Bystričania jasne vyhrali v Skalici i napriek vylúčeniu Rymarenka + HLASY

1 /

V 15. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica vyhrala v Skalici 3:0 a v priebežnej tabuľke sa dostala do prvej šestky. Zároveň potvrdila, že na ihrisku súperov sa jej darí. Ide už o piate víťazstvo vonku, viac, teda 6, má iba majstrovský Slovan. Tím spod Urpína zvládol duel na Záhorí i napriek tomu, že od 42. ninúty hral bez vylúčeného Rymarenka.

Banskobystričanom vyšiel skvele úvod. Po nevinnej akcii v siedmej minúte sa Godál dostal do hlavičkového zakončenia po tom, čo mu adresoval z rohového kopu presný center Polievka. Dokázal trafiť loptu presne, domáci Mášik v snahe zabrániť inkasovanému gólu si loptu napokon sám vložil do siete – 0:1. Hosťujúci tím spod Urpína mal navrch a dokázal pridať aj druhý gól po polhodine hry. Martin Rymarenko sa ocitol úplne sám v šestnástke, keď ho našiel z ľavého krídla Záhumenský, a presnou strelou do pravej časti bránky zariadil stav 0:2. Následne však nepomohol svojim spoluhráčom, keď sa nechal vylúčiť po neprimeranom faule na protihráča a následne prehnanou reakciou reagoval na arbitra, ako aj na jedného z futbalistov súpera. Od 42. minúty tak hrala Banská Bystrica o desiatich.

Po zmene strán sa Skaličania snažili znížiť a mali šance. Nebezpečné bolo zakončenie Rudzana spoza hranice šestnástky, lopta preletela vedľa pravej žrde. Po hodine hry si to Haša pripravil na zakončenie, vyslal nebezpečný projektil, ale mieril tesne nad brvno. Najväčšiu príležitosť mal Morong, ktorý sa dokázal dostať cez bystrického obrancu na pravej strane šestnástky, vytvoril si priestor a vypálil z uhla nad bránku Hrušku. Nebezpečná bola potom aj centrovaná lopta do šestnástky, kde Haša hlavičkoval, predĺžil loptu pre Smékala, od ktorého sa však len odrazila a letela tesne vedľa ľavej žrdi. A tak platilo pravidlo nedáš – dostaneš. V 71. minúte smeroval dlhý nákop Ľuptáka na pravé krídlo pre Róberta Polievku, ktorý dokázal v šprintérskom súboji byť úspešnejší, prešiel cez dvoch obrancov a následne dokázal prestreliť aj brankára Junasa – 0:3. Z tohto úderu sa už domáci nedokázali spamätať, mali ešte jednu šancu v závere, ale ani Hollý nemal presnú mušku v šanci, keď poslal loptu vedľa pravej žrde. Domáci vyhrali na strely a viac mali loptu na kopačkách, avšak futbal sa hrá na góly.

MFK Skalica – MFK Dukla Banská Bystrica 0:3 (0:2)

Góly: 7. Mášik (vlastný), 35. Rymarenko, 71. Polievka. Rozhodovali: Kráľovič – Pozor, Bobko. ŽK: Záhumenský (Banská Bystrica), ČK: 42. Rymarenko (Banská Bystrica za hrubý faul a protesty). Diváci: 454.

Skalica: Junas – Gaži (73. Alves), Ranko, Podhorin, Rudzan – Nagy, Mášik (61. Vlasko), Morong – Hollý, Haša (73. Sobczyk) – Smékal (81. Špehar)

Banská Bystrica: Hruška – Pišoja, Uhrinčať, Godál, Willwéber, Záhumenský – Richtárech (89. Považanec), Hlinka, Hanes (46. Ľupták) – Rymarenko, Polievka (85. Acosta)

Miroslav Auxt, tréner B. Bystrice: „Pripravovali sme sa na súpera, ale to nám pokazil terén, ktorý nebol ideálny. Najdôležitejšie bolo, že sme v prvom polčase dokázali streliť góly. Vylúčenie Rymarenka výrazne ovplyvnilo druhý polčas, ale cez prestávku sme si v šatni povedali, že ten stav je taký aký je, a my si pôjdeme za výhrou. Tomu sme prispôsobili aj štýl hry. Súper mal v druhom polčase náznaky, strelecké pokusy, ale chlapci hlavne centre uskákali. V súbojoch sme sa domácim vyrovnali a do nejakej vyloženej šance sme ich nepustili. Som vďačný aj za Roba Polievku, že sme z jedinej šance v druhom polčase dali gól. Pokiaľ ide o červenú kartu pre Rymarenka, určite by sa to nemalo stávať, hlavne v situácii, kedy vyhrávame a v takom priestore. To je u nás neakceptovateľné, určite si to s ním prejdeme. Bude nám chýbať v ďalších zápasoch, čo značí oslabenie, lebo je to jeden z našich nosných hráčov.“

Róbert Polievka, kapitán B. Bystrice a strelec tretieho gólu:Určite sme chceli vyhrať. Rozhodol prvý polčas, mali sme tam štandardky a jedna nám vyšla. Na tomto teréne bolo veľmi dôležité chytiť sa prvým gólom, dali sme potom pekný druhý gól. Škoda momentu na konci prvého polčasu, ale v šatni sme si cez prestávku prízvukovali, že zápas odbojujeme a zvládneme, a to sa podarilo. Ukázal sa silný kolektív, sila mužstva. Som veľmi rád za tri body, lebo boli veľmi dôležité. Nepodceňoval by som silu Skalice, nebolo to na tomto teréne jednoduché. Na druhej strane sme ukázali obrovskú túžbu a silu kolektívu, pretože dnes naši obrancovia odhlavičkovali snáď všetky lopty smerujúce do šestnástky. Aj v druhom polčase to bolo proste zavreté. Hrali sme výborne, kompaktne, zodpovedne zozadu a snažili sme sa to kúskovať vpredu. Dali sme ešte tretí gól a myslím si, že tam sa iž zápas úplne zlomil.“

Matúš Hruška, brankár Banskej Bystrice: „To, čo do nás tréneri vštepovali celý týždeň, sme splnili a odchádzame zo Skalice ako víťazi. Do každého zápasu ideme s cieľom, že nechceme inkasovať. Dnes sa to podarilo, chalani pred mnou perfektne odskákali súboje. Domáci príliš neohrozili bránku, takže som spokojný. Určite to nebol pre mňa ľahký zápas, mali tam Skaličania záblesky, centre, ale klobúk dole pred chalanmi za to, ako to odskákali.“

Futbalisti Banskej Bystrice odohrajú nasledujúci zápas doma na Štiavničkách v sobotu 2. decembra o 15.00 h proti DAC Dunajská Streda.

Autor: (job + fb MFK Dukla), Foto: MFK Dukla