Záchrana medvieďaťa a vysileného medveďa v priebehu jedného týždňa

Príroda
4 /

Minulý týždeň sa podarilo členom Zásahového tímu pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) zachrániť život dvoch medveďov vyskytujúcich sa v území národných parkov. V prvom prípade sa podarilo zachrániť uviaznuté mláďa v lesnom poraste pri obci Ľubochňa, v okrese Ružomberok. Druhého medveďa členovia tímu po 17 dňoch pátrania zachránili vysileného a so zaseknutým kŕmnym valcom na hlave pri obci Stratená, v okrese Rožňava.

Najskôr Zásahový tím ŠOP SR upozornili miestni obyvatelia na uviaznuté medvieďa pri obci Ľubochňa. V blízkosti vysokého napätia zaznamenali počas noci súvislé mravčanie a nárek mladého medveďa. Členovia tímu pomocou termovízie presne lokalizovali miesto odkiaľ sa hlas ozýval a v rozdvojenom kmeni buka našli zakliesnené tohtoročné mláďa.

Vedúci Zásahového tímu ŠOP SR ZÁPAD Marek Veverica uviedol:

Z hľadiska bezpečnosti sme zvolili rýchly manéver vyslobodenia. Len pár desiatok metrov od tohto miesta bolo počuť lomoz haluzí, čo nasvedčovalo tomu, že sa tu môže nachádzať aj matka medvieďaťa. Kolegovia medvieďa vypustili do voľnej prírody a opustili lokalitu. Za pomoci termovízie bolo medvieďa sledované ako odchádza do hustého porastu za svojou matkou. Medvieďa tak bude aj naďalej súčasťou Národného parku Veľká Fatra.

V druhom prípade Zásahový tím ŠOP SR po dlhých dvoch týždňoch pátrania zachránil vysileného medveďa, ktorý mal hlavu zaseknutú v kŕmnom valci pre vnadenie diviakov. Zranený medveď sa trápil 17 dní a prešiel z Čierneho Váhu v Národnom parku Nízke Tatry až do obce Stratená v Národnom parku Slovenský raj. Zviera so zakliesnenou hlavou prežilo taký dlhý čas len vďaka tomu, že sa aj napriek prekážke naučilo piť vodu.

Zásahový tím ŠOP SR vysileného medveďa dohľadal pri obci Stratená. Po uspatí mu bol kŕmny valec z hlavy odstránený, medveď bol ošetrený a opäť pustený do voľnej prírody.

Vedúci Zásahového tímu ŠOP SR SEVER Michal Haring povedal:

„Plastový kŕmny bubon slúži na vnadenie divej zveri, najmä však diviakov. Zásobník je stavaný na približne 30 litrov kukurice. Prax ukázala, že zabezpečenie takéhoto kŕmneho valca pred inými živočíchmi, najmä však pred medveďom hnedým, je nedostatočné. Jedince medveďa hnedého dokážu uzamykací mechanizmus prekonať a následne sa ku potrave, vo väčšine prípadov kukurici, dostať. Odporúčame preto úpravu uzamykacieho mechanizmu tak, aby ho medvede nedokázali poškodiť či prekonať.“

Podrobné informácie o činnosti Zásahového tímu ŠOP SR či odporúčania ako vyhodnotiť a ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na web stránke Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR – http://zasahovytim.sopsr.sk/ alebo nahttps://www.sopsr.sk/medved.

Odporúčame tiež náučné video ŠOP SR „Ako sa správať v lese“, voľne dostupné na YouTube kanáli ŠOP SR

Zdroj: Kristína Bocková , Foto: ŠOP SR a ilustračné