bystricoviny.sk: „Naposledy som hral proti Banskej Bystrici, keď ešte vypadávala z najvyššej súťaže, ani si už na to poriadne nepamätám. Asi som už dosť starý na to (smiech). Nostalgiu som však cítil. Ja prajem Banskej Bystrici zo srdca, aby sa jej podarilo postúpiť do Fortuna ligy. Podľa mňa tam také mesto s takou futbalovou históriou patrí. Verím tomu, že tento rok to už Dukla zvládne. A čo sa mňa týka ako hráča, pomôžem mužstvu, pokiaľ mi bude zdravie slúžiť. Ak to už nebude mať význam, budem len tréner (úsmev).“

Ostatné výsledky: Podbrezová – Trebišov 3:0, Humenné – Slovan B 1:0, Šamorín – Komárno 1:2, Námestovo – Púchov 0:4, Skalica – Dubnica 4:1, Rohožník – Bardejov 1:1.

Naša mestská futbalová Dukla sa predstaví v dvanástom kole 2. ligy v sobotu 9. októbra o 15.00 hodine na východe republiky, kde nás privíta Partizán Bardejov.

1. B. BYSTRICA 26b, 2. Podbrezová 24b, 3. Humenné 23b*, 4. Komárno 23b, , 5. Skalica 20b**, 6. Petržalka 16b**, 7. Žilina B 15b, 8. Košice 14b*, 9. Trebišov 14b*, 10. Šamorín 13b, 11. Dubnica 12b, 12. Rohožník 11b, 13. Púchov 9b, 14. Slovan B 8b*, 15. Bardejov 7b*, 16. Námestovo 1b*.