Spomínalo sa na Jozefa Bednárika i Vaša Patejdla, odovzdávali Brusnianske brusnice a dopĺňali Tabule slávy

KULTÚRA
0 /

Šestnásty ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika vyvrcholil sobotňajším programom, počas ktorého si organizátori spomínali nielen na Jozefa Bednárika, ale aj Vaša Patejdla, ktorý zomrel vo veku 68 rokov. Počas slávnostného ceremoniálu ocenili Mariku Gombitovú, Štefana Skrúcaného, Leonu Machálkovú a Daniela Hůlku.

V sobotňajšom programe si návštevníci Kúpeľov Brusno mohli vypočuť šansóny v podaní Andrey Zimányiovej, či Generálku, program naplnený bonmotmi a hláškami Jozefa Bednárika. Toho v Generálke vynikajúco stvárnil Majo Labuda ml.

„Vaša otázka je tak dobrá, že je škoda kaziť ju odpoveďou“ či „Dajte mi zrkadlo, nech sa pobozkám,“ sú len dve z mnohých bonmotov, ktorými bol režisér Jozef Bednárik známy.

 

„Bol to oslnivý zážitok. Fantastický, parádny. Dámy a páni tlieskame vám po stojačky, lebo si to zaslúžite,“

uviedol moderátor podvečerného programu Pavel Jančařík.

„Lepšieho človeka som nezažil,“

vyznal sa v krátkom príhovore organizátor festivalu Ján Kubiš o Vašovi Patejdlovi.

Ten pred desiatimi rokmi na rovnakom mieste ohlasoval úmrtie Jozefa Bednárika a so slzami v očiach povedal, že, žiaľ festival ako taký nepremenuje, ale ak bude budúci ročník, tak piatok bude patriť Vašovi Patejdlovi, ktorý počas konania festivalu odišiel do umeleckého neba.

V krátkom programe venovanom skvelému skladateľovi, spevákovi, muzikantovi a producentovi odzneli skladby Fontána lásky (z filmu Fontána pre Zuzanu 3), Sama ve tvém svetru v podaní Leony Machálkovej, pre ktorú túto skladbu Vašo napísal a aj ikonická skladba Ak nie si moja v podaní Dáriusa Kočiho a Mirky Partlovej.

Slávnostný ceremoniál moderoval Štefan Skrúcaný, ktorý v úvode ohlásil dueto Modrá ruža s Mirkou Partlovou. Ako býva dobrým zvykom, aj v tomto prípade Ján Kubiš prekvapil ocenením. Skladbu prerušila dokrútka a slovo na chvíľu prevzal Milan Sedláček.

„Ďakujem veľmi pekne. Prepáčte. Ja som bol tak trochu v rozpakoch, lebo sme celý úvod museli prekopať. Šokovali ste ma. Keď sa zastavil podklad, tak som pocítil povinnosť dokončiť ten výstup. Nie som zvyknutý na preberanie cien.Som taký umelecký bezdomovec. Niečo ako Ivan Krajíček, bol som všade a nikde. Uvedomil som si, že život sa skladá z radostí aj starostí,“

dodal prekvapený Štefan Skrúcaný po tom, ako si prevzal ocenenie Brusnianska brusnica. Sám o sebe prezradil, že vždy bol tímový hráč, ktorému ale odišiel tím a spomenul svojich spolupracovníkov z minulosti Pavla Juráňa, Jara Filipa či Stana Radiča.

Prekvapením večera bol príchod ikony česko-slovenskej populárnej hudby a prvej československej muzikálovej princeznej Mariky Gombitovej.

„Ďakujem pekne, že vás tu všetkých vidím a cítim. Rozhodla som sa, že prídem sem, pretože som dostala ocenenie, ktoré si nesmierne vážim a teším sa mu,“

povedala prítomným Marika. Tá si prevzala špeciálne ocenenie od Českej mincovne a organizátorov festivalu – mincu s vygravírovaným záberom z kultového muzikálu Neberte nám princeznú.

Marika Gombitová do Brusna zavítala pre ocenenie Prvá muzikálová princezná, ktoré jej nadšenci tohto divadelného žánru udelili. Na festival pricestovala tajne a diváci galaprogramu vôbec netušili, aká osobnosť sa stane hviezdou večera. Špeciálnu medailu si Marika napokon prevzala až v závere večera. Na mieste ťažko hľadala slová. 

„Nemôžem tomu uveriť. Nenachádzam slová, som zdrvená. Odišiel presne ako Meky,“

vyhlásila  Marika zronená zo smrti celoživotného spolupútnika Vaša Patejdla.

Dvaja ďalší ocenení umelci sa nachádzali na rukou napísanom zozname Jozefa Bednárika, ktorý si naskečoval ako základ pre ďalšiu prácu. Organizátor Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika Ján Kubiš však odkaz významného režiséra živí ďalej.

„Som v šoku. Nebudem citovať slogan Karla Gotta, že toto som fakt nečakala.. Čakala som, že ja budem odovzdávať a stále mi nikto nechcel povedať komu… tak som si povedala, že mi to povedia včas. Mám veľkú radosť, moc ma to teší, že som bola na zozname, pretože Béďu nešlo inak než milovať. Jeho dávka umu, človečenstva bola božská. Som mu za veľa vecí nesmierne vďačná a ani neviete, ako často na neho myslím. Jožkovi za mnohé veľmi ďakujem,“

uviedla speváčka Leona Machálková, ktorá si prevzala ocenenie Brusnianska brusnica.

Tabuľku slávy si na Terase muzikálovej slávy pripevnil operný a muzikálový spevák, basbarytonista a herec Daniel Hůlka. Aj jeho meno si zapísal Jozef Bednárik na svoj zoznam.

„Nie som rečník, istejší som v speve. Teraz som naviac roztrasený … ja som to nevedel. A ako som teraz videl fotky z rôznych mojich úloh, tak som prepadol melanchólii. Vždy som si prial toto robiť. Robím tom, čo ma najviac baví, naviac mám manželku, dcéru, priateľov… Ďakujem za to Bohu a ďakujem vám všetkým,“

 povedal Hůlka návštevníkom festivalu.

Sobotňajší program vyvrcholil Koncertom pre Béďa, v ktorom sa predstavili Míša Nosková i ocenení Daniel Hůlka a Leona Machálková. Aj tento rok teda terasu Kúpeľov Brusno zaplnili muzikálové a filmové melódie a šansóny. Už tradične sa toto podujatie v nádhernom prostredí spojilo fanúšikov muzikálov všetkých vekových kategórií.

Organizátori veria, že o rok sa koncom augusta opäť spoločne stretnú s umelcami a divákmi.

Zdroj:  Andrea Čurná   , Foto: Blue Mark, Martin Almáši