15 /

V 22. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica remizovala s Košicami 1:1 a nepostúpila tak do nadstavbovej časti Fortuna ligy o titul. Končí po základnej časti na ôsmom mieste. Hostia z východu republiky bodovali v treťom dueli v rade. Tím spod Urpína zaknihoval na jar len jednu výhru, dve remízy a jednu prehru, no v sobotu večer mal postup vo vlastných rukách.

Bystričania vedomí si, že ak vyhrajú, tak určite postúpia do nadstavby o titul, začali duel dobre, i keď v druhej minúte pohrozili hostia. Obounet z protiútoku už v šestnástke z pravej strany i zásluhou brankára Hrušku mieril vedľa žrde a po rohovom kope Faška Innocenti z voleja minul svätyňu súpera. V štvrtej minúte išli do vedenia domáci futbalisti na Štiavničkách po priamom kope Martina Rymarenka z takmer 25m, keď tečovaná lopta zaplachtila pod brvnom – 1:0. V 19. minúte vyrobil po malej domov hrúbku gólman Košíc Figueiredo, loptu poslal do Polievku, ale od kapitána Bystrice sa ihneď aj odrazila pred spomínaného previnilca. Východniari pohrozili o štyri minúty Medvedom z pravej strany šestnástky, zakončoval k bližšej žrdi a tam bol pripravený Hruška. Pred polhodinou mal veľkú príležitosť domáci Marquinho, ocitol sa zoči – voči Figueiredovi, ale nepokoril ho. V 33. minúte mohlo byť 2:0, Polievka totiž v sklze pokoril gólmana FC, ale arbitri posúdili, že dostal prihrávku do ofsajdu, hoci lopta išla od brániaceho Košičana. O dve minúty sa naskytol Banskobystričanom brejk, Rymarenko prihral do šestnástky nabiehajúcemu Záhumenskému, ten mal k zakončeniu dlhšiu loptu, než by očakával, a tak pred Figueiredom neuspel, neprekonal ho i vďaka dobrému zákroku portugalského brankára. Diváci sa rozhodne nenudili, aj keď neustále na štadióne SNP mrholilo alebo slabo pršalo. V 41. minúte mohol vyrovnať Bystričan v drese Košíc Michal Faško, parádne vystrelil spoza 16-ky, bravúrne zasiahol Hruška a zlikvidoval aj ofsajdovú dorážku Obouneta. V 45. minúte po rýchlej kontre mohol zvýšiť vedenie Rymarenko z asi 15 metrov, proti bol Figueiredo a v nadstavenom čase prvého polčasu mal aj šťastie po nožničkách Rymarenka, keď lopta len tesne zaplachtila nad brvnom.

Druhý polčas bol už z iného súdka. Hostia zvýšili aktivitu a oveľa viac hrozili než v prvom polčase. Po centri z pravej strany Medved hlavičkoval tesne nad hornú žrď a po rohovom kope Faška Medved takisto hlavu mohol vyrovnať, ak by loptu nezasiahol jeden z obrancov Banskej Bystrice, no tá putovala pred Obouneta, ktorý z čista jasna prekopol odkrytú bránku v malom vápne. Na opačnej strane Polievka už prechádzal cez Innocenta, ktorý loptu rukou šikovne prisunul pred seba a bolo po šanci, pričom penalta sa nepískala. Po druhom góle volala i delovka Ľuptáka z diaľky, lopta iba tesne minula pravú žrď. Košice nepoľavovali a v 71. minúte mal vyrovnanie na kopačke Faško, z hranice šestnástky mieril tesne vedľa, lopta trafila tyč, ktorá držala zadnú sieť bránky. Napokon sa celok z východu republiky tešil v 82. minúte z vyrovnania na 1:1. Bystričania nezvládli rohový kop, nasledoval brejk striedajúcich hráčov súpera, Jones prešiel cez Považanca, keď ho rukou o jeho rameno odhodil za seba, prihral následne už pred vybehnutým Hruškom loptu do ľavej strany nabiehajúcemu Qosému a ten šancu ako na podnose pred prázdnou bránkou nepremárnil. Tím spod Urpína ešte mohol strhnúť výhru na svoju stranu, veľkú šancu mal v 88. minúte kapitán a najlepší strelec Niké ligy Polievka. Z ľavej strany šestnástky, voľný ľavačkou zakončoval, ale zaskvel sa i Figueiredo a loptu nepustil za seba. V závere to bol mohutný tlak domácich, no z brejku mohli zasadiť zdrvujúci úder Košice. Jones zmaril v päťke osamotený pred takmer bezmocným Hruškom tutovku.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 1:1 (1:0)

Góly: 4. Rymerenko – 82. Qose. Rozhodovali: Kišš – Zemko, Halíček, ŽK: Godál – Hočko, Figueiredo. Diváci: 1683.

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Godál, Willwéber – Pišoja, B. Ľupták (86. Depetris), Hlinka, Záhumenský  –Marquinho (75. Považanec), Polievka, Rymarenko

Košice: Figueiredo – Fabiš, Šindelář, Kružliak, Innocenti, Davis – M. Faško (90+7 Gorosito), Hočko (72. Jones), Gallovič – Medved, Obounet (73. Qose)

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: „V prvom polčase sme ukázali po futbalovej stránke, kde by sme sa chceli dostať. Tlačili sme sa do šancí, išli sme do vedenia. Boli sme aj naďalej aktívni, vytvorili sme si ďalšie príležitosti, chlapci ukázali, že chcú zabojovať o prvú šestku v tabuľke. Mrzí ma, že v druhom polčase sme boli menej aktívni, hostia prevzali iniciatívu. Po našej štandardnej situácii sme napokon v závere dostali gól a to sa už potom ťažko s tým niečo robí, keďže hostia dobre bránili, boli súbojoví a ťažko sme už v závere dostali do šestnástky. Pri tom inkasovanom góle sme prepadli, bol tam aj Braňo Ľupták, ktorý vystúpil proti hráčovi súpera. Možno ak by zostal v pozícii, kde mal, tak by sme nemuseli až tak prepadnúť. Následne to bolo o bežeckom súboji a ten sa mi už ťažko hodnotí. V tomto poslednom zápasme sme si umiestnenie v prvej šestke tabuľky my sami neuhrali, takže vládne sklamanie, no ideme ďalej. Máme motiváciu. Chceme zapracovať do mužstva mladých hráčov a zabojujeme o siedmu priečku, lebo aj z nej sa dá dostať do pohárovej Európy.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice:Musíme sa pozrieť na to chlapsky. Sklamaní určite sme, ešte aj budeme pár dní, ale bohužiaľ, mali sme byť trošku  efektívnejší. Mali sme v prvom polčase šance to zavrieť a keby to zavrieme, tak ten zápasy by bol možno iný. Košice kým cítili, že môžu zabodovať, tak zabrali a majú bod. My sme sa snažili hrať tak, aby sme vyhrali. Podľa mňa rozhodol prvý polčas, že sme to tam nezavreli na 2:0. Ale na keby sa nehrá, musíme to prijať, budeme z toho sklamaní, ale musíme sa otriasť, lebo súťaž ešte nie je na konci, takže musíme hrať ďalej. Mrzí náš ten inkasovaný gól, musíme si ho pozrieť na videu, ale už v prvom polčase mali Košice taký brejk po našej štandardke. Musíme si to rozanalyzovať. Bohužiaľ, je to škoda. Čo sa týka môjho neuznaného gólu na 2:0, neviem ako je to s ofsajdmi, raz sa pískajú tak, raz onak. Keď je VAR, tak sa píska inak, takže neviem, nechcem to hodnotiť. Rozhodca odpískal ofsajd, tak je ofsajd. V druhom polčase ruka bola, ale zase je to aj o tom, či bola alebo nebola pri tele. V týchto rukách sa podľa mňa nevyznajú ani sami rozhodcovia, je to ťažké pre nich. Nejdeme sa na tieto momenty vyhovárať, to v žiadnom prípade, mali sme dať o gól viac.“

Martin Rymarenko, strelec gólu Banskej Bystrice: „Nemám v podstate ani čo k tomu povedať. Zápas, ktorý sme mali vyhrať, na základe našich nepremenených šancí v prvom polčase sa tak nestalo. Mali sme si to v pokoji postrážiť za vedenia 1:0, keďže aj ostatné výsledky boli prijateľné pre nás. V druhom polčase sme to nezvládli a nenaplnili náš predsezónny cieľ. Sme z toho sklamaní. Priebežný stav 1:0 je vždy zradný výsledok. Mali sme dostatok šancí na to, aby sme zápas vyhrali. Sám neviem, prečo sme v druhom polčase hrali inak, prečo sme zmenili spôsob hry a stiahli sa. Neviem, čo mám k tomu povedať, sami sme z toho v šoku. Základnú časť nehodnotím pozitívne, keďže sme sa do nadstavby o titul nedostali. Je určite veľa pozitív, na ktorých môžeme stavať, ale konečný cieľ sme nesplnili, takže nemôže to byť dobré hodnotenie.“

Michal Faško, Banskobystričan v drese Košíc: „Mali sme super vstup, prvá možnosť z brejku, následne po rohu veľká šanca. Škoda, že sme neotvorili skóre, vzápätí sme inkasovali. Ten prvý polčas bol otvorený, Bystrica mala väčšie šance, podržal nás brankár. My sme tiež mali nejaké možnosti. V druhom polčase sme sa snažili dať gól, čo sa nám nakoniec podarilo. Skončilo to teda remízou. Pre mňa to bol špeciálny zápas, prirovnal by som to k tomu, keď som sa tu v minulej sezóne vrátil po zranení. Nikdy som predtým nehral proti Banskej Bystrici na tomto štadióne, lebo keď som bol v Nitre a Ružomberku, Bystrica v lige nebola. Takže som sa tešil, ľudia ma tu vítali, že im aj chýbam, takže za to som rád a vďačný. Mrzí ma za Bystricu, že nie je v tej hornej šestke. Bývalým spoluhráčom som po zápase nepovedal radšej nič, lebo videl som, že tá nálada nie je bohvie aká. Viem sa do nich vcítiť, čo prežívajú. Možno, keď emócia trochu opadne, tak ich pôjdem pozrieť a verím, že ma radi uvidia, takisto ja ich. V podstate sa ešte dvakrát vidíme v tejto sezóne. A čo sa týka hodnotenia základnej časti, tá séria desiatich zápasov sa podpísala pod naše umiestnenie po základnej časti. Odišiel preto pôvodný tréner, prišiel nový. Myslím si, že sme mali dobrú zimnú prípravu a po nej zbierame body, čo je podstatné a musíme v tom pokračovať naďalej.“

Ján Kozák ml., tréner Košíc: „Bol to zaujímavý a kvalitný zápas. Vedeli sme pred zápasom, že Bystrica musí vyhrať, takže náš zámer bol, aby sme nejaký čas udržali výsledok 0:0, aby domáci znervózneli. Avšak prišiel dosť skoro rýchly gól súpera, takže nastala v našich radoch určitá panika. Vydiskutovali sme si to však cez polčas, lebo bolo ešte skoro na nejaké zmeny. Banská Bystrica mohla v prvom polčase rozhodnúť zápas, to sa nestalo, aj keď i my sme mali do prestávky nejaké gólové príležitosti. Väčšiu časť druhého polčasu sme už boli my lepším mužstvom, mali sme tam viaceré príležitostí na vyrovnanie, napokon sa nám podarilo vyrovnať a v závere sme mohli aj rozhodnúť zápas v náš prospech, no myslím si, že to by nebolo spravodlivé. Ako sme mohli tento zápas prehrať, tak sme ho mohli aj vyhrať. Bod berieme. Bystrica smúti, no ja sa teším na ďalšie vzájomné zápasy s ňou, ktoré budú mať náboj a kvalitu. Čo sa týka hodnotenia základnej časti, Košice mali vyššie ciele, ale postupne sa ukázalo že rozdiel medzi prvou a druhou ligou je veľký. V klube chceli dať šancu hráčom, ktorí si postup vybojovali, o nie všetci mali na to výkonnosť. Keď som prišiel ako tréner do Košíc, mužstvo bolo psychicky na dne, ale začali sme defenzívou, hoci stále máme s ňou problémy. Postupne sa to zlepšuje, aj ofenzíva išla na vyššiu úroveň, hráči vpredu majú sebavedomie i kvalitu. Chceli sme sa v zime posilniť a verím, že budeme na jar silnejší. Takže ciele boli vyššie než je realita, bojujeme o záchranu, ale máme na to, aby sme zachránili Košice v Niké lige.“

Futbalisti Banskej Bystrice odohrajú nasledujúci zápas na ihrisku súpera, a to v sobotu 9. marca o 15.00 hodine na Záhorí v Skalici.

Autor: (irb), Foto: fb a web FC Košice + tasr