1 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly v 13. kole druhej futbalovej ligy po reštarte vyhrali v Šamoríne 1:0 gólom kapitána Róberta Polievku. Ten prišiel na ihrisko v 54. minúte a rozhodol o troch bodoch pre náš tím. Vďaka tomu sme opäť na čele tabuľky druhej ligy. V stredu hráme vo Zvolene na poludnie s Komárnom bez divákov pre pandemické opatrenia Vlády SR.

Úvod stretnutia bol opatrný, v prvej štvrťhodine sme videli sľubný pokus domáceho Janča, ale minul našu bránku. Postupne prevzali iniciatívu v chladnom počasí banskobystrickí futbalisti, najväčšiu možnosť mal Starší. Dostal sa do šestnástky, no v súboji zoči – voči gólmanovi Veszelinovi neuspel, ten ho podrazil, no stihol zobrať predtým loptu do rúk spod jeho nôh. Dukla nevyužila štyri rohové kopy a mohla pykať. Na opačnej strane zakončoval v šestnástke Rymarenko z otočky, dobre zapracovala naša obrana. V 36. minúte sme mali ďalšiu sľubnú možnosť, konkrétne voľný Migaľa, zakončoval z hranice šestnástky, no slabo, lopta mu zrejme nesadla ideálne na kopačku, brankár tak nemal výraznejší problém zasiahnuť. Rušno bolo potom na opačnej strane, pretože spoza pokutového územia parádne vystrelil Moumou a poriadne natiahol Hrušku medzi žrďami. Hneď na to sme pohrozili i my po akcii z pravej strany, Starší poslal loptu do veľkého vápna, ale Hanes prestrelil bránku. V závere polčasu Šamorín hrozil, no šancu si nevypracoval, my sme vyhrali toto dejstvo na rohy 6:2, avšak zle sme tieto štandardky zahrávali.

Domáci poslali do druhého dejstva Fujáka, ktorý kedysi hral za Duklu, a bolo to badať. Tento futbalista hneď dobrou strelou zamestnal Hrušku, ktorý mal plné ruky práce s nebezpečnou loptou. Nám nevyšiel ani šiesty rohový kop a museli sme v poslednej chvíli ´hasiť´ protiútok súpera. Dôležitý moment nastal v 54. minúte, keď sme do hry poslali Willwébera a najmä kapitána Polievku, ktorý sa už vyliečil zo zranenia. Ožili sme, no stále nám nešli rohy. Z dvoch, ktoré už zahrával Polievka, tiež ´nezapršalo´. Sľubný bol Migaľov dlhý aut, no v šestnástke prestrelil bránku Kupčík. Po hodine hry nás mohol zaskočiť Šamorín. Dlhý pas putoval totiž na Čuntu, ten sa dostal do pokutového územia a z pravej strany zakončoval. Hru však dobre čítal gólman Dukly a aj dobre zasiahol. My sme sa prezentovali pekným prienikom Polievku, ktorý v poslednej chvíli zastavil Fuják. V 68. minúte sme predviedli desiaty rohový kop a konečne i k zadnej žrdi. Prikryl hlavičkoval do malého vápna, kde na loptu tesne nedočiahli Kupčík s Laksíkom a tá teda smerovala tesne vedľa žrde. Mali sme už jasnú prevahu. Po nákope Prikryla dostal Polievka loptu, prihrával ju pred bránku, no Starší v páde nezakončil, možno bol aj faulovaný. Nemrzelo nás to napokon, keďže v 74. minúte Richtárech parádne vysunul Roba Polievku dopredu, ten sa predral cez dvoch futbalistov Šamorína, dostal sa do veľkého vápna a z 15 metrov nedal šancu Veszelinovi – 0:1. Domáci sa potom snažili vyrovnať, boli často na našej polovici, ale vypracovali si iba jedinú vážnejšiu príležitosť, keď z ľavej strany z uhla Fuják strieľal tesne vedľa žrde. My sme ešte pohrozili Richtárechom z 18 metrov, pálil vedľa bránky a v závere aj Polievkom, po tom čo bol náš kapitán faulovaný, z priameho kopu z ľavej strany spoza šestnástky poslal pozdrav do náručia Veszelina.

FC ŠTK 1914 Šamorín – MFK Dukla Banská Bystrica 0:1(0:0)

Gól: 74. Polievka. Rozhodoval: Čiernik. ŽK: Castillo, Onikonomou, Baez – Starší, Polievka. Bez divákov.

Zostava MFK Dukla: Matúš Hruška – Kupčík, Nosko, Prikryl – Snitka (54. Willwéber), Richtárech – Migaľa, Starší (90. P. Vajda), Hanes (54. Polievka), Frimmel – Laksík (86. J. Dolný)

Súpiska FC ŠTK 1914: Veszelinov – Moumou, Rymarenko (77. Bögi), Čunta, Jančo (65. P. Nagy), J. Pančík, D. Veselovský (77. J. Švec), Castillo (46. Fuják), Malý, Baez, Oinkonomou

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Sme spokojní. Uhrali sme veľmi dôležitý zápas. Nedostali sme gól, čo je veľmi dôležité v tomto období. Trošku dlhšie sme sa dostávali do zápasu. Tí, čo dlhšie nehrali, zostali na lavičke, aby proti už nie čerstvým hráčom súpera mohli využiť svoje schopnosti. Musíme teraz dobre zregenerovať a uspieť v stredu vo Zvolene s Komárnom, ktoré má o deň dlhšiu pauzu. Sme radi, že sa dobre zapojil do hry Polievka. Bol počas prestávky zranený, inak by hral od začiatku, ak by bol zdravý. Ukázala sa jeho kvalita, aj on pochopil zmysel, aby nastúpil ako plnohodnotný hráč do konca zápasu. Som rád, že to vyšlo i jemu, že dal gól a neinkasovali sme. Podržal nás aj brankár Hruška v tomto chladnom počasí.“

Ján Blaháč, tréner Šamorína: „Prvý polčas to bol futbalový šach, nik nechcel spraviť chybu, defenzíva bola prvoradá, obrany pracovali spoľahlivo, videli sme iba sporadické šance. Druhý polčas bol otvorenejší, lebo súper dobre prestriedal a chcel vyhrať. Nik dnes nechcel remizovať, aj my sme boli pripravení na výhru. Rozhodli napokon individuality, najmä Polievka. Myslím si, že on rozhodol tento zápas po príchode na ihrisko. Spravodlivejšia by bola remíza, no Banská Bystrica má veľmi dobrý tím, patrí do prvej ligy. My sme sklamaní z tejto prehry.“

Róbert Polievka, strelec jediného a víťazného gólu Banskej Bystrice: „Nemohol som hrať od začiatku, lebo po vyliečení zranenia som málo trénoval, bol som málo s mužstvom. Tréner sa teda takto rozhodol a myslím si, že to bol správny krok. Cítim sa už lepšie po zranení, ale ešte mi chýba fyzická kondícia. Tých šesť týždňov bolo dlhých, potrebujem sa do zápasov dostať. Verím, že mi týchto 35 minút na ihrisku pomohlo a dostanem sa čo najskôr do tempa. Čo sa týka môjho gólu, Dávid mi to dobre posunul na polovicu a ja som už išiel v podstate jeden na jedného. Tieto situácie obľubujem, snažím sa ich vyhľadávať a som rád, že mi to vyšlo a pomohol tým mužstvu.“

Ostatné výsledky: L. Mikuláš – Trebišov 2:1, Púchov – Poprad 0:1, Košice – Podbrezová 1:0, Bardejov – Skalica 1:1, Komárno – Dubnica 0:1, Petržalka – Slovan B 2:0.

Naša mestská futbalová Dukla sa najbližšie predstaví v stredu 2. decembra o 12.30 hodine vo Zvolene, kde privítame Komárno.

1. B. BYSTRICA 31b, 2. L. Mikuláš 31b#, 3. Skalica 26b, 4. Košice 23b, 5. Podbrezová 22b,… 9. Komárno 15b… 15. Slovan B 3b, 16. Poprad 0b.