Bystričan Michal Ďuriš dvoma gólmi zariadil výhru Trnavy nad Duklou + HLASY

7 /

V 21. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica neuspela v Trnave. Domáci Spartak vyhral dvoma gólmi bystrického útočníka Michala Ďuriša 2:0 a po zisku troch bodoch si zabezpečil účasť v nadstavbovej časti o titul. Tím spod Urpína nevyslal v sobotu v ´slovenskom Ríme´ na bránku ani jednu strelu.

Bystričania vsadili na päťčlennú obranu s cieľom hroziť z protiútokov. Prvú možnosť mali Trnavčania v jedenástej minúte po rohovom kope Bernáta, keď hlavičkoval nebezpečne Zeljkovič a iba tesne minul pravú žrď Hruškovej svätyne. O dve minúty na opačnej strane sa po prihrávke Záhumenského ocitol v šanci Rymarenko, ale pred odkrytou bránkou zaváhal aj vďaka dobrému sklzu Kóšu. Skóre menil napokon Bystričan v drese Spartaka Michal Ďuriš v 22. minúte. Mal dostatok priestoru na hranici šestnástky a pravačkou poslal loptu presne k pravej žrdi – 1:0. A to nebolo všetko. O jedenásť minút na to pridal aj druhý gól, keď na polovici ihriska vyhral súboj najskôr s Godálom a následne i s Willwéberom, dostal sa do samostatného úniku, mal pred sebou ´diaľnicu´ a Hrušku s prehľadom pokoril aj druhýkrát – 2:0. Oba góly Ďuriš neoslavoval, keďže je Banskobystričan. Tím spod Urpína mohol odpovedať do prestávky po rohovom kope, keď sa odrazená lopta dostala za vzdialenejšiu žrď. Migaľa pálil, no zostrelil Hlinku, takže gólman Takáč nemusel zasahovať.

Na začiatku druhého polčasu mohol Ďuriš pridať hetrik, keď ho pekne vysunul Bernát a už sa dostával ku koncovke povedľa Hrušku v šestnástke, no v poslednej chvíli zasiahol Migaľa. Dobrú možnosť mal aj samotný Bernát, zakončoval spoza rohu päťky, bystrický brankár spoľahlivo zasiahol. Pred hodinou hry unikal po ľavej strane domáci Daniel, no bol už dobiehaný bystrickými obrancami a strieľal tiesnený ľavačkou vedľa vzdialenejšej žrde. Striedania v tíme Dukly potom oživili ofenzívu, ale šance stále neprichádzali a ani neprišli. Sľubnou strelou sa do konca zápasu prezentoval iba striedajúci Trnavčan Ofori spoza šestnástky, opäť zasahoval Hruška. Tréner hostí Mário Auxt v 82. minúte stiahol z hry kapitána Polievku, aby ho pošetril na posledný duel základnej časti o týždeň proti Košiciam na Štiavničkách.

FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (2:0)

Góly: 22. a 33. M. Ďuriš. Rozhodovali: Očenáš – Straka, Vitko, ŽK: Richtárech (B. Bystrica). Diváci: 4057

Trnava: Takáč – Koštrna, Štetina, Kóša, Mikovič – Zeljkovič – Azango (59. Ofori), Procházka, Bernát (78. Bukata), Daniel (78. Durič) – Ďuriš (89. Poznar)

Banská Bystrica: Hruška – Pišoja, Migaľa (70. Veselovský), Godál, Willwéber, Záhumenský – Považanec (58. Depetris), Richtárech (70. Marquinho), Hlinka – Polievka (82. Slebodník), Rymarenko

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: „Očakávali sme, že domáci na nás viac vyletia, keďže nemali dobrý vstup do jarnej časti, to sa aj potvrdilo. Prvú šancu sme nevyužili, to si myslím, že by bolo zlomové. Trnava sa dostala do vedenia, druhý gól sme dostali po našej chybe. Ťažko sme sa následne presadzovali. Hlavne v druhom polčase sme sa to snažili oživiť zmenami, najmä smerom dopredu, ale do vyloženej šance sme sa nedostali a Spartak si to postrážil. Rozhodujúce bolo, že sme neboli dnes efektívni a nevyužili sme príležitosť za stavu 0:0. Hráme najbližšie doma proti Košiciam a chceme byť pred našimi divákmi aktívni a ísť za víťazstvom. Košičania sa posilnili, zvládli piatkový zápas. My však chceme ísť do prvej šestky a zabojujeme o ňu. “

Martin Rymarenko, útočník Banskej Bystrice: „Dobre sme vstúpili do stretnutia. Mali sme niekoľko šancí. Ja som na začiatku duelu netrafil prázdnu bránku z hranice päťky. Ak by som ten gól dal, tak zápas by sa vyvíjal inak. Myslím si, že i napriek tomu sme odohrali dobrý zápas, no Trnava dala o dva góly viac než my a zaslúžene vyhrala. Vedeli sme, že hráme proti skúsenému a kvalitnému mužstvu, ktoré hrá kompaktne. Pripravovali sme sa na to, ale zámer nám nevyšiel a ideme domov sklamaní. Čaká nás doma posledný zápas základnej časti proti Košiciam, chceme ho vyhrať, nebudeme nič meniť. Samozrejme musíme čakať aj na to, ako budú hrať naši konkurenti o prvú šestku. Nám zostáva iba veriť a treba hlavne vyhrať.“

Michal Ďuriš, dvojgólový strelec Trnavy: Je to zvláštny pocit. Banskú Bystricu mám v srdci a ťažko sa oslavujú góly, keď hráte proti klubu, v ktorom som pôsobil od mlada a vďaka nemu som sa dostal do veľkého futbalu. Beriem to teda s pokorou. Dnešné víťazstvo sme potrebovali. Som rád, že po dvoch neúspešných zápasoch na jar sme teraz vyhrali. Body máme, sme v prvej šestke tabuľky, zahráme si nadstavbu o titul a budeme sa pozerať už iba dopredu.“

Michal Gašparík, tréner Trnavy: „Súhlasím s kolegom, v tomto je futbal špecifický, prvá šanca mení zápas, dnes sme mali misky váh naklonené na našu stranu tým, že sme premenili prvú a druhú šancu a Bystrica po našej chybe, ktorú fakt vieme spraviť len my, šancu nevyužila. Mali sme dobrý vstup do zápasu, hrali sme aktívne, chalani výborne kombinovali, neplašili sa, nedávali to zbytočne do šestnástky, pretože tam majú troch dobre postavených stopérov. V druhom polčase, keď vyhrávate, hrá sa vám dobre, viete si to postrážiť, počkáte si na situácie, ktoré máte z brejkov. Tam sme to mohli dotiahnuť do lepšieho výsledku, pretože Bystrica nemala žiadnu situáciu, asi ani strelu na bránku. My sme tam mali skrumáže, nedotiahnuté brejky, tie sme mali využiť do tretieho gólu. Druhú polovicu druhého polčasu sme si postrážili a zvíťazili.“

Futbalisti Banskej Bystrice odohrajú nasledujúci zápas doma na Štiavničkách v sobotu 2. marca o 17.00 hodine proti o záchranu bojujúcim Košiciam.

Autor: (irb), Foto: fb + weby Spartak Trnava a MFK Dukla