Začínajú Dni mesta Banská Bystrica 2022

KULTÚRA
1 /

Na návštevníkov Dní mesta 2022 čaká pestrý program. Jeho hlavná časť bude spojená s Národnou ulicou. Od 16. do 19. júna v nej nebude chýbať tanec, hudba, spev a divadlo. Podujatie už tradične odštartuje banskobystrické Kultúrne leto.

Dni mesta štartujú vo štvrtok 16. júna udeľovaním cien mesta v historickej Radnici na Námestí SNP. V podvečerných hodinách sa uskutoční v Robotníckom dome koncert klaviristiek Dany Miklošovej a Lucie Biľovej pod názvom Štvorručný klavír naprieč storočiami.

Po minuloročnom objavovaní Stoličkovej ulice, kde mesto zameralo dianie na Lazovnú ulicu, bude tento rok hlavným centrom Národná ulica. Dôvodom sú výročia dvoch dominánt situovaných v tejto lokalite, a to 95 rokov od začatia stavby Národného domu a 90. výročie postavenia pobočky Národnej banky Slovenska.

Aby sa podčiarkol koncept happeningu, akcie sa uskutočnia aj na Námestí SNP, v uliciach mesta, parkoch, ale aj v rôznych iných lokalitách.

„Happening zahŕňa a predstavuje akčné, improvizované umenie, ktoré sa odohráva na špecifických, netypických miestach pre umelecké formy. Ten náš sa spustí na viacerých miestach práve v piatok o 14:00 hod., kedy budú v niektorých linkách MHD tanečné, hudobné či herecké improvizácie. Tanečný odbor ZUŠ J. Cikkera bude tancovať vo vybraných nákupných centrách. Na malej a veľkej železničnej stanici sa predvedú tanečníci a hudobníci z Konzervatória J .L. Bellu. Na Námestí SNP sa predstaví spevácky zbor Štátnej opery, čo bude pre všetkých určite veľmi atraktívne. Mesto bude doslova zaplavené umením a kultúrou,“ 

uvádza garantka podujatia a programová pracovníčka referátu Robotníckeho domu v Banskej Bystrici, Zuzana Chrenková Srncová.

Park J. D. Matejovie v Národnej sa premení na oddychovú zónu s lehátkami a farebnými slnečníkmi. V Parku L. Novomeského sa uskutočnia pouličné koncerty banskobystrických umelcov, ale aj prezentácia parkouristov. Zatiaľ, čo sa do programu zapojilo v minulom roku 27 kultúrnych inštitúcií, občianskych združení či jednotlivcov pôsobiacich v Banskej Bystrici, v roku 2022 je to viac ako 50 partnerov.

Primátor Ján Nosko

Primátor Ján Nosko

Celý program nájdete na https://cdn.banskabystrica.sk/2022/05/Dni-Mesta-BB_2022_denny-program_.pdf

Banskobystrický primátor Ján Nosko pozýva na Dni mesta slovami:

„V tohtoročných oslavách kultúry sa nám podarilo spojiť mnoho aktérov, ktorí žijú a pôsobia v našom meste. Bystrica tak opäť na niekoľko dní ožije pestrým kultúrnym programom. Som presvedčený, že na svoje si prídu všetky vekové kategórie. Príďte, tešíme sa na vás!“

Autor: (tom), Foto: ilustračné