Banskobystrickým námestím bude už tento víkend opäť znieť jazz

KULTÚRA
0 /

Počas posledných aprílových dní a v prvú májovú nedeľu  bude banskobystrickým námestím znieť jazz. United Europe Jazz festival vo svojom 26. ročníku privíta, okrem iných hostí, aj  výnimočnú jazz-rockovú a artrockovú skupinu Jazz Q, spájajúcu sa predovšetkým s menom klaviristu a skladateľa Martina Kratochvíla.

Základnou myšlienkou podujatia United Europe Jazz festival, organizovaného v spolupráci s partnermi z Banskej Bystrice (SK), Hradca Králové (CZ), Zakopaného (PL) a Salgótarjánu (HU), je vzájomná výmena jazzových kapiel, podpora svojbytného hudobného žánru a kultúrna výmena v rámci strednej Európy. Festival sa koná každý rok od konca apríla do polovice mája a obohacuje kultúrny a spoločenský život v jednotlivých festivalových mestách.

Traditional dixie Stompers

Traditional dixie Stompers

V Banskej Bystrici sa United Europe Jazz festival koná od roku 1996 a patrí medzi prioritné podujatia mesta. V čase svojho vzniku bol jediným dixielandovým festivalom na Slovensku. V roku 2002 partnerské mestá Banská Bystrica, Hradec Králové a Salgótarjan oslovili poľského partnera a tieto krajiny V4 spoločne prepojili svoje jazzové festivaly v projekte Dixielandový most. Odvtedy festivaly, ktoré sa konajú súčasne vo všetkých štátoch V4, nesú spoločný názov United Europe Jazz festival.

V posledných rokoch bol festival poznačený pandémiou a výmena účinkujúcich zo zahraničia sa nekonala. Zámerom organizátorov podujatia je opäť spojiť umelecké aktivity jednotlivých krajín do jednotného celku a uskutočniť nadnárodný žánrovo bohatý festival, ktorý bude hudobnou udalosťou jarných dní.

Martin Kratochvíl & Jazz Q

Martin Kratochvíl & Jazz Q

Tento ročník  však bude V4 reprezentovať iba české jazzové zastúpenie s výnimočným hosťom, jazz-rockovou a artrockovou skupinou Jazz Q, ktorá je spojená predovšetkým s menom svojho hlavného spoluzakladateľa, klaviristu a skladateľa Martina Kratochvíla, známeho aj ako člena akustického tria s  Tony Ackermanom a Imranom Musou Zangim.

Aktuálny 26. ročník United Europe Jazz festival sa uskutoční od piatka 29. apríla do nedele 1. mája na banskobystrickom Námestí SNP. V sobotu 30. apríla sa na námestí bude konať aj 8. ročník festivalu Vinšpacírka (14:30 – 19:00 hod.) a chuť jazzu sa zmieša s chuťou vína.

Koštovka dobrého vína v spojení  s príjemnou jazzovou hudbou je nesporne pádny dôvod vybrať sa v poslednú aprílovú sobotu popoludní na námestie.

Funny Fellows

Funny Fellows

PROGRAM United Europe Jazz festival 2022

Piatok 29. apríla

15:00 – Saxofónové kvarteto a swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera

16:00 – Sklerotic Jazz Band

17:00 – Vanessa Šarköziová a Miloš Biháry Gipsy Jazz projekt

Sobota  30. apríla

14:30 – Traditional dixie Stompers

16:00 – Funny Fellows

17:00 – Martin Kratochvíl & Jazz Q

Nedeľa 1. mája

15:00 – Big Band Valaská

Viac informácií získate na  https://www.banskabystrica.sk/podujatia/united-europe-jazz-festival/

Zdroj: Anna Gudzová , Foto: ilustračné